15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Gdzie rodzice mogą znaleźć wsparcie?

lekarz trzyma kobietę za rękę
GettyImages-1302150629
Źródło: iStockphoto
15 października obchodzony jest międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. To szczególny czas, kiedy warto zwrócić uwagę na problemy, z którymi mierzą się rodzice przedwcześnie zmarłych maluchów, a także zwiększać świadomość na temat poronień. Gdzie można szukać wsparcia w sytuacji kryzysowej?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aktorska para straciła dziecko
Aktorska para o stracie dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dzień Dziecka Utraconego

W 1988 roku w Stanach Zjednoczonych ustanowiono 15 października Dniem Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. W Polsce od 2004 roku tego samego dnia obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Rodzice, którzy doświadczyli poronienia, muszą stawić czoła wielkiemu cierpieniu. Dlatego tak ważne jest, by szerzyć edukację w kontekście utraty ciąży, a także informować o formach wsparcia dla matek i ojców.

Najwyższa Izba Kontroli na podstawie danych uzyskanych z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podaje, że aż 10 do 15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem. Szacuje się, że 70 proc. utraconych dzieci cierpiało na chorobę genetyczną.

Jak podkreśla Fundacja Matecznik, każda kobieta w przypadku poronienia ma prawo do opieki medycznej oraz opieki psychologa.

Wsparcie dla rodziców

Fundacje i stowarzyszenia, które pomagają rodzicom po stracie dziecka. To m.in.:

  • Fundacja Nagle Sami
  • Fundacja Matecznik
  • Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu
  • Fundacja Ciche Skrzydła
  • Fundacja Tęczowy Kocyk

Wiele przydatnych informacji można znaleźć również na stronie Poronilam.pl, a także na nieformalnych grupach wsparcia na Facebooku, m.in.

  • Wspólnota Rodziców po stracie Dziecka
  • Porady i pomoc po poronieniu. Pytania i odpowiedzi, wzajemne wsparcie
  • Po poronieniu - badania, ciąża, prawa i wsparcie

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości