O tym, dlaczego warto notować swoje wspomnienia także w wieku dorosłym opowiedziały dziennikarka Karolina Sulej oraz psycholożka i wokalistka Monika Borzym.
Charakter naszego pisma ma znaczenie. Można z niego odczytać nie tylko nasze cechy charakteru, ale także pozyskać informacje o naszym stanie zdrowia. Co jeszcze kryje w sobie sposób, w jaki piszemy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Magda Deuar-Partyka, grafolog, biegły sądowy w zakresie badania autentyczności pisma i podpisów.
Dysleksja czy dysgrafia mogą utrudniać naukę i zdobywanie nowych informacji. Skąd się biorą? Jak można sobie poradzić? Kiedy zaświadczenie o takich trudnościach może być pomocne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Joanna Giżyńska, psycholog, psychoterapeuta, Dominika Sobiesiak, która ma stwierdzoną dysleksję oraz Olgierd Petrajtis, który ma dysgrafię.
Pióro dla leworęcznych dzieci czy dorosłych to artykuł piśmienniczy, o którym bardzo mało osób wie. Co więcej, z ich istnienia często nie zdają sobie sprawy nawet ci, którzy nie mają w zwyczaju pisać prawą ręką. Gadżet ten jednak jest na rynku od wielu lat i sukcesywnie zdobywa popularność.
Opiniowanie czyjejś pracy nie jest zadaniem łatwym. Wymaga zastosowania sprawiedliwego aparatu krytycznego, właściwych odniesień i odpowiedniej argumentacji. Pamiętaj, że pierwszym i podstawowym warunkiem napisania każdej recenzji powinno być uprzednie poznanie i zbadanie dzieła, które chce się ocenić. Niezależnie od tego, czy piszesz recenzję filmu, książki czy spektaklu teatralnego, najpierw powinieneś dobrze pojąć istotę dzieła, formę oraz kontekst, w którym powstało.
"Wierzymy w ich autonomię".
Poprawne sformułowanie hipotezy ma znaczenie nie tylko w badaniach naukowych. Hipotezy możemy stawiać, przygotowując projekt do szkoły, raport do pracy czy po prostu prowadząc dyskusję. Jak prawidłowo postawić hipotezę i jak ją zweryfikować?
"Zostawia w pamięci większy ślad".
Kreatywność i szczerość dzieci nie zna granic. Udowodnił to jeden z uczniów, który na polecenie nauczycielki opisał sylwetkę swojego dziadka. Wypracowanie chłopca trafiło do sieci i wzbudziło sporo śmiechu.
Jak rozpocząć przygodę z brush letteringiem?
Małgorzata Małecka zajmuje się nowoczesną kaligrafią. Z jej umiejętności korzystają projektanci mody, magazyny oraz gwiazdy show-biznesu. - Michał Rusinek siedział w wannie z książką z moimi literami na okładce
Marek Modzelewski - scenarzysta i lekarz, a prywatnie partner aktorki, Izabeli Kuny, wydał książkę "To grzech tak mówić. Trzy dramaty". Skąd pomysł na taką formę? Opowiedział o tym na kanapach Dzień Dobry TVN.
"Jeśli mamy natłok myśli, dobrze jest je uwolnić".
Zarobki na blogu to bardzo ciekawy temat. Ze względu na to, że trudno uśrednić zarobki blogerów, trudno też powiedzieć dokładnie, ile można w ten sposób zarobić. Wskazujemy jednak orientacyjne kwoty i sprawdzamy, jak zarabiać na blogu w Internecie!
Brush lettering, czyli kaligrafia pędzelkami to sposób na spędzanie wolnego czasu, który dodatkowo uspokaja i pobudza wyobraźnię. Jak zacząć przygodę z tym rodzajem nowoczesnej kaligrafii?
Barbara Bodziony, absolwentka Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Rękopisów w Angers we Francji i Ewa Landowska, wybitna specjalistka w dziedzinie kaligrafii to duet, którego pracą i pasją jest nauka pięknego pisania. O to, dlaczego sztukę tę powinno opanować każde dziecko, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN autorkę "Elementarza" i Przemysława Staronia, Nauczyciela Roku 2018.
Pisanie to prosta czynność, która może mieć działanie terapeutyczne. Badania pokazują, że przelewanie swoich myśli na papier, pozwala zapanować nad emocjami, a także uczy samoświadomości. Jakie jeszcze korzyści płyną z pisania?
Sketchnote to sposób notowania informacji za pomocą różnorodnych obrazków, wykresów, podkreśleń, grafów i kolorów. Pomaga w łatwiejszym rozumieniu danych zagadnień oraz ich szybszym zapamiętywaniu. Kiedy, gdzie i w jaki sposób stosuje się sketchnoting?
Współcześnie coraz częściej komunikujemy się ze sobą za pomocą maili lub internetowych komunikatorów. Niestety, mnóstwo osób ma problem ze zwrotami grzecznościowymi, zarówno w tradycyjnych listach, jak i w mailach.
Wypracowanie, rozprawka, opowiadanie, artykuł – każda z form pisemnej wypowiedzi zawiera określone reguły. Według jakich zasad piszemy artykuł?
Błędy popełnia każdy z nas. Portal nadwyraz.com postanowił sprawdzić, jak wygląda język w Internecie i z pisownią jakich wyrazów mamy najwięcej problemów. Okazuje się, że najwięcej kłopotów sprawiają nam "w ogóle", "naprawdę" oraz "na pewno". Czy faktycznie sieć jest pełna błędów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą.
W Internecie napisać można wszystko - szkoda tylko, że nie zawsze poprawnie. Językoznawcy łapią się za głowę, kiedy widzą błędy, które weszły w nawyk ludziom publikującym wpisy w sieci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego specjaliści opracowali raport o kondycji polskiej ortografii. Niestety nie jest ona najlepsza.
Jak napisać przemówienie do wygłoszenia w klasie? To pytanie często stawiają sobie uczniowie, którzy muszą przygotować i wygłosić tę formę monologu. Wiedza na temat tego, jak skonstruować treść wystąpienia publicznego, może się jednak przydać każdemu. Jak napisać przemówienie, które zachwyci słuchaczy?
Pisanie rozprawki to rozpatrywanie wybranego zagadnienia lub problemu, który następnie poddaje się dogłębnej analizie. W rozprawce zadajemy pytania, zbieramy argumenty, poszukujemy odpowiedzi i wyciągamy wnioski. Tę uproszczoną formę pracy naukowej piszemy według ściśle określonych zasad. Jak dobrze napisać rozprawkę?
Katarzyna Bonda jest jedną z najpopularniejszych pisarek w Polsce. Do tej pory jej powieści sprzedały się w nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy. Co ciekawe, podczas ich tworzenia, artystka stosuje specjalne rytuały. Jakie? Opowiedziała o nich w Dzień Dobry TVN.
Nauka zdalna jest sytuacją trudną dla wszystkich uczniów. Jednak największe wyzwanie zostało postawione przed pierwszoklasistami oraz ich rodzicami i nauczycielami. Jak obecnie wyglądają zajęcia i czy są skuteczne sposoby na zdalną naukę czytania i pisania? O tym porozmawialiśmy z mamą pierwszoklasistki Olgą Rusiecką i z nauczycielką klas pierwszych Karoliną Kupińską.
W czasie pandemii szkoły zostały zamknięte, a dzieci ponownie zamieniły zeszyty na klawiaturę komputera. Co z ręcznym pisaniem? Jak się okazuje, trenowanie tej umiejętności jest bardzo ważne i ściśle powiązane z motoryką ciała. Magdalena Kordaszewska, terapeutka integracji sensorycznej opowiedziała nam jak w domu trenować z dzieckiem sprawność rąk.
Rozwija umysł, pomaga lepiej zapamiętywać, kształtuje osobowość, a nawet wykrywa niektóre choroby. To - zdaniem naukowców - tylko część korzyści, które daje nam odręczne pisanie. Z okazji Światowego Dnia Pisma Ręcznego, który obchodzimy 23 stycznia, przypominamy rozmowę o tym, co mówi o nas charakter pisma.
Ove Logmansbo to pisarz, który podobno mieszka i tworzy na Wyspach Owczych. Jest autorem bestsellerowych kryminałów. Oto nieznane fakty z jego życia. Niektórzy mogą być zaskoczeni tymi informacjami...