Dysleksja, dysgrafia, czyli co?
Olgierd Petrajtis ma dysgrafię. - Zaczęło się od czasów gimnazjum, kiedy pani polonistka w gimnazjum powiedziała, że moje brzydkie pismo to nie jest tylko kwestia tego, że tak piszę, tylko to może być coś więcej. Zaleciła mi udanie się do poradni psychologiczno-specjalistycznej, gdzie odbyłem trzy spotkania z panią psycholog. Testy polegały na tym, że była sprawdzana moja umiejętność pisania, jak się układa ręka, wyszło [...], że otrzymałem zaświadczenie, że jestem dysgrafem - powiedział w Dzień Dobry TVN Olgierd Petrajtis.
Natomiast u Dominiki Sobiesiak stwierdzono dysleksję. - Potrzebuję czasami więcej czasu na egzaminach czy podczas nauki. U mnie to polega na tym, że jeśli mimo dysleksji chcę mieć dobre oceny, czy chcę sobie dobrze radzić w pracy, czy na studiach muszę być bardziej pracowita i poświęcać więcej czasu. To się wiąże z tym, że mam czasem problem z koncentracją uwagi, więc muszę mieć swoje sposoby, żeby sobie z tym poradzić - tłumaczyła Dominika Sobiesiak.
Jak wystawia się zaświadczenie?
- Dysleksja rozwojowa to nadrzędna kategoria, w której są dysleksja, czyli trudności z czytaniem, dysgrafia obniżony poziom graficzny pisma, [...], dysortografia, czyli trudności w takim poprawnym pisaniu pod względem ortograficznym i dyskalkulia, czyli trudności w nauce matematyki. Bardzo dużo jednak osób zgłasza się, jak dostają ze szkoły informację, że dobrze by było, żeby pójść sprawdzić, czy nie ma tej dysleksji rozwojowej - wyjaśniła Joanna Giżyńska, psycholog, psychoterapeuta.
Specjalistka dodała, że przy stawianiu diagnozy pod uwagę bierze się opinię szkoły na temat funkcjonowania dziecka, jego zeszyty, analizowana jest praca ucznia. Wykonuje się również testy, o których wspomniała nasza rozmówczyni.
Co może przemawiać za tym, że dziecko może mieć dysleksje? Kto najczęściej wychwytuje te sygnały? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Laptopy dla uczniów. Czy nowa władza będzie kontynuowała program?
- Rewolucja w szkołach. Ten europejski kraj ma już dość
- "Pełna chata". Jak wychować jedenaścioro dzieci?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News