"Misja Kapibara" to gra w formie podcastu. Zadaniem uczniów jest okrycie, kto stoi za zniknięciem Klary Kapibary, znanej influencerki. Jak dzieci radzą sobie z tym zadaniem? Co młodzież może zyskać na takiej formie nauki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radek Wierzbiński, współtwórca gry oraz Agata Łuczyńska, prezeska zarządu Fundacji Szkoła z Klasą.
Misja Kapibara - co to takiego?
W naszej kawiarence czwórka uczniów miała za zadanie odkryć, co stało się z Klarą Kapibarą, znaną influencerką. - Cała gra jest skierowana do uczniów, żeby wykonać w czasie jednej godziny lekcyjnej, 45-cio minutowej - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Uczniowie w pierwszej kolejności wysłuchali podcastu. - W trakcie tego słuchowiska były pewne przerwy i dzieci musiały robić i notatki, i rozwiązywać kolejne zadania z wykorzystaniem telefonu, mediów społecznościowych, wyszukiwarki internetowej, laptopa. Różne trudne zdania trzeba było rozwiązać - dodał prezenter.
Jak uczniowie sobie z tym poradzili? Co była najtrudniejsze? Dowiecie się tego z powyższego wideo.
Misja Kapibara - gra, która uczy poruszania się w Internecie
Celem gry "Misja Kapibara" jest pokazie dzieciom i młodzieży, jak działa Internet i jakie pułapki może nieść korzystanie z sieci oraz czy obecne tam reklamy są dobre czy złe. Warto dodać, że gra jest bezpłatna i każda placówka czy nauczyciel materiały do gry mogą pobrać ze strony Szkoły z klasą - www.szkolazklasa.org.pl.
- To, co chyba jest w nich najważniejszego, że po zrobieniu tej gry można rozmawiać z uczniami, z młodymi ludźmi o bardzo konkretnych rzeczach związanych z Internetem, [...] bo bardzo często w polskich szkołach ta teoria przeważa nad praktyką, a tutaj uczniowie mogą porozmawiać o rzeczach, które nie są oczywiste - zaznaczyła Agata Łuczyńska, prezeska zarządu Fundacji Szkoła z Klasą.
- Reklama była, jest i będzie. Natomiast pytanie, w jaki sposób my jako konsumenci podchodzimy do tego, jak odbieramy reklamy. Chodzi o to, żeby od najmłodszych lat mieć wiedzę, swoją refleksję i świadomość, dlaczego np. kupuję buty za 600, a nie za 400 (złotych), bo być może wpadliśmy przez różne aktywności związane z reklamą, [...] zostaliśmy wciągnięci w komunikację reklamową - wyjaśniał Radek Wierzbiński, współtwórca gry, uczestnik programu IAA Polska Marketing Masterminds.
Na jakie pułapki możemy się natknąć w Internecie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Grzybiarze i turyści alarmują: "Uwaga na niedźwiedzie!"
- Zwyczaje wilczej watahy. Jak traktują najsłabsze osobniki? "Ona nigdy nie idzie sama"
- Ktoś truje psy w dużym polskim mieście. "Poszukujemy mężczyzny w wieku 30-40 lat"
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/EastNews