Jak zmobilizować dziecko do nauki? Sprawdzone sposoby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Często zaniepokojeni rodzice nie wiedzą, jak postępować, gdy dziecko nie chce się uczyć. Wagarowanie, nieodrabianie lekcji, ściągnie od kolegów – te zachowania nie są mile widziane. Dlatego pierwszą reakcją rodziców jest zwykle niezadowolenie, a nierzadko też ukaranie dziecka.

Należy jednak pamiętać, że brak motywacji do zgłębiania wiedzy często wynika z problemów, z jakimi zmaga się dorastająca pociecha. Przyczyn niechęci do nauki może być wiele i od tego, skąd się wzięły, zależą metody, po jakie rodzice powinni sięgnąć, aby tę sytuację naprawić.

Dlaczego dziecko nie chce się uczyć?

Na wielu forach internetowych związanych z parentingiem bardzo często pojawia się pytanie o to, co robić, gdy dziecko nie chce się uczyć. Odpowiedź nie jest oczywista. Istnieje szereg metod, które mogą w takim przypadku zadziałać, ale nic nie pomoże bardziej niż poznanie przyczyn niechęci do odrabiania lekcji.

Kiedy dziecko nie chce się uczyć, wielu rodziców wpada w gniew, a nawet w panikę. Krzyk jednak może wywołać u pociechy jeszcze większy stres. Niestety niektórzy stosują też system kar, który jeszcze bardziej zwiększa niechęć do zgłębiania wiedzy. Podobnie działa porównywanie z innymi oraz ciągła krytyka, która nie tylko nie działa motywująco, lecz także osłabia pewność siebie dorastającego człowieka, zmniejsza jego wiarę we własne możliwości.

Awersja do nauki może wynikać m.in. z faktu, że dziecko przeżywa niepowodzenia w szkole np. w kontaktach z rówieśnikami, nieakceptującymi lub wyśmiewającymi je. Z tego powodu pociecha miewa problemy z koncentracją, a to z kolei wpływa na efektywność przyswojenia danego materiału.

Dzieci, które osiągają słabe wyniki w nauce, często przeżywają różnego rodzaju traumy, takie jak rozwód rodziców czy przeprowadzka do innego miasta. Często brak motywacji jest też rezultatem zbyt wygórowanych oczekiwań rodziców. Wielu pragnie, by dziecko było dobre z każdego przedmiotu, a to zazwyczaj nie jest możliwe. Lepiej więc pozwolić mu wykazać się w tej dziedzinie, którą lubi.

Jak pomóc, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Szukając sposobu na to, jak nakłonić dziecko do nauki, warto zacząć od sprawdzenia warunków, w jakich ma to robić. Być może powodem niechęci jest mało przyjazne miejsce do odrabiania lekcji, zła kolorystyka pokoju albo niewygodne meble. Jeśli coś jest nie tak – trzeba to zmienić. Powinno się regularnie wietrzyć dziecięcy pokój, aby zawsze było w nim świeże powietrze, które sprzyja lepszej pracy mózgu. Warto też, aby przed odrabianiem lekcji dziecko się dotleniło, np. podczas spaceru.

Pomocna w przyswajaniu wiedzy może być także właściwe odżywianie – stosowanie diety ubogiej w wartościowe składniki często prowadzi do niedoborów witamin, co objawia się ciągłym uczuciem zmęczenia, brakiem koncentracji i sennością. Produkty, po jakie powinny sięgać uczące się dzieci, to: jajka, ryby, ciemne pieczywo, a także orzechy i gorzka czekolada.

Odrabianie lekcji razem z mamą lub tatą będzie dla pociechy przyjemniejsze niż siedzenie nad nimi w pojedynkę. Poza tym wiedzę łatwiej przyswoić, jeśli zostanie podana w zabawny sposób. Rodzic może więc zadawać pytania, a dziecko na nie odpowiadać, np. udając, że rapują. Dzięki temu informacje szybciej „wejdą do głowy” niż podczas uczenia się ich na pamięć.

Nic jednak nie działa lepiej niż pochwały. To one zaszczepiają w dzieciach pewność siebie i podnoszą poczucie własnej wartości. Ważne jest, aby chwalić nie tylko za efekty, lecz także za wysiłek włożony w osiągnięcie celu oraz za wytrwałość.

Poza tym warto dziecku uzmysłowić, że nauka to pewnego rodzaju wyzwanie, któremu może sprostać. Jeśli zrobi coś, czego wcześniej nie próbowało i odniesie sukces, da mu to motywację do kolejnych zadań.

Jak postępować z nastolatkiem, który nie chce się uczyć, a jak z mniejszym dzieckiem?

Gdy nastolatek nie chce się uczyć, często jest to spowodowane młodzieńczym buntem, trudnym okresem dorastania. Dzieci w tym wieku często są także podatne na wpływy – jeśli wpadną w niewłaściwe towarzystwo, może się to przełożyć na wyniki w szkole. Dlatego powinno się wiedzieć, jak rozmawiać z nastolatkiem, który nie chce się uczyć. Należy też poznać metody, które mają zmotywować nastolatka do zgłębiania wiedzy. Dobrym sposobem jest np. rozmowa o przyszłości. Warto zapytać dziecko, o czym marzy, kim chciałoby być i co osiągnąć. Następnie trzeba przedstawić argumenty, które uświadomią mu, że nie ucząc się, może nie osiągnąć tego, co planuje.

Jeśli pociecha jest dość mała i chodzi jeszcze do podstawówki, lepszym rozwiązaniem niż korepetycje mogą się okazać kreatywne warsztaty, wizyta w muzeum lub w zoo. Pokazanie dziecku nauki w bardziej przyjazny, przystępny sposób to dobra metoda, aby zachęcić najmłodszych do uczenia się. Dzięki temu pociechy nabiorą jeszcze większej ciekawości świata, urośnie ich apetyt na wiedzę. Doskonałym sposobem jest też stworzenie tablicy motywacyjnej, na której dziecko mogło wieszać naklejkowe medale otrzymywane za osiągnięcia w nauce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana