Woda koperkowa – kiedy działa i jak ją podawać?

Woda koperkowa na kolki. Czy warto ją stosować?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Infekcja u niemowlaka - jak leczyć?
Infekcja u niemowlaka - jak leczyć?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Kolki niemowlęce to najbardziej znana i prawdopodobniej najmniej zrozumiała przypadłość dotykająca dzieci krótko po narodzinach. Jej uciążliwość sprawia, że zarówno specjaliści, jak i matki, wciąż szukają skutecznego sposobu na pozbycie się jej. Jednym z proponowanych rozwiązań jest woda koperkowa.

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem kolki niemowlęcej jest płacz, a także niepokój dziecka, często występujące o tej samej porze. Rozdrażnione dziecko trudno jest uspokoić, a sytuacja powtarza się co jakiś czas (nierzadko niemal każdego dnia). W przypadku występowania kolki lekarz nie stwierdza w badaniu żadnych chorób układu pokarmowego. I choć dziecko jest zdrowe, wciąż powracają przykre dolegliwości, na które jak dotąd nie znaleziono żadnego skutecznego remedium. Pomocna w łagodzeniu oznak kolki niemowlęcej może być jednak woda koperkowa.

Czym jest woda koperkowa dla niemowląt?

Koper to roślina, której właściwości zdrowotne znali już starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Chińczycy i Wikingowie. Używano jej w celu łagodzenia problemów gastrycznych, ponieważ ma właściwości wiatropędne, rozkurczowe, wspomaga trawienie, pomaga przy biegunkach czy zgadze. Nic więc dziwnego, że koper pojawia się w różnej postaci jako składnik preparatów na kłopoty z brzuchem, także na kolki niemowlęce. Receptura samej wody koperkowej ulegała pewnym modyfikacjom, początkowo, w XIX wieku, w składzie wody znaleźć można było alkohol, cukier i wyciąg z kopru włoskiego. Oczywiście obecnie stosowany preparat na dolegliwości najmłodszych to już zupełnie inne składniki, pozostały bowiem dwa: olejek z nasion kopru włoskiego oraz wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona.

Woda koperkowa na kolki może minimalizować przykre i uciążliwe dolegliwości, np. poprzez zmniejszanie wzdęć. Olejek z nasion kopru działa rozgrzewająco, powoduje rozbicie i usunięcie pęcherzyków powietrza z jelit i żołądka. Jednym z powodów występowania kolki jest bowiem nagromadzenie gazów, które powodują bolesny ucisk. Soda oczyszczona spełnia równie ważne zadanie, neutralizuje kwas żołądkowy, którego zbyt duża ilość również może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Skutkiem podania wody koperkowej jest odbijanie u dziecka. Woda koperkowa spełnia więc dwa zadania: działa wiatropędnie, usuwając w ten sposób nagromadzone gazy i zmniejsza kwasowość soku żołądkowego.

Woda koperkowa – od kiedy można podawać i jak dawkować?

Wodę koperkową można podawać niemowlętom po ukończeniu 1. miesiąca życia. Oryginalny produkt można stosować przez dłuższy czas, warto jednak zawsze skonsultować swoją decyzję z pediatrą. Dawkując wodę koperkową, należy sugerować się informacjami zamieszczonymi w ulotce, najlepiej odmierzoną ilość wymieszać z mlekiem matki lub modyfikowanym, choć można podawać w formie nierozcieńczonej, ponieważ woda koperkowa ma dość przyjemny smak. Kiedy podawać preparat? Można w trakcie karmienia lub po karmieniu, jednak nie częściej niż 6 razy na dobę.

Czy woda koperkowa na kolki jest bezpieczna?

Choć woda koperkowa jest bezpieczna, należy zachować czujność i ostrożność, kiedy stosuje się ją u najmłodszych. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z lekarzem, dopiero potem podawanie leczniczych preparatów. Woda koperkowa może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego po jej podaniu należy obserwować reakcję dziecka. Niepokoić powinna wysypka, zaczerwienienie i łzawienie oczu, świąd ciała. Jeszcze poważniejszymi objawami wystąpienia reakcji alergicznej mogą być wymioty oraz zmiana sposobu oddychania wraz z opuchlizną języka czy warg. W każdej z wymienionych sytuacji należy przerwać stosowanie wody koperkowej i zgłosić się do lekarza. Przed kupnem wody koperkowej trzeba również upewnić się co do jej składu. Oryginalna woda koperkowa to tylko dwa składniki, jednak na rynku istnieje wiele rodzajów preparatu na bazie kopru, których skład może być znacznie bogatszy. Rodzice powinni wybierać jedynie wodę koperkową przeznaczoną dla niemowląt. Wiele rodzajów zawiera bowiem alkohol, cukier, miętę czy węgiel roślinny. Należy także zwrócić uwagę na gluten, nabiał czy parabeny. Ważne, aby zapamiętać, że nie każda woda koperkowa będzie odpowiednia dla dziecka. Zioła, o które często wzbogacany jest preparat, to melisa, rumianek, imbir, lukrecja i cynamon.

Woda koperkowa – gdzie kupić?

Wodę koperkową najłatwiej kupić przez internet, w sklepach ze zdrową żywnością czy w aptekach. Koszt buteleczki 150 ml to średnio około 30 złotych, jednak cena ta bywa inna w różnych miejscach, dlatego warto poświęcić chwilę na przejrzenie ofert kilku sprzedawców. Przed kupnem danego produktu koniecznie trzeba zapoznać się z ulotką, dotrzeć do składu i sprawdzić, czy są to właściwe krople dla dziecka. Warto także skonsultować się z pediatrą w sprawie częstotliwości podawania preparatu i czasu trwania kuracji.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości