Jakie niebezpieczeństwa mogą grozić dzieciom na placu zabaw? "To działa jak nóż"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Niebezpieczeństwa na placach zabaw
Niebezpieczeństwa na placach zabaw
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Niestabilne drabinki i huśtawki, metalowe urządzenia, ostre krawędzie, twarde, betonowe nawierzchnie. Tak wygląda wiele placów zabaw w naszym kraju. Miejsca, które powinny być dostosowane do potrzeb maluchów, często są dla nich zagrożeniem. Jak zatem dbać o bezpieczeństwo najmłodszych? Na co zwracać uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Paweł Przesmycki, inspektor, dyrektor Departamentu Certyfikacji Wyrobów w Europejskim Centrum Jakości i Promocji.

Wypadek na placu zabaw

Choć nie ma miarodajnych statystyk dotyczących liczby wypadków na placach zabaw w Polsce, to w sezonie letnim na ostry dyżur dzieci trafiają każdego dnia.

- To są już poważniejsze skaleczenia, rozcięcia skóry, które wymagają zszywania. Jeżeli chodzi o złamania, to najczęściej łamią się przedramiona, okolice nadgarstków. Dzieci po prostu upadają na wyciągnięte ręce, spadając z wysokości, skręcają się stawy skokowe, bo są najbardziej podatne na takie skręcenia - wyjaśnił dr Krzesimir Sieczych, lekarz ortopeda.

O tym, jakie mogą być skutki zabawy na placu, który nie jest bezpieczny dla dzieci, przekonali się pani Jadwiga i jej kilkuletni syn Bartosz. Chłopiec schodząc z drabinki, nieszczęśliwie spadł na twarde podłoże.

- Płacz, przeraźliwy krzyk. Syn mówi: "ręka". Jak dotknęliśmy, to po prostu ból był niesamowity. Okazało się na rentgenie, że jest złamanie i przemieszczenie. Lekarz nam nawet powiedział, że jeżeli byłoby inne podłoże, to nie stałaby się taka sytuacja - powiedziała Jadwiga, mama Bartka.

Chłopiec po tygodniu wyszedł ze szpitala z założonym gipsem. Co tydzień uczęszcza na rehabilitację, by móc obracać ręką.

- Zapisaliśmy się do psychologa. On przez tę rękę miał bardzo niespokojne noce. Bardzo się rzucał, płakał w nocy. Myślę, że emocje w nim były i dlatego tak się zachowywał - wspominała mama kilkulatka.

Niebezpieczeństwa na placach zabaw

Czy place zabaw to bezpieczne miejsca dla najmłodszych? Eksperci do spraw certyfikacji wyrobów ocenili pod tym kątem kilka obiektów zlokalizowanych w różnych dzielnicach Warszawy.

- To, że urządzenie ma certyfikat, nie oznacza, że jest zgodne i bezpieczne, ponieważ nie każdy certyfikat jest tej samej jakości. Nie każdy certyfikat jest wydany dla danego urządzenia. Nie zawsze producent produkuje to, co zgłosił do jednostki certyfikującej - podkreślił Paweł Przesmycki, ekspert ds. certyfikacji wyrobów.

Z opublikowanego kilka lat temu raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat nadzoru nad bezpieczeństwem m.in. placów zabaw wynika, że nieprawidłowości lub niezgodności z polskimi normami stwierdzono w niemal połowie sprawdzanych obiektów. Według Pawła Przesmyckiego do nieprawidłowości ma dochodzić już na etapie odbiorów nowo powstałych placów zabaw.

- Inspektor budowlany powinien sprawdzić plac zabaw na zgodność z normami i przepisami budowlanymi. Niestety większość inspektorów nie ma wiedzy na temat norm, nie wiedzą, że takie normy występują lub nie chcą wiedzieć - przyznał ekspert - Kontrole zgodnie z prawem budowlanym powinny być wykonywane co najmniej co rok i co pięć lat. Niestety wykonywanie poprawek nie jest egzekwowane przez żadne instytucje, żadne urzędy - stwierdził Paweł Przesmycki.

Jak chronić dziecko na placu zabaw?

Ekspert do spraw certyfikacji wyrobów wskazał, że zanim rodzice pozwolą dzieciom korzystać z urządzeń na placu zabaw, powinni się upewnić, czy pociechy nie zrobią sobie krzywdy.

- Należy sprawdzić każde urządzenie, cały plac zabaw, jak on wygląda, w jakim jest stanie technicznym, w jakim stanie technicznym są urządzenia, nawierzchnia. Czy taki plac na pierwszy rzut oka jest niebezpieczny, czy jest bezpieczny. To my, jako rodzice, przeżyliśmy wiele lat, mamy doświadczenie, które możemy przekazać dzieciom i to do nas należy ocena bezpieczeństwa - zaznaczył Paweł Przesmycki, inspektor, dyrektor Departamentu Certyfikacji Wyrobów w Europejskim Centrum Jakości i Promocji,

Nie każda wada sprzętu na placu zabaw jest widoczna na pierwszy rzut oka. Na co więc warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

- Często zdarza się, że urządzenia się dosłownie bujają, że nie są przymocowane do gruntu. Jeżeli jest przymocowane, to czy nie są popękane elementy, czy są ostre krawędzie. Zdarza się, że producenci wypuszczają urządzenia z niezaoblonymi krawędziami, gdzie to działa jak nóż.

Co zrobić, kiedy plac zabaw, który nie spełnia norm, znajduje się na naszym osiedlu? Do kogo należy zgłosić problem? Odpowiedź znajdziesz w materiale wideo.

Czy moje dziecko jest bezpieczne na placu zabaw?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zagrożenia dla bawiących się dzieci

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Mateusz Sadowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana