Skąd się biorą wszy?
Jesienią wzrasta liczba zachorowań na wszawicę - szczególnie w przedszkolach i szkołach. Niestety, częste mycie głowy zwykłym szamponem nie zniweluje problemu.
- Wszy głowowe nie mają żadnego związku z higieną. One doskonale znoszą mycie głowy i świetnie żyją w sypkich, pachnących szamponem włoskach - powiedziała Ewa Kopeć. - Przede wszystkim wszy mają dzieci, dlatego że przenoszą się w kontakcie bezpośrednim. Dzieci żyją ze sobą bliżej niż dorośli. Częściej stykają się głowami i to są takie warunki, które pozwalają wszom przechodzić łatwiej z głowy na głowę. To nie jest tak, że wszy się czają w ciemnym, wilgotnym, brudnym kącie. One żyją wyłącznie na głowach. Wszy są takim pasożytem, który nie potrafi żyć poza żywicielem - dodała specjalistka.
Dlaczego wiele osób ma kłopot, by skutecznie pozbyć się wszy?
- Problemem w zwalczaniu wszawicy nie są tak naprawdę wszy. (...) Na nie zadziała praktycznie każdy preparat z apteki. Wyzwaniem w zwalczaniu wszawicy są gnidy, czyli jajka wszy. Po pierwsze, są mikroskopijnie małe. Bardzo trudno je zobaczyć, zwłaszcza jak dziecko się kręci, a my mamy słaby wzrok. One bardzo mocno trzymają się włosów, ponieważ to są jajka. One mają taką skorupkę, która chroni je przed wpływem czynników zewnętrznych. Trzeba je mechanicznie wyczesać i do tego trzeba mieć dobry grzebień. Niestety, do większości preparatów dostępnych w aptece są dołączone takie grzebienie, które nie radzą sobie z tymi gnidami, bo one są po prostu za miękkie - wskazała ekspertka w temacie wszy.
Jak usunąć wszy z głowy?
Wyczesywanie wszy specjalnym grzebieniem może okazać się nieco bolesne, dlatego nie warto tego robić na suchych włosach.
- Trzeba je nawilżyć. Można to zrobić preparatem silikonowym na wszy, nawet zwykłą wodą czy odżywką - podkreśliła Ewa Kopeć. - Bierzemy sobie grzebień, nakładamy preparat silikonowy albo odżywkę na włosy i wyczesujemy pasmo po paśmie. (...) Po każdym przeczesaniu bierzemy papier, wycieramy grzebień i po prostu patrzymy, czy tam coś jeszcze jest. Po umyciu włosów, po zakończeniu takiej kuracji, jeszcze raz dobrze jest przejrzeć głowę. Jak się ma słaby wzrok, to można wziąć sobie szkło powiększające - zaleciła ekspertka.
Czy można się zabezpieczyć przed wszami? Odpowiedź znajdziesz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi? Daria Widawska: "To żaden wielki wysiłek"
- Do czego prowadzi samotność? Badacze mają nowe, ciekawe ustalenia
- Ostrzeżenie dla Europy. Badacze ostrzegają przed groźną chorobą przenoszoną przez komary
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News