Wszy łonowe "zamieszkały" w rzęsach 5-latka. Jak tam trafiły?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Fala infekcji w szkołach i przedszkolach
Fala infekcji w szkołach i przedszkolach
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Na pasożyty możemy się natknąć w różnych miejscach. Zdarza się, że pobyt w hotelu kończy się przywiezieniem do domu nieproszonego gościa. Co gorsza, jak pokazuje przypadek pewnego 5-letniego chłopca, pasożyty - w tym przypadku wszy łonowe - mogą się zagnieździć w miejscu, o którym nikt by nie pomyślał.

Dziecko ma wszy łonowe

Wietnamska Agencja Prasowa VTC News opisała historię 5-letniego chłopca. Malec miał zaczerwienione i obrzęknięte oczy. Do tego uskarżał się na ciągłe swędzenie. Rodzice w pierwszej kolejności udali się z synem do okulisty. Po badaniu lekarz stwierdził, że ze wzrokiem malca nie dzieje się nic niepokojącego. Zalecił jednak, aby skonsultowali się z parazytologiem, który sprawdzi, czy chłopczyk nie ma pasożytów.

Rodzice posłuchali porady i zabrali swą pociechę do kolejnego specjalisty. Zlecone przez parazytologa testy wykazały, że na powiekach i brwiach chłopca znajdują się wszy łonowe. Lekarze usunęli z oczu małego pacjenta ponad setkę jaj. W ocenie ekspertów 5-latek "złapał" pasożyta w hotelu hotelowym, w którym nocował podczas wakacji.

Czy wszy łonowe mogą znaleźć się na rzęsach lub brwiach?

Wszy łonowe - jak sama nazwa wskazuje - najczęściej gnieżdżą się okolicy części intymnych. Ciepło oraz wilgoć, które panują w tych partiach ciała sprawiają, że mają tam idealne warunki do rozwoju. Jak to się stało, że przedostały się w okolice oczu?

- Wszy na rzęsach są przede wszystkim wynikiem incydentalnego przeniesienia pasożyta z części genitalnej na dłoniach lub poprzez kontakt głowy zakażonego z okolicą genitalną osoby zakażającej - tłumaczyła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Anna Jędrowiak, dermatolog. Co ciekawe, nie jest to jedyna możliwa droga przeniesienia pasożytów.

- W rzadszych przypadkach może dojść do zakażenia poprzez kontakt z zakażonym ubraniem, pościelą, czy ręcznikiem - podkreśliła lekarka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: parenting.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cunaplus_M/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości