Ugryzienie tego pająka wywoła "wędkarskiego kaca". Spotkasz go nad polskimi wodami

Ten owad wywoła "wędkarskiego kaca". Spotkasz go nad polskimi wodami
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
W Polsce nie ma wielu jadowitych zwierząt, których ugryzienie spowodowałoby poważny uszczerbek na zdrowiu. To, że jest ich niewiele, nie oznacza, że wcale. Jednym z nich jest pająk - bagnik nadwodny, którego jad może wywołać "wędkarskiego kaca". Objawy przypominają zatrucie bądź właśnie późne efekty spożycia dużej ilości alkoholu. Gdzie można go spotkać bagnika i czy jest niebezpieczny?

Bagnik nadwodny - co to za pająk?

Bagnik nadwodny to gatunek dużego europejskiego pająka z rodziny farownikowatych. Rozpiętość jego nóg sięga 7 cm, a duży odwłok może wyglądać przerażająco. Osiąga do 22 mm długości, z czego samice są większe od samców. Jest brązowy z niewielkimi biało-kremowymi kropkami oraz białymi pasami po bokach ciała - są one jednak słabo widoczne. Jego głównym pokarmem są owady, a także niewielkie ryby, kijanki oraz małe żaby. Nie buduje on sieci, za to aktywnie poluje. Chociaż w Polsce jest nieliczny, to można go spotkać, a jego jad nie jest łaskawy dla człowieka. 

Gdzie można spotkać bagnika nadwodnego - jadowitego pająka?

Bagniki zamieszkują obszary blisko wody, gdzie też często pozyskują pokarm. Najczęściej widywane są przez wędkarzy, którzy narażeni są na ukąszenie przez tego jadowitego pająka. To prawdopodobnie stąd wzięła się nazwa na objawy po ugryzieniu - "wędkarski kac". Wędkarze, którzy nie spotkali osobiście tego osobnika, z pewnością jednak słyszeli o nieprzyjemnych konsekwencjach bliskiego kontaktu z nim. Do ukąszenia najczęściej dochodzi przypadkowo - kiedy niechcący naciśnie się na zwierzę, np. na łodziach wędkarskich.

- Spotkać można go nad brzegiem lub na powierzchni rowów melioracyjnych, stawów, starorzeczy i jezior. Jednym słowem w szuwarach. Zawsze wśród bogatej roślinności wodnej i szuwarowej. Potrafi poruszać się po powierzchni wody, a w razie zagrożenia potrafi zanurkować i skryć się pod wodą - tłumaczy na swoim blogu entomolog prof. Stanisław Czachorowski.

"Wędkarski kac" - objawy po ukąszeniu przez bagnika nadwodnego

Pająki nadwodne są bardzo ostrożne i niechętnie "konfrontują" się z człowiekiem. Raczej wolą zanurzać się pod wodę na widok agresora. W skrajnie stresujących sytuacjach może stać się jednak agresywny, a wtedy może dojść do ukąszenia i wpuszczenia jadu.

- Jego ukąszenia ciężko się goją, a jad powoduje silne, trwające kilka dni zatrucie organizmu, objawiające się bólem głowy, biegunką i wymiotami. Wędkarze nazywają to "wędkarskim kacem" – wyjaśnia na swoim blogu entomolog prof. Stanisław Czachorowski.

Ekspert stanowczo odradza łapanie go w ręce, gdyż jego szczękoczułki są w stanie z łatwością przegryźć skórę. To w takiej stresującej dla niego sytuacji staje się niebezpieczny. Chociaż dolegliwości zazwyczaj nie wymagają konsultacji z lekarzem, to w razie wystąpienia reakcji alergicznej bądź znacznego nasilenia, zawsze lepiej skonsultować się ze specjalistą. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości