Aby ślady po ugryzieniu owadów nie stały się wrotami dla groźnych bakterii, nie można ich drapać. Kontaktu ze służbą medyczną wymaga ukąszenie żmii, która pozostawia charakterystyczny ślad i może być przyczyną śmierci. Sygnałem, że warto udać się do lekarza jest też ślad po kleszczu.
>>> Zobacz także:
- Tak wygląda kleszcz łąkowy! Czy jest groźny? Jak się przed nim chronić?
- Koniec z uciążliwym bzyczeniem i ukąszeniami. Zobacz, jak pozbyć się komarów
- Ugryzienie pająka domowego – czy jest groźne i co robić?
Ślady po ukąszeniu owadów – groźniejsze niż mogłoby się wydawać
Ślady na skórze po ukąszeniu owadów latających to częsty problem, który z reguły pojawia się latem. Gdy temperatura powietrza rośnie, wiele osób zauważa na skórze obrzęk i zaczerwienienia, które są bardzo często śladem po ugryzieniu komara. Inni zaś zastanawiają się, jak pozbyć się śladu po ukąszeniu meszek, które mimo małych rozmiarów potrafią mocno uprzykrzyć wypoczynek. Zdecydowanie bardziej bolesny może okazać się ślad po ukąszeniu szerszenia. Nie można bagatelizować także śladów po ukąszeniu osy czy pszczoły. W przypadku tych owadów użądlenie może okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Szacuje się, że każdego roku kilkanaście osób umiera na skutek ukąszenia przez osę lub pszczołę. Jest to spowodowane reakcją alergiczna na znajdującą się w żądle toksynę. Uczulenie na nią ma 0,3 do 7,5 proc. osób. Bez względu na porę roku na skórze można zauważyć ślad po ukąszeniu pchły, który może wyglądać dokładnie tak jak ślad po ukąszeniu pluskwy. Tego rodzaju swędzących obrzęków nie powinno się lekceważyć. Warto sprawdzić, jaki owad jest odpowiedzialny za pozostawiony na skórze ślad, ponieważ może on przenosić choroby. Przykładowo, pluskwa może przenieść wirus zapalenia wątroby typu B (HBV).
Tymczasem, biorąc pod uwagę ślad po ukąszeniu pająka, to wbrew pozorom nie musi on wiązać się z poważnymi konsekwencjami, szczególnie gdy jest on dziełem najpowszechniejszego w Polsce kątnika. Osoby zastanawiające się, jak wygląda ślad po ugryzieniu pająka, powinny wiedzieć, że z reguły nie składa się on z dwóch oddzielonych ukłuć. Małe kątniki pozostawiają ukłucia, które zlewają się w jedno. Miejsce po ukąszeniu pająka należy odkazić. Na opuchnięte miejsce można też nałożyć żel łagodzący obrzęki. Niebezpieczne mogą okazać się jedynie ukąszenia pająka kątnika w twarz lub gdy jego ofiarą staje się dziecko.
Po zauważeniu na skórze śladów ukąszeń owadów, najważniejsze żeby ich nie drapać, ponieważ może to doprowadzić do infekcji.
Ślady po ukąszeniach komarów
Charakterystyczne ślady po ukąszeniach komarów to utrapienie wielu z nas, zdarzają się zdecydowanie częściej niż ślady po osach. Komar pozostawia po sobie stan zapalny skóry, któremu towarzyszy uporczywe swędzenie i pieczenie. Aby móc pozbyć się śladów po ukąszeniach komarów, warto zaopatrzyć się w żel na podrażnioną skórę, który zawiera maleinian dimetindenu. Żel niweluje świąd, który wywołuje ślina komara. Naturalnym sposobem na ślady po ukąszeniu owadów, takich jak komary, jest sok z aloesu, który wchłania się w głąb skóry szybciej niż woda. Oczyszcza i regeneruje tkankę i do tego aktywizuje komórki tkanki łącznej, które mają wpływ na tempo gojenia się skóry. Swędzenie i zaczerwienienie mogą złagodzić również olejki eteryczne, np. olejek z drzewa herbacianego i olejek lawendowy. W przeszłości ślady po ugryzieniu komarów smarowano miodem. Wynika to z jego właściwości. Miód, poza tym, że dobrze smakuje, działa przeciwzapalnie, łagodzi swędzenie i przyspiesza gojenie się skóry.
Ślady po kleszczu
Ślad po ugryzieniu kleszcza, w przeciwieństwie do śladu po ugryzieniu mrówki, jest powodem do niepokoju. Tkwiący w skórze kleszcz należy jak najszybciej usunąć. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Następnie miejsce ukłucia trzeba przemyć środkiem odkażającym. W sytuacji, gdy po wyciągnięciu kleszcza jego głowa ciągle tkwi w skórze, nie można nacinać tkanki. Sygnałem, że ukąszenie spowodował kleszcz będący nosicielem bakterii borelioza jest rumień wędrujący, który początkowo wygląda jak czerwona grudka. Rumień pojawia się kilka, a nawet kilkanaście dni po ugryzieniu kleszcza. Jest on znakiem, że należy udać się do lekarza.
Ślad po ukąszeniu żmii
Ślady po ukąszeniach nie są jedynie dziełem owadów. Ich sprawcą może być żmija zygzakowata, która atakuje wtedy, gdy znajduje się w niebezpieczeństwie. Jest to jedyny jadowity gad, jakiego można spotkać w polskich lasach. Ugryzienie żmii stanowi zagrożenie dla życia poszkodowanego. Aby spotkanie z gadem nie skończyło się tragicznie, osoba ugryziona powinna zachować spokój, nie wskazane jest nadmierne poruszanie się (przyspiesza ono rozprzestrzenianie się toksyny po organizmie). Po drugie, poszkodowany powinien ułożyć się tak, aby ugryzione miejsce znalazło się poniżej serca. Należy kontrolować, czy osoba ukąszona ma zachowane krążenie i czy nadal oddycha. W niektórych sytuacjach niezbędne jest podjęcie działań ratujących życie. Co najważniejsze, po ugryzieniu żmii jak najszybciej należy wezwać służby medyczne.
Autor: Adrian Adamczyk