Błogi odpoczynek na łonie natury, letnie grillowanie czy sen przy otwartym oknie bardzo często zakłócają irytujące komary, których bzyczenie doprowadza do szału nawet stoików. Istnieją naturalne sposoby na komary, które skutecznie rozwiązują ten problem. W studiu Dzień Dobry TVN Ewa Sady podpowiedziała, jak pozbyć się tych owadów.
Komary to bardzo bliscy krewni much, ale zdecydowanie bardziej od nich irytujący. W Polsce występują powszechnie zarówno na terenach wiejskich, podmiejskich, jak i w miastach. Warto wiedzieć, że ludzie są dla nich żywicielami, podobnie zresztą jak inne zwierzęta. Ofiary rozpoznają po zapachu, dlatego jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, żeby pozbyć się komarów, są właśnie substancje zapachowe.
W walce z irytującymi owadami przydadzą się także informacje o ich ulubionych miejscach do żerowania. Komary składają jaja w płytkich zbiornikach wodnych (wystarczy im zwykła kałuża), dlatego właśnie nad jeziorem czy rzeką spotkasz ich najwięcej. Jeśli masz ogród i lubisz spędzać w nim letnie wieczory, pamiętaj, żeby nie zostawić w nim otwartych naczyń napełnionych wodą.
>>> Zobacz też: Sposoby na domowe insekty. Jak pozbyć się moli, pluskiew, karaluchów i innych owadów?
>>>Użądlenie pszczoły – jak sobie z nim radzić? Jakie są objawy alergii na pszczeli jad?<<<
>>>Na komary i meszki? Matka Natura.<<<
Naturalne sposoby na komary
Jeśli chcesz uchronić się przed bolesnymi ukąszeniami komarów, pamiętaj o odpowiednim stroju. Z pewnością długie rękawy i nogawki osłonią skórę przed natarciem owadów, ale to nie wszystko. Najprostszy sposób radzenia sobie z komarami to zakładanie ubrań w jasnych kolorach. Ciemne barwy tylko je przyciągają! Zakrywanie ciała jest skuteczną metodą na to, żeby pozbyć się komarów również z innego powodu. Owady te rozpoznają swoje ofiary, podążając za ich zapachem. Dlatego im lepiej się zakryjesz, tym trudniej będzie cię namierzyć.
>>> Zobacz też: Człowiek kontra kleszcze: czy stosować opryski?
Skoro już mowa o zapachu: olejek na komary skutecznie maskuje naturalną, ludzką woń, dzięki czemu owady po prostu go omijają. Jeśli wybierasz się na wieczorną imprezę w plenerze, skorzystaj z gotowych preparatów do spryskiwania skóry, które bez trudu znajdziesz w sklepach. Jeśli natomiast szukasz sposobu na pozbycie się komarów w domu, możesz samodzielnie przygotować odstraszającą owady mieszankę zapachów. Wystarczy olejek cytrynowy, lawendowy, miętowy czy waniliowy – wszystkie są drażniące dla komarów. Natrzyj nim framugę okna, nasącz waciki i zostaw w kilku miejscach mieszkania, wlej do podgrzewacza do olejków albo po prostu skrop świecę. Każde z tych działań z pewnością poskutkuje. Pamiętaj jednak, że woń olejku utrzymuje się przez około 2–3 godziny.
>>> Zobacz też: Środki na mole - jakie są skuteczne sposoby na mole?
Skuteczne są również zioła i kwiaty odstraszające komary. Już zwykła doniczka z miętą czy lawendą postawiona w oknie zniechęci owady do wlatywania przez nie, ale możesz wykorzystać te zioła również w inny sposób. Olejkiem lawendowym możesz nasączyć wstążeczkę i powiesić ją w oknie. Uzyskasz w ten sposób uroczą ozdobę i odstraszacz owadów. Warto również kilka kropel takiej esencji zapachowej dodać do wody i rozpylić w całym domu. Zadziała jak odświeżacz powietrza, a komary odstraszy szybciej, niż myślisz. Równie skuteczne jak lawenda są również mięta (możesz jej używać w identyczny sposób) i rozmaryn. Gałązki rozmarynu połóż na rozżarzonych węglach przed rozpoczęciem grillowania. Po chwili w powietrzu pojawi się charakterystyczny, ale bardzo przyjemny i pobudzający apetyt zapach, a komary znikną.
Istnieją również gatunki kwiatów na komary: kocimiętka, komarzyca, mirt, aksamitka, pelargonia czy żeniszek. Jeśli lubisz spędzać czas na tarasie albo balkonie, zadbaj o obecność tych roślin na parapetach. Ich zapach z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom, ale zdecydowanie nie komarom.
>>>Zobacz też: Mszyce – jak się ich pozbyć domowymi sposobami?
Środki na komary
Walkę z komarami w domu można wygrać również dzięki innym rozwiązaniom. Bezkonkurencyjna w jest popularna moskitiera, czyli bardzo gęsta siatka, którą możesz rozpiąć w oknie. Jej oczka są tak małe, że komary się przez nie przecisną. Możesz również rozpiąć wokół łóżka materiał przypominający tiul, żeby nie obawiać się zakłóceń w trakcie snu.
Warto wiedzieć również, że są środki na komary, które działają wewnątrz ludzkiego organizmu. Skuteczną metodą jest dieta bogata w pomidory oraz zażywanie tabletek z witaminą B. Witamina B na komary to bardzo popularne rozwiązanie, niemniej obarczone pewnymi ograniczeniami. Pamiętaj, że nie można łykać takich preparatów w dowolnych ilościach!
Niezawodność odśrodkowych metod walki z owadami polega na zmianie zapachu, który w naturalny sposób towarzyszy człowiekowi. Z pewnością zauważyłeś, że nie wszystkich komary atakują z taką samą częstotliwością. Odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre osoby są częstszym celem dla komarów dotyczy właśnie tego, jak intensywny zapach wydziela ich ciało.
>>> Zobacz też: Ugryzienie pająka domowego – czy jest groźne i co robić?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF