Sposoby na domowe insekty. Jak pozbyć się moli, pluskiew, karaluchów i innych owadów?

karaluch w ręce
Fot. Rawin Tanpin / EyeEm / Getty Images

Domowe insekty często występują w miejscach wilgotnych i brudnych, jednak nie jest to regułą. Co więcej, niekiedy ich pojawienie się nie jest w pełni zależne od właściciela mieszkania. Dlatego przed zakupem czy wynajęciem lokalu zawsze należy sprawdzić go pod tym kątem.

Jeśli jednak insekty już się pojawiły w domu, trzeba jak najszybciej podjąć kroki mające na celu zwalczenie szkodników. Sposób postępowania zależy od typu owadów. Jak skutecznie pozbyć się domowych insektów?

Więcej:

Jak pozbyć się pluskiew, karaluchów i prusaków?

Pluskwy, karaluchy i prusaki należą do owadów biegających, które są nie tylko uciążliwe, lecz także groźne dla zdrowia. Pluskwy domowe najczęściej pojawiają się w łóżkach bądź ciemnych kątach i szczelinach mieszkania. Te gryzące owady są nie tylko nieprzyjemne, ponieważ, żywiąc się krwią, zostawiają bolesne ślady na ciele, ale także mogą być nosicielami wielu niebezpiecznych chorób. Większość osób zauważa ich obecność dopiero po kilkukrotnym ugryzieniu, jednak już wcześniej można zaobserwować ich jaja oraz odchody np. na szwach pościeli. Gdy te insekty pojawią się w domu, trzeba przede wszystkim gruntownie wysprzątać mieszkanie, zwłaszcza meble tapicerowane, a także wyjątkowo starannie wyprać pościel. W tym celu należy użyć gorącej wody. Jeśli jest to niemożliwe, materiałowe przedmioty powinno się umieścić w zamrażarce na co najmniej 2 tygodnie. Trzeba również dokładnie odkurzyć każdą szczelinę i umyć sprzęty ciepłą wodą z mydłem. Przedmioty, które nie nadają się do umycia, najlepiej ofoliować i wyrzucić.

Prusaki i karaluchy zwykle budzą szczególne obrzydzenie, jednak to nie jedyny powód, aby pozbyć się ich z mieszkania. Tak samo jak pluskwy mogą roznosić rozmaite, groźne choroby. W przypadku tych rodzajów insektów domowych można zastosować pewne metody odstraszania, w tym zapach amoniaku, niską temperaturę czy stale włączone światło, jednak będą one dość uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego znacznie lepszym pomysłem jest rozstawienie specjalnych lepów i uszczelnienie wszelkich szpar, którymi owady mogą dostawać się do domu.

Domowe sposoby na mole, meszki i muchy – jak pozbyć się owadów latających?

Latające szkodniki domowe są wyjątkowo uciążliwe choćby ze względu na trudności z ich złapaniem. Jednymi z bardziej irytujących są mole, które potrafią poczynić wiele szkód w garderobie. Na szczęście, poza środkami chemicznymi, istnieją domowe sposoby na mole w szafie. Owady te szczególnie nie lubią zapachu goździków, liści laurowych, mięty, szałwii, lawendy, sosny czy suchej skórki cytryny, dlatego można umieścić w szafie te produkty lub olejek o takim aromacie. To z pewnością przyjemniejsze od zapachu naftaliny, którą zwykło się zwalczać te owady. Ubrania należy włożyć do zamrażalnika na ok. 3 dni, aby zamrozić jajeczka, które mogły złożyć mole.

Zobacz także: Ugryzienie pająka domowego – czy jest groźne i co robić?

Niezwykle uciążliwe są także meszki, które jedynie wydają się niegroźne. W rzeczywistości jednak ich ugryzienia mogą być nawet przyczyną poważnych chorób. Owady te nie znoszą zapachu migdałów i czosnku, dlatego ich aromat powinien skutecznie odstraszyć insekty. Należy także zadbać o drożność rur i rynien, ponieważ to tam najczęściej samica składa jaja. Dodatkową ochroną może być założona na okno moskitiera – zapobiegnie przedostawaniu się tych insektów do budynku.

Moskitiera ochroni również dom czy mieszkanie przed muchami. Jeżeli jednak owady te zdążyły się już dostać do środka, można odpędzić je zapachem lawendy, mięty czy bazylii. Ważne jest także, aby pamiętać o pozostawianiu żywności jedynie w zamkniętych pojemnikach.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek i rybików

Mrówki i rybiki należą do często występujących w mieszkaniach owadów biegających. Nie są one niebezpieczne, jednak obcowanie z nimi nie należy do przyjemnych przede wszystkim ze względu na to, że mogą one zanieczyszczać żywność. Mrówki zazwyczaj odstrasza zapach octu lub soku z cytryny, dlatego warto skropić tymi substancjami miejsca, w których spotyka się tych niechcianych lokatorów. Podobnie zadziałają też mięta, cynamon, terpentyna, węgiel drzewny oraz lawenda czy majeranek. Zaleca się również przemycie miejsc, w których występują mrówki, wodą z płynem do mycia naczyń w proporcjach 1:3.

Zobacz także: Jakie są skuteczne sposoby na mole?

W przypadku rybików, zwanych niekiedy srebrzykami, czynnikami sprzyjającymi ich zadomowieniu się są wysoka wilgotność oraz stały dostęp do pożywienia, szczególnie cukru, ale także m.in. kaszy czy mąki. Najlepszymi naturalnymi metodami ich zwalczania będą dbanie o wentylację łazienki oraz odstraszanie ich zapachem cytryny, lawendy, rozmarynu lub cynamonu. Można też zakupić w aptece kwas borowy i wymieszać go z cukrem pudrem, tworząc pułapkę. Ten ostatni sposób nie nadaje się jednak dla rodzin z małymi dziećmi i właścicieli zwierząt, ponieważ kwas borowy jest substancją silnie trującą.

Pozbycie się insektów z domu nie jest łatwym zadaniem. Jednak przed telefonem do specjalistycznej firmy warto wypróbować kilka naturalnych, domowych sposobów.

Zobacz film: Jerzy Kryszak i jego świat owadów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości