Roślin owadożernych jest na świecie niewiele, bo tylko około 650-700 gatunków. Można uprawiać mięsożerne rośliny w domu, na parapecie. Zaletą hodowli takich roślin w mieszkaniu jest ich egzotyczny wygląd, ale i fakt, że zjadają naprzykrzające się komary i muchy.
Co to są rośliny owadożerne?
Rośliny mięsożerne zwane też owadożernymi to cała grupa roślin, które zwabiają i zjadają zwierzęta. Najczęściej są to owady, ale też pajęczaki a nawet małe skorupiaki.
Rośliny owadożerne najczęściej rosną w miejscach o niekorzystnych warunkach do wegetacji, ubogich w składniki odżywcze: na piaskach, kwaśnych torfowiskach, w szczelinach między skałami czy w płytkiej wodzie. Radzą sobie w takich miejscach dzięki temu, że potrzebne im składniki odżywcze wysysają ze swoich ofiar. Energię, tak jak wszystkie inne rośliny, pobierają za pomocą fotosyntezy.
W jaki sposób roślina owadożerna się odżywia? Większość gatunków wabi owady kolorem, zapachem lub wyglądem i unieruchamia za pomocą specjalnie przystosowanych do tego celu liści pułapkowych, a na koniec zabija i absorbuje składniki odżywcze. Mechanizmy są różne w zależności od gatunku.
Rośliny owadożerne w Polsce
Wszystkie występujące w Polsce gatunki roślin mięsożernych są rzadkie i objęte ochroną. Znana polska roślina owadożerna to rosiczka. Na jej liściach rosną włoski, które wabią owady kolorem (często są czerwone) i wydzielanymi kropelkami słodkiego, płynnego „lepu”. Owady przyklejają się do włosków, a liście powoli zamykają się wokół nich. Zamknięty owad jest trawiony za pomocą kwasu mrówkowego, a rosiczka wchłania składniki odżywcze. W Polsce rosiczka kwitnie latem.
Inna roślina owadożerna występująca w Polsce to pływacz. W Polsce występuje aż 5 gatunków. Pływacze unoszą się na wodzie, nie posiadają korzeni. W czasie kwitnienia można je zauważyć blisko powierzchni. Chwyta owady wodne za pomocą pęcherzyków powietrznych, które równocześnie umożliwiają roślinie dryfowanie na wodzie. Pęcherzyki mają otwory z klapkami, które zamykają się, kiedy owad wpadnie do środka.
W Polsce rosną jeszcze 2 gatunki tłustoszy i aldrowandy pęcherzykowate.
Rośliny owadożerne – przykłady
Żadna wystawa roślin owadożernych nie obejdzie się bez tych najbardziej znanych i rozpoznawalnych gatunków z całego świata, takich jak:
· rosiczki (różne gatunki),
· muchołówki amerykańskie (występują tylko w dwóch stanach Ameryki Północnej – w Karolinie Północnej i Południowej),
· dzbaneczniki (egzotyczne półkrzewy pochodzące z Filipin, Indonezji, Tajlandii i Malezji),
· kapturnice (naturalnie występują tylko w Ameryce Północnej).
Jak hodować rośliny owadożerne?
Hodowla roślin owadożernych nie jest bardzo trudna. Rośliny te są przystosowane do życia w trudnych warunkach. Musimy tylko pamiętać, że egzotyczne okazy nie wytrzymają zimy na balkonie. Praktyczniej jest je trzymać na parapecie w domu.
Rośliny mięsożerne w domu podlewamy tylko na podstawkę, nie od góry. Najlepsza woda do podlewania tych (ale też każdych innych) roślin to woda destylowana, przefiltrowana za pomocą odwróconej osmozy lub deszczówka.
Staramy się, by miały dużo światła. Południowe parapety będą dla nich najlepsze.
Nie ma potrzeby łapać im much – o to same zadbają. A jeśli w domu nie będzie dla nich owadów, spokojnie przeżyją, wystarczy je podlewać. Nie ma potrzeby nawożenia roślin mięsożernych .
Na czym polega domowa hodowla rosiczki?
Rosiczki to dekoracyjne rośliny owadożerne, które są często uprawiane w amatorskich hodowlach. Najbardziej popularne gatunki rosiczki to rosiczka łyżeczkowata i przylądkowa. Wszystkie odmiany lubią słońce. Zimą potrzebują odpoczynku w temperaturze 5-10 stopni Celsjusza.
Na torfowym podłożu najlepiej rosną:
· rosiczka długolistna,
· rosiczka okrągłolistna,
· rosiczka pośrednia.
Torfowe podłoże zmieszane z piaskiem w stosunku 2:1 będzie odpowiednie dla rosiczki przylądkowej.
Rośliny owadożerne – uprawa kapturnicy
Często w ogrodach botanicznych i amatorskich uprawach pojawiają się efektowne, mięsożerne kapturnice . Mogą wyrastać nawet do 1,2 m wysokości. Liście w kształcie trąbek mają różne kolory w zależności od odmiany. Gorzej wyglądają i mają słabiej wykształcone liście pułapkowe, jeśli rosną w suchej glebie i w cieniu. Uprawiamy je na kwaśnej, wilgotnej glebie.
Wymagania muchołówki amerykańskiej
Muchówka poluje w widowiskowy sposób: błyskawicznie chwyta owady w dwa charakterystyczne liście. Ma podobne wymagania jak kapturnica. Potrzebuje wilgoci, kwaśnego podłoża i światła.
Dzbanecznik hodowany w domu
Wyróżniającą cechą dzbaneczników jest fakt, że trawią nawet chitynowe pancerze upolowanych owadów. Najpopularniejszym dzbanecznikiem w uprawie domowej jest „Nepenthes ventrata”.
Tak, jak pozostałe wymienione rośliny mięsożerne, potrzebuje kwaśnej, przepuszczalnej gleby, słońca i dużej wilgotności (gleby i powietrza, dlatego dobrze je hodować w terrarium). Nie wystawiamy rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dla tych roślin dobrze nadaje się podłoże do storczyków.
Dzbaneczniki nie potrzebują „zimowania”. Najlepsza dla nich temperatura to 20 stopni Celsjusza przez cały rok. Rośliny te nie lubią zmian – przesadzania ani przestawiania.
Zobacz film: Jak przygotować domek dla owadów?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF