2. miesiąc ciąży – zmiany zewnętrzne w ciele kobiety

Kobieta w ciąży dotyka brzuch
Fot. GettyImages / Maksym Azovtsev
Kobiety będące w drugim miesiącu ciąży nie zawsze jeszcze zdają sobie sprawę z tego, że spodziewają się dziecka. Wiele z nich zaczyna dopiero podejrzewać, że coś mogło się zdarzyć, ponieważ od pewnego czasu nie mogą doczekać się okresu. Czy po samym wyglądzie brzucha można stwierdzić, że to już drugi miesiąc ciąży?

Jak wygląda brzuch w 2. miesiącu ciąży? Brzuch w 2. miesiącu ciąży może być już lekko zaokrąglony, ale zazwyczaj nie ma to związku ze wzrostem dziecka w łonie matki, a raczej z zaparciami czy zatrzymywaniem się wody w organizmie, co ma bardzo często miejsce właśnie w tym okresie.

Wygląd brzucha nie może jednoznacznie świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Co innego, gdybyśmy mówili o późniejszej ciąży – np. w 5. czy 6. miesiącu. Drugi miesiąc to jeszcze zdecydowanie za wcześnie na to, by móc z zewnątrz zauważyć, że dana kobieta jest ciężarna.

Drugi miesiąc ciąży – objawy

Między 5. a 8. tygodniem ciąży mówimy, że kobieta jest w 2. miesiącu ciąży, a bardziej ogólnie – w pierwszym trymestrze. W tym okresie pojawiają się charakterystyczne i niestety dość nieprzyjemne objawy. Jest to związane z wieloma zmianami, do jakich dochodzi w organizmie kobiety. W efekcie może ona czuć się przemęczona i znużona. Pojawiają się mdłości, a w niektórych przypadkach nawet wymioty, które są spowodowane głównie przez hormony. Kobiety mogą mieć mniejszy apetyt i dolegliwości trawienne (zazwyczaj są to wzdęcia i zaparcia).

Jednak najważniejszym objawem jest brak miesiączki. Oczywiście nie każda kobieta go zauważy, szczególnie, jeśli ma nieregularne krwawienia lub jej cykle potrafią trwać więcej niż 40 dni.

Wiele kobiet skarży się też na uporczywą zgagę, dlatego można powiedzieć, że dolegliwości trawienne są najczęstszym symptomem pierwszego trymestru. W tym okresie warto zwrócić uwagę na swoją dietę, czyli pić dużo wody niegazowanej, spożywać sporą ilość warzyw i owoców oraz produktów bogatych w błonnik, a także unikać potraw tłustych i smażonych, jak również żywności przetworzonej. Natomiast nagły atak zgagi można złagodzić poprzez zjedzenie garści migdałów czy wypicie szklanki zimnego mleka.

Duży brzuch w 2. miesiącu ciąży – co robić?

Niektóre kobiety zauważają u siebie nieznaczne powiększenie obwodu brzucha, które ma miejsce na samym początku ciąży. Taki objaw warto skonsultować z lekarzem ginekologiem, choć najczęściej jest to związane z zaparciami lub gromadzeniem się wody w organizmie.

Co trzeba zrobić w drugim miesiącu ciąży?

Do 10. tygodnia ciąży kobieta powinna udać się na wizytę do ginekologa, który potwierdzi jej stan. Lekarz będzie mógł zbadać ciężarną oraz przepisać jej skierowania na podstawowe badania, jak morfologia czy ogólne badanie moczu.

Od tego momentu kobieta powinna też zwracać szczególnie dużą uwagę na to, jaki tryb życia prowadzi. Bardzo ważne jest to, by odpoczywała w każdym momencie, kiedy tego potrzebuje. Nawet jeśli jej organizm domaga się ogromnej ilości snu. Wiele kobiet jest tak sennych w drugim miesiącu ciąży, że potrafi położyć się do łóżka zaraz po przyjściu z pracy i spać całą noc. I tak codziennie. Na szczęście senność w ciąży zazwyczaj mija po pierwszym trymestrze , czyli zwykle nie trwa dłużej niż kilka tygodni.

W drugim miesiącu ciąży należy też skonsultować z lekarzem wszystkie leki, które przyjmujemy na stałe. Niektóre z nich będzie trzeba całkowicie odstawić lub np. zmienić dawkę. Dodatkowo ginekolog powinien przepisać specjalne witaminy dla kobiet w ciąży.

Na początku ciąży, jak i również przez cały czas jej trwania, należy robić wszystko, aby unikać stresów. Zbędne nerwy nie są wskazane, ponieważ źle wpływają na rozwijające się w łonie matki dziecko. Każda kobieta powinna jak najwięcej czasu poświęcać na wypoczynek i relaks. Polecane są szczególnie spacery w parkach czy lesie – jednym słowem, wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z naturalną zielenią.

Przeziębienie w drugim miesiącu ciąży – co robić?

Na początku ciąży u wielu pań pojawia się znaczny spadek odporności, przez co często łapią różnego rodzaju infekcje. Należy pamiętać, że spodziewając się dziecka nie można zażywać wszystkich leków, nawet dostępnych bez recepty. Na typowe objawy przeziębienia można zażyć syropy specjalne dla kobiet ciężarnych, które są dostępne w aptekach. Dobrym pomysłem jest także własnoręczne przygotowanie syropu domowego - z cebuli, miodu i cytryny.

Zobacz także: Czy sport w ciąży jest bezpieczny?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!