Jeśli chodzi o środek na mole spożywcze lub środek na mole ubraniowe, do wyboru mamy wiele produktów – płytki, zawieszki, pułapki. Zanim jednak sięgniemy po mniej bezpieczne chemiczne preparaty, warto wypróbować domowe sposoby.
Środki na mole
Środki na mole to jedna z metod, którą należy wykorzystać w walce z tymi domowymi szkodnikami. A uporanie się z nimi nie jest do końca proste – mole, jak przystało na owady z rzędu motyli, składają larwy, które poprzez swoje niewielkie rozmiary (nawet mniej niż 1 mm), są niewidoczne. Gdy zadomowią się w kuchni lub w szafie, mamy problem ze zniszczoną odzieżą i zepsutą żywnością. Środek na mole będzie działał na zasadzie wyłapywania latających owadów, stopniowo zmniejszając ich ilość i minimalizując prawdopodobieństwo powstawania larw w różnych miejscach domu.
Środek na mole spożywcze
Środek na mole spożywcze to często specjalna pułapka w formie bezwonnego lepu. Z jednej strony posiada warstwę do odławiania owadów, z drugiej pokryta jest klejem do zamocowania w wybranym miejscu w kuchni, spiżarni i innym schowku na żywność. Środki na mole spożywcze w postaci bezwonnego lepu posiadają specjalny feromon, który przyciąga owady i je unieruchamia. Na podobnej zasadzie działa środek przeciw molom jako rozwijana taśma, którą wiesza się w pomieszczeniu.
Zaletą tego typu produktów jest brak w składzie substancji chemicznych lub środków owadobójczych (insektycydy), które wykazują szkodliwe działanie na ludzi, zwierzęta i środowisko. Środki przeciw molom działają przez kilka miesięcy, nawet do pół roku, w zależności od rodzaju. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się ich mocować na drodze przeciągu, przy otwartych oknach, wentylacji, w nasłonecznionych miejscach lub obok źródeł ciepła, np. kaloryferów.
Środek na mole ubraniowe
Jeśli chodzi o środek na mole ubraniowe , mamy do dyspozycji różne preparaty, najczęściej są to zawieszki do szafy lub saszetki, które można stosować w szufladach. Środek przeciwko molom w takiej formie opiera swoje działanie na intensywnym zapachu. Ma on odstraszać owady, uwalniając dany aromat przez kilka miesięcy. Niektóre preparaty są dodatkowo wzmocnione innymi substancjami, które potrafią niwelować zarówno dorosłe mole, jak ich larwy (np. transflutryną). Środek na mole ubraniowe może też mieć postać taśmy pokrytej klejem i specjalnym feromonem przyciągającym owady. Ten rodzaj pułapki jest bardziej ekologiczny niż preparaty o działaniu chemicznym. Skuteczny środek na mole z feromonem ma też bardziej uniwersalne zastosowanie – można stosować go na mole spożywcze w kuchni, jak i mole odzieżowe w szafie.
Środek przeciw molom – domowe sposoby
Środki chemiczne na mole spożywcze to nie jedyny sposób, aby pozbyć się owadów. Wiele z takich produktów ma w składzie substancje, które działają szkodliwie na środowisko. Mogą też powodować podrażnienia skóry i oczu, a także wywoływać alergię. Najlepiej ograniczać stosowanie takich środków w miejscach, gdzie przebywają dzieci i osoby chore.
Skuteczny środek na mole spożywcze , który będzie całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i środowiska, to np. przyprawy. Tam, gdzie przechowujemy ryż, mąkę i inne produkty, w których gromadzą się owady, można umieścić intensywnie pachnące ziele angielskie, liść laurowy lub goździki. Naturalny środek na mole kuchenne to ocet winny – wystarczy przetrzeć nim szafki. Aby taka mieszanka miała bardziej przyjemny zapach, należy wymieszać wodę i ocet winny z olejkiem, np. cytrynowym. Chcąc uniknąć rozprzestrzeniania się owadów, trzeba systematycznie sprawdzać wszystkie produkty spożywcze – jeśli w którymś znajdziemy mola lub charakterystyczne nitki, wyrzucamy całe opakowanie produktu do kosza. Naturalny, a przy tym skuteczny środek na mole odzieżowe to drewno cedrowe w postaci kulek lub dysków, które wrzucamy do szuflady i szafy. Innym sposobem pozbycia się tych owadów jest wykonanie własnej zawieszki, która w przeciwieństwie do chemicznych preparatów nie ma zbyt intensywnego aromatu i nie działa szkodliwie na nasze zdrowie. Do bawełnianego woreczka wystarczy wrzucić przyprawy, które odstraszają mole, a więc ziele angielskie, liść laurowy, goździki, lawendę, miętę lub szałwię.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN