Magdalena Siraga w ubiegłe wakacje przeżyła koszmar. W wyniku ugryzienia żmii zygzakowatej nie mogła normalnie funkcjonować i musiała poruszać się na wózku inwalidzkim. O spotkaniu z jadowitym wężem dziennikarka opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Naszym gościem był również dr n. med. Paweł Grzesiowski, który wyjaśnił nam, jak zachować się w sytuacji ugryzienia przez żmiję zygzakowatą.
"To najbardziej jadowity gatunek pająka w Polsce".
Jakie są objawy ugryzienia przez tego jadowitego pająka?
Jeszcze do niedawna jedynym znanym jadowitym ssakiem w Polsce był rzęsorek rzeczek. Naukowcy odkryli drugi gatunek. To niewielkich rozmiarów ryjówka aksamitna, która potrafi upolować osobniki większe od siebie.
Zdecydowana większość pająków, które spotkać można na terenie naszego kraju, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Istnieją jednak pewne wyjątki. Ugryzienie kolczaka zbrojnego może wywoływać silną reakcję alergiczną, a nawet doprowadzić do zatrzymania akcji serca.
Dla osób uczulonych na jad pszczoły śmiertelnie niebezpieczne może być każde użądlenie. jak sprawdzić czy jesteśmy uczuleni, jak rozpoznać objawy wstrząsu anafilaktycznego i jak pomóc osobie użądlonej? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy prof. Jerzego Kruszewskiego, Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Alergologii.
Ile osób rocznie umiera w Polsce po użądleniu owada? W jaki sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni na jad pszczoły lub osy? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Aleksander Zakrzewski, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON. Jaki lek powinny mieć ze sobą osoby uczulone na jad osy? Kiedy po użądleniu pojawiają się pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego?