Kolczak zbrojny widziany w kolejnym mieście. "To najbardziej jadowity gatunek pająka w Polsce"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Groźny pająk – kolczak zbrojny w Polsce
Groźny pająk – kolczak zbrojny w Polsce
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
W ostatnim czasie w województwie wielkopolskim zaobserwowano wzmożoną aktywność kolczaka zbrojnego. Jego obecność zauważyli szczególnie mieszkańcy kilku dzielnic Poznania. Czy jest się czego obawiać? - Trzeba na niego uważać - przestrzega ekspert.

Poznań. Kolczak zbrojny w mieście

Jak czytamy w komunikacie na facebookowym profilu Fundacji na Rzecz Zwierząt "Obok Nas", kolczak zbrojny to "najbardziej jadowity gatunek pająka spośród występujących na terenie naszego kraju". Jakiś czas temu widziany był na Dolnym Śląsku. Teraz jego wzmożoną aktywność zaobserwowano w Wielkopolskie, a dokładniej m.in. w okolicach Śremu i Pobiedzisk oraz w niektórych dzielnicach Poznania (Starołęka, Winogrady czy Komandoria), o czym poinformował lokalny serwis epoznan.pl.

Dziennikarze portalu skontaktowali się z prof. UPP dr hab. inż. Pawłem Sienkiewiczem z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska UP w Poznaniu, który potwierdził, że wspomniany stawonóg może stwarzać niebezpieczeństwo. - Jest jadowity i trzeba na niego uważać - zaznaczył ekspert.

Fundacja na Rzecz Zwierząt "Obok Nas" przypomina, że "kolczak zbrojny przywędrował do nas wraz z ocieplaniem się klimatu z Europy Południowej". - Wciąż dość rzadko spotykany, jednak jego obserwacje są coraz częstsze. Kontaktu bezpośredniego należy unikać, ponieważ ukąszenie może być niebezpieczne i nieprzyjemne, z objawami ogólnymi przypominającymi zatrucie - przekazano.

Czy kolczak zbrojny to groźne zwierzę?

Jakiś czas temu podobnym tematem zajmowaliśmy się w Dzień Dobry TVN. Jednym z naszych gości był wówczas biolog Dariusz Kucharski, który nieco odczarował złą sławę kolczaka zbrojnego. Specjalista stwierdził, że groźna reakcja organizmu na jad tego stawonoga występuje stosunkowo bardzo rzadko.

- W naszej faunie jest trochę pająków, które są w stanie nas ukąsić, natomiast skutki tego zależą wyłącznie od osoby ukąszonej. Byłem kąsany wielokrotnie przez różne zwierzęta, ponieważ zajmuję się stawonogami. W zasadzie tylko dwa razy w życiu zdarzyła mi się podobna reakcja, przy czym ja nie wylądowałem w szpitalu, był to pluskwiak i mrówka. Pająk krzyżak może ukąsić boleśnie. W pewnych sytuacjach, jeżeli dana osoba wykazuje reakcję uczuleniową na jad, może się to skończyć wstrząsem wymagającym akcji ratunkowej. Nie należy jednak traktować pająków jako jakieś straszne zwierzęta, które tylko na nas czyhają i próbują kąsać - zaznaczył biolog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: Fundacja na Rzecz Zwierząt "Obok Nas"/Facebook, epoznan.pl

Źródło zdjęcia głównego: Richard Newstead/Getty Images, Dzień Dobry TVN - archiwum prywatne biologa Dariusza Kucharskiego

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana