Jak podaje WWF obecnie żyje jedynie 4% populacji tygrysów, która dawniej zamieszkiwała Ziemię. Co więcej, do naszych czasów przetrwało jedynie 5 gatunków. Czy wiesz, dlaczego ich futro jest pomarańczowe i co oznaczają czarne pasy? Dowiedz się więcej o tygrysach i o tym, jak je chronić, z okazji ich święta.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Światowy Dzień Tygrysa
29 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Tygrysa. Ma on na celu przypominanie o tragicznej wręcz sytuacji zwierzęcia, któremu grozi całkowite wyginięcie nawet w ciągu kilku najbliższych lat. Sytuacja ta spowodowana jest ingerencją człowieka w naturalne siedliska tygrysa, ale także skutkiem kłusownictwa i nielegalnego handlu zwierzyną.
Populacja tygrysów na świecie
Jak podaje WWF (World Wide Fund for Nature) dziko żyjących tygrysów jest niespełna 5 tysięcy. W 2023 roku naliczono jedynie 4 500 osobników żyjących w naturze. Według niektórych danych, liczba tych zwierząt może być jednak niższa.
W niewoli żyje obecnie ponad 8 tysięcy tygrysów w Azji, a zdecydowana ich większość w samych Chinach. W Stanach Zjednoczonych jest ich 5 tysięcy, a w Europie jedynie około 1,5 tysiąca.
Jak chronić tygrysy?
Wiele organizacji działa na rzecz zachowania tygrysów w ich naturalnych środowiskach. Fundacja WWF polska finansuje patrole antykłusownicze, które "monitorują tereny i usuwają wnyki zagrażające zwierzętom". Istnieje także możliwość wirtualnej adopcji tego zwierzęcia, w ten sposób wspiera się działania organizacji, które mają na celu odbudowę populacji tego gatunku.
Dlaczego ochrona tygrysów jest ważna? Wszystko w naturze jest ze sobą połączone, zmniejszająca się liczebność tego drapieżnika ma znaczący wpływ nie tylko na faunę, ale również florę regionów, w których żyje. Wyginięcie jednego gatunku zwierzęcia, nie tylko tygrysa, może doprowadzić do zachwiania równowagi w świecie zwierząt i roślin, np. poprzez nadmierne rozmnażanie się innych gatunków.
Tygrysy - co to za zwierzęta?
Wbrew pozorom, tygrysy to nie jeden, a kilka gatunków. Do dzisiaj można spotkać tygrysy chińskie, indochińskie, malajskie, sumatrzańskie, bengalskie oraz syberyjskie. Najwięcej jest osobników bengalskich - około 2 tysięcy, a najmniej chińskich - jedynie około 60 osobników w niewoli.
Do wymarłych gatunków zalicza się tygrysy: kaspijskie, balijskie, jawajskie, z Trinil oraz P. t. acutidens. Ostatni z nich był niegdyś najliczniejszym gatunkiem, który zasiedlał niemal całą Azję. Został wyparty przez tygrysa z Trinil i po pojawieniu się tygrysa chińskiego.
Ciekawostki o tygrysach
Chociaż Tygrys należy do rodziny kotowatych, to w przeciwieństwie do swoich mniejszych kuzynów uwielbia wodę. Jest świetnym pływakiem, można powiedzieć, że jest zwierzęciem ziemno-wodnym, gdyż duża część jego życia jest związana z tym żywiołem.
Paski na ciele tygrysów są dla nich jak dla ludzi odciski palców - unikalne. Dzięki temu nie tylko człowiek, ale prawdopodobnie i zwierzęta, są w stanie rozpoznawać poszczególne osobniki.
Pomarańczowy odcień ich futra ma charakter maskujący. Nawet jeśli dla człowieka jest on wyrazisty i nie kojarzy się z kamuflażem, inaczej odbierają go ofiary tygrysów. Zwierzęta kopytne, które stanowią główny pokarm pasiastych dużych kotów, są daltonistami na odcień czerwony - postrzegają go, jako odcienie zieleni. Stąd też tygrysy mogą być dla nich niezauważalne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tygrysy uratowane z transportu - jak obecnie wygląda ich życie?
- Szczęśliwe zakończenie historii ocalonych tygrysów
- Spędził trzy lata w parku Joego Exotica. Jaki naprawdę jest "Król Tygrysów"?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: WWF/usatoday.com/wtzlublin.pl
Źródło zdjęcia głównego: Hemant Singh / 500px/Getty Images