Zderzenie z dzikim zwierzęciem na drodze. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Dzikie zwierzęta na drodze
Dzikie zwierzęta na drogach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Lato zbliża się wielkimi krokami, a pogoda coraz częściej zachęca do wyjazdów za miasto. Poruszając się po drogach, warto zachować czujność, bo przed maskę wtargnąć mogą nam dzikie zwierzęta. Jak zachować się w takiej sytuacji? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.

Dzikie zwierzęta na drodze

Bloger jawiący się pod pseudonimem Leśny Kawaler opowiedział, dlaczego zwierzęta w ogóle decydują się wejść na drogę. Okazuje się, że przyczyna jest całkiem logiczna - postrzegają samochody zupełnie inaczej, niż ludzie.

- W ostatnich latach były duże wycinki lasów. Duża ingerencja myśliwych powoduje też, że zwierzęta nie czują się bezpiecznie w swoim domu. One szukają też spokojnych miejsc. Łosie, do których np. nie wolno strzelać, pojawiają w miastach i między ludźmi, czy samochodami chodzą. To naprawdę ciężkie zwierzęta, dlatego trzeba uważać - mówił Dawid Popończyk.

- Zwierzę postrzega auto jak jakiś element. Nie zawsze wiedzą, że tam siedzi człowiek. Patrzą i chcą przejść. Uznają je umownie, jako element środowiska. Potrącone zwierzę może zachowywać się groźnie. Lepiej blisko nie podchodzić - dodał.

Zderzenie z dzikim zwierzęciem

Tylko w ubiegłym roku policja odnotowała blisko 300 wypadków z udziałem zwierząt, gdzie życie traciło 7 osób, a 299 osób zostało rannych. Jak zareagować, gdy dojdzie już do naszego zderzenia ze zwierzęciem?

- Powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo, czyli zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu, jak najbliżej prawej krawędzi drogi na poboczu. Następnie dzwonimy na numer alarmowy 112. Służby dbają o to, by zawiadomić lekarza weterynarii, który oceni stan zwierzęcia i przyjedzie na miejsce zdarzenia - powiedział podkom. Aleksander Pradun, Komenda Główna Policji.

- Czekamy w pojeździe na przyjazd służb. Spłoszone zwierzę po zderzeniu może poczuć zagrożenie i nas zaatakować. Przestrzegamy przed tym - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości