Jak pomóc cierpiącemu pupilowi? Jakie tabletki przeciwbólowe można mu podawać?

Pies z uszkodzoną łapą
Jak pomóc cierpiącemu pupilowi? Jakie tabletki przeciwbólowe można mu podawać?
Źródło: mediaphotos/GettyImages
Zdarza się, że zwierzak nagle poczuje się na tyle źle, że pomóc mogą mu wyłącznie farmaceutyki. Nie zawsze jednak jest możliwość skontaktowania się z weterynarzem. Czy można przygotować się na taką sytuację i co zrobić, kiedy czworonóg potrzebuje jak najszybszej pomocy? Co można podać psu przeciwbólowego?

Leki przeciwbólowe dla psa podawane są zazwyczaj przez weterynarza, zdarzają się jednak takie przypadki, kiedy właściciele czworonogów nie mają możliwości szybkiego skontaktowania się z lekarzem, a ich pupil daje jednoznaczne sygnały, że coś mu dolega. W sytuacji warto sięgnąć do domowej apteczki, trzeba jednak podejść do tematu całkowicie rozsądnie i wybierać tylko te tabletki, które ulżą mu w bólu i nie zaszkodzą. Sprawdź, jakie środki przeciwbólowe, na co dzień stosowane przez ludzi, można podawać pupilom w sytuacjach kryzysowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystko o psach

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak budować relację między psem a dzieckiem?
Jak budować relację między psem a dzieckiem?
Gdy pies jest żarłokiem
Gdy pies jest żarłokiem
Jak rozmawiać z psem – fiksacja na jedzenie
Jak rozmawiać z psem – fiksacja na jedzenie
Psi seniorzy w schroniskach - napisy
Psi seniorzy w schroniskach - napisy
Kilogramy skracają życie. Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę
Kilogramy skracają życie. Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę
Sposoby na wyciszenia psa
Sposoby na wyciszenia psa
Jak rozmawiać z psem – ataki niekontrolowanej złości
Jak rozmawiać z psem – ataki niekontrolowanej złości
Duży pies to dużo miłości (napisy)
Duży pies to dużo miłości (napisy)
To się nazywa psijaźń
To się nazywa psijaźń
Jak zadbać o sierść pupila?
Jak zadbać o sierść pupila?
Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu
Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu
Co zrobić, gdy pies załatwia się w domu?
Co zrobić, gdy pies załatwia się w domu?
Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu (napisy)
Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu (napisy)
Pies szczeka i skacze – co robić?
Pies szczeka i skacze – co robić?
Jak rozmawiać z psem - uciążliwe szczekanie
Jak rozmawiać z psem - uciążliwe szczekanie
Bohaterowie na czterech łapach - napisy
Bohaterowie na czterech łapach - napisy
Savoir-vivre dla właścicieli psów
Savoir-vivre dla właścicieli psów
Jak rozmawiać z psem – jak oswoić lęk? (napisy)
Jak rozmawiać z psem – jak oswoić lęk? (napisy)
Kto kogo udomowił? Człowiek psa czy pies człowieka?
Kto kogo udomowił? Człowiek psa czy pies człowieka?

Kiedy można podać psu tabletki przeciwbólowe?

Po leki przeciwbólowe dla psa należy sięgać i podawać je na własną rękę wyłącznie w przypadku widocznych zmian w zachowaniu czworonoga. Ból u zwierząt zazwyczaj objawia się poprzez ogólne pogorszenie nastroju, niechęć do wspólnej zabawy, powolne przemieszczanie się, brak apetytu, trudności w poruszaniu się oraz wstawaniu z posłania. Zachowaniem, które może świadczyć o odczuwaniu bólu przez psa, jest także ogólny niepokój oraz piszczenie.

Ludzkie leki przeciwbólowe dla psa - czego użyć z domowej apteczki?

Jeśli nie ma możliwości, aby odwieźć psa do weterynarza, warto spróbować przynajmniej dodzwonić się do dowolnej dyżurującej kliniki i dopytać o to, jakie lekarstwa można podać pupilowi lub skonsultować wybór środków przeciwbólowych oraz dawkowanie (w zależności od rasy czworonoga, jego wieku oraz wagi ilość podawanych środków może się znacznie różnić). W celu uśmierzenia bólu u psa można zastosować, przede wszystkim, meloksykam oraz metamizol, a także no-spę (jeden z bezpieczniejszych wariantów środków przeciwbólowych o działaniu rozkurczowym).

W ramach zwalczania bólu związanego z wystąpieniem biegunki u psa można skorzystać z jednej z poniższych opcji:

  • węgiel leczniczy lub lakcid – dzięki tym preparatom można poradzić sobie z bólem i skurczami brzucha u psa;
  • espumisan – podaje się go psom cierpiącym na ból brzucha lub mającym wzdęcia;
  • kisiel z siemienia lnianego – to domowa alternatywa dla leków na ból brzucha, wywołanych zatruciem pokarmowym. Kisiel przygotowuje się poprzez zalanie 1,5 łyżki siemienia lnianego 1 szklanką wody. Następnie gotuje się mieszankę na małym ogniu aż do jej zgęstnienia (około 30 minut). Tak przygotowany naturalny środek na zatrucia podaje się po wcześniejszym schłodzeniu.

Leki przeciwbólowe bez recepty - jakich środków nie wolno podawać psom?

Szczególnie niebezpieczne są dwa związki chemiczne, które występują w większości leków przeciwbólowych stosowanych przez ludzi. Mowa tu o paracetamolu oraz ibuprofenie. Oba są niezwykle groźne dla zdrowia zwierząt.

Paracetamol występuje głównie w lekach przeciwbólowych (m.in. apap, panadol). W przypadku podania go psu może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby oraz nerek. Ten składnik ma także szkodliwy wpływ na krew zwierzęcia. Może doprowadzić także do śmierci.

Ibuprofen ma działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (jest składnikiem np. ibufenu, ibupromu). Podawany zwierzętom wywołuje u nich zapalenie przewodu pokarmowego oraz krwotoki, które również mogą stać się bezpośrednią przyczyną śmierci pupila.

Kiedy lepiej zrezygnować z podawania psom leków przeciwbólowych?

Jeśli nie ma się pewności, co dolega pupilowi i czy przyczyną na pewno jest chwilowy ból, a nie niezdiagnozowana choroba lub uraz wewnętrzny, bezpieczniej będzie zrezygnować ze środków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli w domowej apteczce znajdują się preparaty, które nie będą w stanie pomóc czworonogowi.

Większość tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest szkodliwa dla zwierząt – zarówno dla psów, jak i dla kotów – mogą wywoływać one nieodwracalne uszkodzenia przewodu pokarmowego oraz krwotoki. Właściciele nie powinni podawać czworonogom środków, które sami stosują. Najczęstszy błąd to po prostu stosowanie ludzkich leków i jedynie zmniejszenie dawki.

Zwierzęta leczone przez właścicieli na własną rękę często trafiają do klinik w gorszym stanie niż przed podaniem tabletek. Zdarza się, że weterynarze przepisują psom ludzkie leki przeciwbólowe, jednak są to odpowiednio dobrane preparaty, co do których specjalista ma pewność, że są dla nich całkowicie bezpieczne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości