Kaszel u psa – przyczyny, objawy, leczenie. Różne rodzaje kaszlu

Chory piesek
Fot. retales botijero / Getty Images

Kaszel u psa nie zawsze oznacza zwykłe przeziębienie. Zdarza się, że to niegroźna dolegliwość, z którą można uporać się w łatwy sposób, jednak czasem może oznaczać, że pies cierpi na inne schorzenie, które w skrajnych przypadkach zagrażać może jego zdrowiu, a nawet życiu.

Kaszel u psa to silny, nagły wydech powietrza przez nagłośnię. Często jest on połączony z charakterystycznym dźwiękiem. Zdarza się, że kaszlowi towarzyszą wymioty lub ulewanie. Kaszel świadczy o odruchu obronnym układu oddechowego twojego pupila, a jego przyczyny są przeróżne – od zakażenia dróg oddechowych po problemy w układzie sercowo-naczyniowym.

Więcej:

Kaszel u psa – jak wygląda kaszel kennelowy?

Istnieją różne rodzaje kaszlu, wywołane różnymi czynnikami. Niektóre z nich przypominają kichanie, inne mogą nawet wywoływać problemy z oddychaniem. Czasem występuje także suchy, duszący kaszel u psa.

Jednym z rodzajów kaszlu, który przenosi się drogą kropelkową, jest kaszel kennelowy . Wywołują go wirusy i bakterie, np. adenowirusy typu 2, wirusy parainfluenzy psów, Bordetella bronchiseptica . Jego rozprzestrzenianie się jest zwykle szybkie. W związku z tym kaszlem kennelowym pies może zarazić się nawet podczas spaceru, pijąc wodę z miski u weterynarza czy bawiąc się z innymi psami.

Objawy kaszlu kennelowego są następujące :

  • kaszel: suchy, gwałtowny, nasilający się po wysiłku, przy ucisku na tchawicę, przy karmieniu,
  • objawy ogólne często nie występują,
  • krztuszenie, odruch wymiotny,
  • przełykanie śliny, które świadczy o tym, że pies odczuwa ból w okolicy gardła,
  • podczas wzmożonych infekcji rozwija się zapalenie oskrzeli lub odoskrzelowe zapalenie płuc (wówczas towarzyszą temu gorączka, apatia, silny, duszący, wilgotny kaszel u psa trwający długo, wycieki z nosa i spojówek).

Przebieg choroby nie musi być ciężki, ale pod żadnym pozorem nie można lekceważyć nawet drobnych symptomów choroby. Może bowiem skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia czworonoga oraz groźnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc czy zrosty w oskrzelach.

Kennelowy kaszel u psa – domowe sposoby i profesjonalne leczenie

Leczenie kaszlu kennelowego u psa jest uzależnione od przebiegu choroby i stopnia jej nasilenia. Może być długotrwałe.

Łagodną infekcję leczy się zwykle poprzez podawanie psu leków przeciwkaszlowych i przeciwgorączkowych. Zwykle stosuje się także środki wspierające odporność, inhalacje. Zdarza się, że weterynarze decydują się na przepisanie antybiotyku – szczególnie wtedy, gdy choroba ma cięższy przebieg. Ważne jest również zapewnienie spokoju psu.

Zobacz także: Jak schłodzić psa w upały?

Leczenie psa należy wspierać odpowiednią, zbilansowaną dietą. Pies powinien przebywać w spokojnym, ciepłym miejscu, a podczas choroby spacery powinny być ograniczone do minimum.

Aby zapobiec wystąpieniu kaszlu kennelowego, można zdecydować się na profilaktyczną szczepionkę.

Kaszel u psa – przyczyny różnych rodzajów kaszlu

Powodów, które mogą wywoływać kaszel u psa (w nocy i w dzień) jest wiele. Oto kilka rodzajów kaszlu oraz ich przyczyny:

  • Zarażenie się kaszlem kennelowym od innego psa.
  • Infekcje górnych dróg oddechowych , także przeziębienie.
  • Reakcje alergiczne – tak jak ludzie, tak i psy cierpią na alergie, które objawiają się m.in. kaszlem. U psów jednak kaszel alergiczny może objawiać się trudnościami w oddychaniu. Jeśli taka reakcja nastąpi, należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza. Aby zapobiec kaszlowi alergicznemu, należy wyeliminować z otoczenia czworonoga alergen, który wywołuje reakcję alergiczną.
  • Występowanie w organizmie psa pasożytów , np. glisty psiej. Pasożyty wywołują okresowe ataki kaszlu, na które ma wpływ rozwój larw w organizmie. Aby potwierdzić, że pies cierpi na kaszel spowodowany pasożytami, należy zbadać jego kał, a następnie rozpocząć odpowiednie leczenie.
  • Zapadanie się fragmentu tchawicy – przyczyną tzw. kaszlu tchawiczego jest wada budowy tchawicy. Ten rodzaj kaszlu występuje przede wszystkim w trakcie intensywnej aktywności czy na skutek silnych emocji. Jest to przypadłość niebezpieczna, która może prowadzić do utraty przytomności.
  • Problemy sercowo-naczyniowe – występuje u psa najczęściej w nocy, czyli wtedy, gdy jego serce pracuje wolniej niż w dzień. Zdarza się, że pojawia się w chwilach wzmożonej aktywności fizycznej lub podczas nadmiernej ekscytacji. Kaszel sercowy może nawet prowadzić do nagłych omdleń. Jest to groźna dolegliwość, którą trzeba leczyć pod kontrolą weterynarza.
  • Kaszel wsteczny u psa – inaczej nazywany też kichanie wstecznym. Kichanie wsteczne objawia się nagłymi, napadowymi i szybkimi wdechami, którym nie towarzyszą wydechy. Podczas kaszlu wstecznego pies wysuwa do przodu głowę i szyję, a boki tułowia są wciągnięte do środka. Może to przypominać duszenie się.Zwykle nie jest to groźna dolegliwość, ale może też wynikać z podrażnienia górnych dróg oddechowych lub może mieć podłoże neurologiczne.
Zobacz film: Pies podróżnik. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości