Mops - radosny pies, który nie odstępuje właściciela na krok

Mops, obok labradora, yorka, golden retrievera i buldożka francuskiego, to obecnie jedna z najbardziej popularnych ras. Jakie cechy mopsa sprawiają że są tak lubiane? Zobaczcie!

Mops to bardzo stara rasa. Według historyków i archeologów mogła być stworzona nawet 1000 lat temu na terenie Chin. Psy tej rasy mogli posiadać wyłącznie przedstawiciele dworu cesarskiego, a za ich hodowlę poza murami pałacu groziła nawet kara śmierci. Do Europy mopsy przywędrowały Jedwabnym Szlakiem.

>>> Zobacz także:

Charakter mopsa

Mops to pies mało wymagający. Wygląda tak, jakby cały czas się czymś martwił, tymczasem jest radosny i cieszy się życiem. Lubi zabawy i pieszczoty. Potwierdza to jedna z wielbicielek mopsów Agnieszka Kosmalska:

Mopsy przypominają dzieci. Cały czas trzeba je przytulać, głaskać i być obok.

Pies ten jest również niezwykle towarzyski i oddany. Źle znosi samotność, dlatego za swoim właścicielem chodzi krok w krok. Nadaje się dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest bardzo łagodny i cierpliwy, jednak potrafi zareagować, kiedy ktoś się z nim niedelikatnie obchodzi.

Budowa mopsa

Mops ma krępe, zwarte ciało, krótki i krępy grzbiet, krótki, zakręcony ogon przylegający do ciała. Głowa psa jest dość duża, ale proporcjonalna do tułowia, kufa skrócona, ale nie zadarta, a uszy małe i delikatne.

Mops najczęściej mylony jest z:

  • bostonem terrierem – dobrze umięśniony pies z krótkim ogonem, dużymi uszami i szeroko rozstawionymi oczami, ma głowę proporcjonalną do wielkości ciała, osadzoną na łukowato wygiętej szyi.
  • buldogiem angielskim – ma dość masywną budowę ciała, klapnięte uszy, skróconą kufę, niedużą fałdę nosową i wysuniętą truflę nosową poza linię fałdy.
  • buldogiem francuskim - ma zwartą budowę ciała, stosunkowo krótkie łapy, dużą w porównaniu do reszty ciała głowę, spłaszczoną kufę i sterczące uszy. Charakterystyczny jest też króciutki, ledwie widoczny, zakręcony ogon.

Mopsy - choroby

Problemy zdrowotne mopsów to dysplazje stawu biodrowego, grzybice fałdów skóry, problemy z oddychaniem i wytrzeszczem gałek ocznych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!