Pierwsza pomoc dla zwierząt. Jak uratować życie pupila? "Często zdarza się na spacerach"

Pierwsza pomoc dla zwierząt. Jak uratować życie psu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsza pomoc dla zwierząt
Pierwsza pomoc dla zwierząt
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt
Umiejętność przeprowadzenia pierwszej pomocy jest niezwykle cenna nie tylko w kontekście ludzi, lecz także zwierząt. Co zrobić, gdy nasz pies dozna kontuzji, zacznie się dusić lub straci przytomność? Lekarz weterynarii Michał Barczykowski pokazał w Dzień Dobry TVN, jak prawidłowo reagować w takich sytuacjach.

Pierwsza pomoc dla zwierząt

2 czerwca obchodzimy Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. To świetny pretekst do tego, by nauczyć się odpowiednio reagować w chwili zagrożenia zdrowia bądź życia naszego pupila.

- Dla zwierząt nie ma pogotowia. Nie ma czegoś takiego, że wezwiemy pomoc i przyjedzie lekarz weterynarii, i pomoże na ambulansie, dlatego musimy umieć pomóc i zrobić tak, żeby przetransportować zwierzę do najbliższej kliniki weterynaryjnej - uświadamia weterynarz Michał Barczykowski.

W jakich sytuacjach nie możemy czekać na to, by dojechać do lecznicy, tylko sami powinniśmy udzielić pierwszej pomocy? - Elementem, który jest bardzo niebezpieczny i często zdarza się na spacerach, kiedy rzucamy piłeczkę psu, jest zadławienie. Wtedy, kiedy pies np. nam zemdleje, kiedy przestanie oddychać, kiedy nie wyczuwamy pulsu - wymienia ekspert.

Zadławienie psa - jak pomóc krok po kroku?

W przypadku zadławienia należy najpierw ułożyć czworonoga w bezpiecznej pozycji, czyli na prawym boku. - Druga sprawa, którą musimy zawsze zrobić, to udrożnić drogi oddechowe. (...) Rzecz ryzykowna - włożyć rękę do pyska. Przytrzymujemy pysk, wyciągamy język i sprawdzamy, czy nie mamy jakiejś przeszkody w samym pysku. To może być kij, to może być piłeczka i wtedy ją wyszarpujemy, i wyciągamy, i wtedy najczęściej problem jest rozwiązany - tłumaczy obecny w studiu Dzień Dobry TVN lekarz weterynarii.

Co Michał Barczykowski miał na myśli, mówiąc, że włożenie ręki do pyska jest ryzykownym posunięciem? Ekspert przestrzega przed agresją zdezorientowanego psa i zaznacza, że jeżeli zwierzę reaguje na tę sytuację atakiem, człowiek nie powinien podejmować próby samodzielnego udzielania pomocy.

A co zrobić, gdy wyszarpanie przeszkody z pyska nie jest możliwe? Wówczas należy położyć psa podobnie jak dziecko (na swoim kolanie) i uderzać między łopatkami. Jeśli to również nie przyniesie rezultatów, warto wykonać ruch podobny do znanego chwytu Heimlicha. Jak on wygląda u zwierząt? Sprawdź w naszym materiale wideo.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u psa - jak ją wykonać?

Wyczuwanie tętna u psa nie jest skomplikowanym działaniem. - Wsadzamy rękę pod tylną łapę i na tętnicy udowej będziemy czuli typowe pulsowanie - wyjaśnia Michał Barczykowski. Jeśli zwierzę nie oddycha i nie daje żadnych oznak życia, udrożniamy jego drogi oddechowe i wyciągamy język.

- Wyciągnięcie języka samo w sobie często spowoduje, że pies złapie oddech. Jeżeli to się nie stanie, wtedy robimy sztuczne oddychanie. Możemy zrobić je na kilka sposobów. Jeżeli to jest nasz pies i nie ma krwawienia, wydzielin z nosa, to można po prostu zrobić w ten sposób, że zamykamy pysk i wdmuchujemy powietrze w nos. (...) 2-3 wdechy i musimy zacząć robić uciśnięcia. Jeżeli to jest duży pies, to robimy tak jak u człowieka 15-30 uciśnięć na 2 wdechy. Jeżeli jest to pies bardzo mały, to nie możemy tak zrobić, bo połamiemy żebra, czyli uciskamy w ten sposób [jednym palcem - przyp. red.] - pokazał w studiu Dzień Dobry TVN lekarz weterynarii.

Pełną instrukcję udzielania pierwszej pomocy psu znajdziesz w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości