Co zrobić, gdy pies wymiotuje pianą lub krwią? Przyczyny wymiotów, choroby i leczenie

Pysk psa
Co zrobić, gdy pies wymiotuje pianą lub krwią? Przyczyny wymiotów, choroby i leczenie
Źródło: primeimages/Getty Images
Czy twój pies wymiotuje pianą i śluzem lub krwią? Kaszel i wymioty mogą świadczyć o poważnej chorobie, jednak bywają również przejściowymi problemami z żołądkiem wywołanymi niestrawnością. Poznaj najczęstsze przyczyny wymiotów i dowiedz się, jak pomóc pupilowi.

Co oznacza wymiotowanie pianą, krwią lub jedzeniem u czworonoga? Jak pomóc zwierzęciu jeszcze przed wizytą u weterynarza? Wymiotujący pies z pewnością będzie potrzebował opieki, dlatego niepokojące objawy warto jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. W niektórych przypadkach są one symptomami jedynie chwilowych nieprawidłowości układu pokarmowego, ale mogą też świadczyć o poważniejszej choroby, która wymaga profesjonalnego leczenia. Jeśli pies wymiotuje pianą, oznacza to, że jego organizm włączył funkcje obronne, a takiego zjawiska nie należy bagatelizować.

Dlaczego pies wymiotuje? Przyczyny wymiotów pianą, krwią i resztkami jedzenia

Wymioty mogą wystąpić z różnych powodów, a na przyczynę problemu często wskazuje już sam ich rodzaj i kolor. Zazwyczaj są one jedynie przejściowym objawem towarzyszącym infekcji układu pokarmowego, ale diagnoza bywa też znacznie poważniejsza i trudniejsza do wyleczenia niż zwykłe zatrucie. W zależności od tego, czym wymiotuje pies, można spróbować określić, czego prawdopodobnie dotyczy problem. Nigdy nie wolno podejmować leczenia na własną rękę, ponieważ do postawienia dokładnej diagnozy często potrzebny jest szereg specjalistycznych badań.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

DD_20231222_Zwierzeta_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Wymioty z pianą u psa

Jeśli pies wymiotuje białą pianą, może mieć to związek z problemami z górnymi drogami oddechowymi. Zazwyczaj dolegliwość towarzyszy chorobie gardła, zwłaszcza jeśli występuje również kaszel i próby odkrztuszania.

Piana może pojawiać się w przypadku poważniejszych schorzeń. W wielu przypadkach to, iż pies wymiotuje żółtą pianą, świadczy o chorobie wątroby i wiąże się z koniecznością leczenia czworonoga.

Wymioty krwią u psa

Pies, który wymiotuje krwią, może mieć problemy żołądkowe. Niewielka ilość piany z dodatkiem krwi nie jest powodem do paniki, mimo to powinno się jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Jeśli zwierzę wymiotuje regularnie, a samej krwi jest dość sporo, zaleca się natychmiastowy kontakt ze specjalistą (warto poszukać całodobowych klinik weterynaryjnych), gdyż taki rodzaj wymiotów może być bardzo niebezpieczny i mieć tragiczne skutki.

Wymioty resztkami jedzenia u psa

Wymiotowanie resztkami lub niestrawionym jedzeniem zazwyczaj nie jest powodem do obaw, zwłaszcza jeśli pojawi się jednorazowo po wprowadzeniu do diety nowych produktów. Często zmiana karmy nie służy czworonogowi i z jakiegoś powodu organizm ją zwraca. Tego rodzaju wymioty pojawiają się również po przypadkowym spożyciu przeterminowanych produktów lub zjedzeniu składnika nieodpowiedniego dla psów. Staraj się zadbać o dietę swojego psa i nie karm go resztkami ze stołu ani słodyczami.

Jeśli twój pies wymiotuje robakami lub jedzeniem, w którym można zauważyć pasożyty wewnętrzne (np. psie glisty) lub ich fragmenty, konieczne będzie odrobaczanie pupila. W tym przypadku duże znaczenie ma profilaktyka, którą warto wdrażać już w okresie szczenięcym – regularne odrobaczanie psa pozwoli uniknąć sytuacji, w której larwy i dorosłe osobniki zaczną rozwijać się w organizmie czworonoga.

Co zrobić, gdy pies wymiotuje pianą?

Pierwsza pomoc w przypadku wymiotów powinna polegać na zapewnieniu zwierzęciu dostępu do dużej ilości świeżej wody. Warto postawić miskę obok leżącego psa, żeby bez potrzeby nie musiał marnować energii (wymiotowanie jest niezwykle wyczerpujące dla organizmu). Jeśli czworonóg wymiotuje przez dłuższy czas, nie należy odkładać wizyty u specjalisty. Po konsultacji i zbadaniu psa weterynarz wdroży odpowiednie leczenie i podpowie, jak pomóc pupilowi przetrwać najbliższe godziny i dni.

W unormowaniu stanu zwierzęcia mogą pomóc odpowiednia dieta, podanie podskórnej lub dożylnej kroplówki oraz leki dobrane odpowiednio do choroby wywołującej wymioty. W jednorazowych sytuacjach stosuje się leczenie objawowe, które pomaga uśmierzyć ból i zapobiec odwodnieniu organizmu. W przypadku schorzeń gardła, krtani lub innych chorób przewlekłych, które wywołały wymioty u psa, stosuje się nie tylko doraźne środki pomocy, lecz także leczenie przyczynowe, które pozwala zwierzęciu wrócić do pełni zdrowia.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: primeimages/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości