Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Najważniejsze newsy w Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie zwierzęcia, w tym psów. Te towarzyszą nam przez dużą część dnia, a niektórzy zabierają je również na wyjścia do restauracji czy barów. Czy do takich lokali można wejść z psem? Pod jakimi warunkami?

Czy można wchodzić z psem do restauracji?

Jak zauważa Główny Inspektorat Sanitarny, przepisy prawa żywnościowego nie zakazują wprowadzania zwierząt domowych do zakładów gastronomicznych czy sklepów. Nie ma także przepisów, które nakazywałyby właścicielom lokali, aby umożliwiać klientom korzystanie z nich wraz z pupilem. Wyjątek w tym wypadku stanowią psy asystujące osobom z niepełnosprawnościami.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Psy i psiaki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pies, kaczka, gęś i on
Pies, kaczka, gęś i on
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Zadbaj o dietę swojego pupila
Zadbaj o dietę swojego pupila
Te psy lubią biegać
Te psy lubią biegać
O czym warto pamiętać podróżując z psem
O czym warto pamiętać podróżując z psem
Jak nauczyć psa “mówić”?
Jak nauczyć psa “mówić”?

-Właściciel lokalu nie może odmówić do niego wstępu psu asystującemu osobie z niepełnosprawnością. Dlatego przy opracowaniu procedur dotyczących dobrej praktyki higienicznej oraz wdrażania i stosowania zasad systemu HACCP (zapewniania bezpieczeństwa żywności) musi uwzględnić w nich, że w lokalu moją prawo przebywać psy asystujące. Procedury te mogą zawierać na przykład zasady eksponowania żywności, dzięki którym nie zostanie ona zanieczyszczona w czasie pobytu w lokalu psa-asystenta - zaznacza GIS.

Nie ma więc formalnych regulacji, które uniemożliwiałyby wstępu z psami do restauracji, kawiarni czy baru. Ostatnio obserwowany jest również trend, w którym czworonogi zapraszane są do takich lokali.

- Ważne jednak, żeby zwracać uwagę, czy pies nie przeszkadza innym gościom, nie zanieczyszcza restauracji i nie przeszkadza pracownikom - podkreśliła Marta Kuligowska.

Czy właściciel może odmówić wejścia do restauracji z psem??

Właściciele lokali mają obowiązek opracować procedury, które będą zapobiegać zanieczyszczeniu żywności. Dotyczy to dostępu zwierząt domowych do miejsc, gdzie żywność jest przygotowywana i przetwarzana, a także składowana.

- Jeśli zdecyduje [właściciel lokalu - przyp.red.], że klienci mogą wejść razem ze swoimi pupilami, musi zapewnić takie warunki, aby obecność zwierząt nie powodowała zanieczyszczenia żywności. Z tego też powodu, nawet jeśli lokal jest przyjazny psom, właściciel lokalu nie zezwoli na ich przebywanie na zapleczu czy w miejscach, w których przygotowywane są potrawy - wyjaśnia GIS.

Jeśli właściciel lokalu nie zgadza się na wpuszczanie zwierząt - ma do tego prawo. Przy tym nie musi swojej decyzji uzasadniać. Zasady te nie dotyczą jednak psów asystujących.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej informacji o pogodzie na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EXTREME-PHOTOGRAPHER/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes