Pies i człowiek - kto kogo udomowił? "Warto poznać historię"

WODZ8949
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kto kogo udomowił? Człowiek psa czy pies człowieka?
Kto kogo udomowił? Człowiek psa czy pies człowieka?
Pies, kaczka, gęś i on
Pies, kaczka, gęś i on
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Zadbaj o dietę swojego pupila
Zadbaj o dietę swojego pupila
Te psy lubią biegać
Te psy lubią biegać
O czym warto pamiętać podróżując z psem
O czym warto pamiętać podróżując z psem
Jak nauczyć psa “mówić”?
Jak nauczyć psa “mówić”?
Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Życie z pupilem potrafi bowiem odmienić naszą codzienność. Dodaje nie tylko rutyny, ale i ogrom miłości. Jak w biegiem historii zmieniały się relacje między czworonogiem a jego właścicielem? O tym mówili w Dzień Dobry TVN Marcin Wilk, dziennikarz, autor książki "Lepszy gatunek. Psio – ludzkie historie" oraz profesor Wiesław Bogdanowicz, zoolog i genetyk.

Relacje właścicieli z psami. Kto kogo udomowił?

Wszyscy właściciele czworonogów doskonale zdają sobie sprawę, że pupil w domu to ogromny obowiązek, nauka pokory, cierpliwości, ale i wiele miłości. Historia pokazuje jednak, że relacje między człowiekiem i psem są bardzo skomplikowane i złożone. Jak przyznaje Marcin Wilk, nie wiadomo, kto kogo udomowił. Pojawiają się teorie, że to zwierzę pierwsze podeszło do człowieka i wybrało sobie właściciela.

- To był proces, zbliżenie międzygatunkowe się cały czas dokonuje i przekształca. Ważną datą jest XIX wiek. Pojawia się coś, co badacze określają modernistycznym psem. To, co kształtuje dzisiejsze współczesne relacje z blaskami i cieniami. Zwraca się też uwagę, że to pies dokonał wyboru. To pewne właściwości człowieka sprawiły, że pies się zbliżył. Ta koncepcja podkreśla relacyjność między nami – tłumaczył dziennikarz.

Niestety z biegiem lat ludzie zaczęli traktować psy podmiotowo. W wielu domach czworonogi stały się "zabawkami" właścicieli, którzy je przebierają, farbują czy wysyłają na wystawy. Na szczęście w naszym kraju problem ten jest znikomy. W Polsce w 1928 roku powstało bowiem prawo o ochronie zwierząt, które nakazuje monitorować to, jak zwierzęta są traktowane i karać za znęcanie się nad nimi. W latach 30. rozkręciła się działalność Związku Opieki nad Zwierzętami.

- W kulturze wschodnio-azjatyckiej psy hoduje się na mięso czy w kulturze arabskiej psy są uznawane za nieczyste. Pieski nie mają łatwo. W krajach Europy Zachodniej na szczęście psy się szanuje i traktuje jako członka rodziny – wyjaśniał profesor Wiesław Bogdanowicz.

Uprzedzenia wobec psów – podział na lepszych i gorszych

Miłośnicy psów doskonale wiedzą, ile ras czworonogów można spotkać na całym świecie. Co więcej, niektóre z nich tworzone są sztucznie na potrzeby konsumentów. Ładne, małe i puchate zwierzaki robią wrażenie. A co z kundelkami, które masowo trafiają do schronisk? Jak się okazuje, to właśnie one należą do najzdrowszych psów, które okazują miłość i wdzięczność swojemu właścicielowi.

- W naszych badaniach interesowały mnie kundle, bo one zawsze były z człowiekiem. To jest inna pula genetyczna niż psów rasowych. Kundle to jest super rasa, one mają cechy, które predysponują je do przeżycia w warunkach normalnych. Rozmnażają się, gdzie i kiedy chcą, z kim chcą, mają układ rozrodczy, który im pozwala na reprodukcję w warunkach naturalnych. Kundelki to są komandosi, przeżywają w warunkach, w których inne psy nie są w stanie – podkreślił zoolog i genetyk.

Niestety kundelki często nie są doceniane przez społeczeństwo. Co więcej, zdecydowanie rzadziej przyszli właściciele decydują się na czarnego psa. Dlaczego? W tym przypadku działają uprzedzenia i skojarzenia.

- W relacjach międzygatunkowych posługujemy się stereotypami. Tak jest łatwiej ze względu na specyfikę naszej komunikacji. To, co jest ważne, to poza tym, żeby zyskać ogólną wiedzę na temat rasy, warto poznać historię psa i swoją historię. Jakie mamy możliwości, ile mamy czasu. W relacji takiej muszą kliknąć dwie strony, ważne, żeby się porozumieć – zaznaczył Marcin Wilk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!