Kochasz psy? W tym domu otrzymasz własny kąt i zyskasz czworonożnych przyjaciół

Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt we Wrocławiu.
Źródło: Dzień Dobry TVN
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Grupa RATUJ działa na rzecz zwierząt, organizując m.in. adopcje czy domy tymczasowe. Teraz stowarzyszenie podzieliło się kolejnym sukcesem zwiększającym szanse na znalezienie nowego dachu nad głową dla potrzebujących psów. We Wrocławiu powstał Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt. O szczegółach tej inicjatywy opowiedziała nam prezes zarządu stowarzyszenia, Patrycja Starosta.

Pierwszy taki dom w Polsce

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt GRUPA RATUJ powstało w 2018 roku. Jego członkowie interweniują tam, gdzie zagrożone jest życie zwierzaków, organizują adopcje, domy tymczasowe i edukują zarówno dorosłych, jak i najmłodszych. - Chcielibyśmy, aby nastały czasy, w których posiadanie zwierzęcia będzie nagrodą za bycie dobrym człowiekiem - brzmi jedna z ich dewiz.

Kilka dni temu stowarzyszenie pochwaliło się kolejnym sukcesem, który może odmienić trudny los wielu czworonogów. We Wrocławiu powstał bowiem Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt. To miejsce, gdzie lokatorzy będą pełnić także rolę tymczasowych opiekunów uratowanych psiaków.

Kto może zamieszkać w tym domu?

O szczegółach tego projektu porozmawialiśmy z prezes Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt GRUPA RATUJ. - Dom ma trzy doposażone pokoje. Jest kameralnie, bo zależy nam, żeby osoby, które będą tam mieszkały czuły się komfortowo. Oprócz tego dostępna jest wspólna przestrzeń, miejsca do pracy, kuchnia, łazienka. Chcielibyśmy, żeby z danym opiekunem zamieszkał jeden piesek - powiedziała Patrycja Starosta w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk.

Jakie obowiązki będzie miała osoba, która zamieszka w Domu dla Skrzywdzonych Zwierząt? - Przede wszystkim jest to czynna opieka, jaką otaczamy pieski, czyli nauczenie ich życia zgodnie z rytmem dnia, trybem pracy opiekuna, żebyśmy wprowadzali zwierzęta do takiego świata, w którym ludzie mają swoje obowiązki i w tym czasie zwierzak musi po prostu poczekać, aż opiekun to wszystko wypełni - zaznaczyła prezes Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt GRUPY RATUJ.

Własny kąt i nowy przyjaciel

Osoby, które zamieszkają w Domu dla Skrzywdzonych Zwierząt będą ponosić jedynie niewielkie opłaty związane z kosztami zużycia wody, prądu. - Tutaj bardziej mówimy o opłacie takich kosztów zużycia, które są z tym związane, więc to jest na tle wrocławskiego rynku bardzo niska cena, biorąc pod uwagę też to, jaki lokal przekazujemy mieszkańcom - tłumaczyła Patrycja Starosta.

- Jest to projekt na rzecz zwierząt tak naprawdę, więc chcieliśmy, żeby te osoby ponosiły też możliwie jak najmniejsze opłaty z tego tytułu i oczywiście cała opieka weterynaryjna czy karma zwierząt, które będą powierzane tym opiekunom leży po naszej stronie - zaznaczyła przedstawicielka Grupy RATUJ.

W rozmowie z Patrycją Starostą dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób domy tymczasowe zmieniają los psów "po przejściach".

- Do nas trafiają zwierzęta z bardzo różnych warunków. To nie zawsze jest tak, że jeżeli zwierzak jest po traumatycznych doświadczeniach, to będzie trudnym psem. Zwierzaki zmieniają się nie do poznania. Instytucje domu tymczasowego potrafią zapewnić takie ciepłe, domowe warunki i też zmienić wizerunek człowieka, pokazać, że on nie jest zły, a takie namiastki domu, rodziny, ciepłego i bezpiecznego kąta są najlepsze. Żaden azyl, żadne kraty schroniskowe nie zapewniają tego, co zapewnia właśnie taki dom tymczasowy - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Facebook grupa ratuj/GettyImages/Juhku

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz