Pierwszy taki dom w Polsce
Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt GRUPA RATUJ powstało w 2018 roku. Jego członkowie interweniują tam, gdzie zagrożone jest życie zwierzaków, organizują adopcje, domy tymczasowe i edukują zarówno dorosłych, jak i najmłodszych. - Chcielibyśmy, aby nastały czasy, w których posiadanie zwierzęcia będzie nagrodą za bycie dobrym człowiekiem - brzmi jedna z ich dewiz.
Kilka dni temu stowarzyszenie pochwaliło się kolejnym sukcesem, który może odmienić trudny los wielu czworonogów. We Wrocławiu powstał bowiem Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt. To miejsce, gdzie lokatorzy będą pełnić także rolę tymczasowych opiekunów uratowanych psiaków.
Kto może zamieszkać w tym domu?
O szczegółach tego projektu porozmawialiśmy z prezes Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt GRUPA RATUJ. - Dom ma trzy doposażone pokoje. Jest kameralnie, bo zależy nam, żeby osoby, które będą tam mieszkały czuły się komfortowo. Oprócz tego dostępna jest wspólna przestrzeń, miejsca do pracy, kuchnia, łazienka. Chcielibyśmy, żeby z danym opiekunem zamieszkał jeden piesek - powiedziała Patrycja Starosta w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk.
Jakie obowiązki będzie miała osoba, która zamieszka w Domu dla Skrzywdzonych Zwierząt? - Przede wszystkim jest to czynna opieka, jaką otaczamy pieski, czyli nauczenie ich życia zgodnie z rytmem dnia, trybem pracy opiekuna, żebyśmy wprowadzali zwierzęta do takiego świata, w którym ludzie mają swoje obowiązki i w tym czasie zwierzak musi po prostu poczekać, aż opiekun to wszystko wypełni - zaznaczyła prezes Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt GRUPY RATUJ.
Własny kąt i nowy przyjaciel
Osoby, które zamieszkają w Domu dla Skrzywdzonych Zwierząt będą ponosić jedynie niewielkie opłaty związane z kosztami zużycia wody, prądu. - Tutaj bardziej mówimy o opłacie takich kosztów zużycia, które są z tym związane, więc to jest na tle wrocławskiego rynku bardzo niska cena, biorąc pod uwagę też to, jaki lokal przekazujemy mieszkańcom - tłumaczyła Patrycja Starosta.
- Jest to projekt na rzecz zwierząt tak naprawdę, więc chcieliśmy, żeby te osoby ponosiły też możliwie jak najmniejsze opłaty z tego tytułu i oczywiście cała opieka weterynaryjna czy karma zwierząt, które będą powierzane tym opiekunom leży po naszej stronie - zaznaczyła przedstawicielka Grupy RATUJ.
📣🔔STARTUJEMY Z REKRUTACJĄ 📣🔔 Wreszcie nadszedł ten czas! Po blisko rocznym remoncie otwieramy Dom dla Skrzywdzonych...
Posted by GRUPA RATUJ on Tuesday, March 26, 2024
W rozmowie z Patrycją Starostą dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób domy tymczasowe zmieniają los psów "po przejściach".
- Do nas trafiają zwierzęta z bardzo różnych warunków. To nie zawsze jest tak, że jeżeli zwierzak jest po traumatycznych doświadczeniach, to będzie trudnym psem. Zwierzaki zmieniają się nie do poznania. Instytucje domu tymczasowego potrafią zapewnić takie ciepłe, domowe warunki i też zmienić wizerunek człowieka, pokazać, że on nie jest zły, a takie namiastki domu, rodziny, ciepłego i bezpiecznego kąta są najlepsze. Żaden azyl, żadne kraty schroniskowe nie zapewniają tego, co zapewnia właśnie taki dom tymczasowy - podsumowała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i dzieci. "Nawet zjedzenie małego listka może być śmiertelne"
- Uwaga na te rośliny. Są trujące dla psów i kotów. "Jak sobie urwiemy, to widać mleczko"
- Czy można znaleźć wspólny język ze swoim pupilem? "Mój entuzjazm go nakręca"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Facebook grupa ratuj/GettyImages/Juhku