wolontariusz

  wolontariusz

  5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że Polacy coraz chętniej się angażują w pomaganie innym ludziom. Jak to robimy?

  Wolontariat polega na niesieniu pomocy potrzebującym - zarówno w kraju, jak i za granicą. Pomagać można pojedynczym osobom i całym społecznościom, uczestnicząc w pojedynczych akcjach lub podejmując się stałego wolontariatu na rzecz danej instytucji lub osoby. Rodzajów wolontariatu jest tak wiele, że każda osoba zainteresowana niesieniem pomocy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie.

  Od Pomorza, przez Mazowsze, aż po samiuśkie Tatry - od wczoraj cała Polska zalana jest czerwonymi serduszkami. Co dokładnie działo się podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Przetestował także małych wolontariuszy pod kątem samoobrony. Co z tego wyszło?

  Zdjęcie, na którym uwieczniono ciało małego uchodźcy wyrzucone na brzeg zmieniło życie Salama Aldeena. Kiedy je zobaczył, postanowił zostawić swoje życie w Danii i wyjechać, aby pomagać uciekinierom. Zobaczcie, na czym polega jego praca. Dowiedzieliśmy się również, że Salam - wraz z innymi wolontariuszami - został aresztowany przez grecką policję. Dlaczego? Co mu grozi?

  Warszawska Sadyba postanowiła zorganizować akcję, która urozmaici życie seniorów. Polega ona na tym, że raz na tydzień wolontariusze odwiedzają starsze osoby. W tym czasie jedzą z nimi obiad i rozmawiają. Jedną z wolontariuszek jest Agata Zacharska, która spotyka się z Panią Zofią Toruń. Zobaczcie, jak razem spędzają dzień i co dają im te spotkania.

  Antoni i Franciszek Brzezińscy są wcześniakami. Tuż po urodzeniu chłopcy trafili do inkubatorów, które szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz są już w domu razem z rodzicami - Anną Żebrowską i Pawłem Brzezińskim. W podziękowaniu za możliwość skorzystania ze sprzętu ofiarowanego przez WOŚP Anna i Paweł postanowili, że cała ich rodzina zaangażuje się w zbieranie pieniędzy dla Orkiestry. W ten sposób bliźniaki zostały najmłodszymi wolontariuszami świata. Zobaczcie, jak ludzie reagowali na malutkich wolontariuszy i ile udało im się zebrać pieniędzy.

  W drugim odcinku programu Efekt Domina zobaczymy, jak działa Fundacja Gajusz, która od kilkunastu lat pomaga dzieciom nieuleczalnie chorym, a od 2005 roku prowadzi Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej. W Dzień Dobry TVN gościliśmy wolontariusza Fundacji Gajusz Dariusza Sokołowskiego. Dlaczego postanowił zostać wolontariuszem? W jaki sposób zajmuje się swoimi podopiecznymi? Czy zachęcałby innych ludzi do wolontariatu? Jak zostać wolontariuszem? Drugi odcinek nowego, drugiego sezonu programu Efektu Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.