Polacy pokochali wolontariat. Jak pomagamy innym?

Wolontariusze
Polacy chętnie pomagają innym
Źródło: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images
5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że Polacy coraz chętniej się angażują w pomaganie innym ludziom. Jak to robimy?

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W 1985 roku Zgromadzenie Narodowe Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Z badania CBOS z marca 2020 roku pt. "Aktywność Polaków w organizacjach obywatelskich" wynika, że z roku na rok rośnie odsetek osób posiadających własne doświadczenia wolontariatu. W ocenie analityków CBOS, aktywności w organizacjach i ogólnej działalności społecznej Polaków sprzyjają m.in. ponadprzeciętne zaangażowanie religijne, wyższe wykształcenie, znacząca pozycja zawodowa, relatywnie najwyższe zarobki oraz status ucznia lub studenta.

Polacy najczęściej poświęcają swój czas na pracę społeczną w ramach organizacji charytatywnych – największy odsetek obserwujemy wśród pomagających dzieciom (15 proc.), ale także dorosłym, w tym chorym, niepełnosprawnym, starym, ubogim i bezdomnym (11,2 proc.).

Zobacz wideo: Ostatnia prosta Szlachetnej Paczki

DD_20211204_Paczka_rep_REP
Ostatnia prosta Szlachetnej Paczki
Szlachetna Paczka olimpijczyków - jak sportowcy pomagają potrzebującym?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak pomagają Polacy?

Warto podkreślić, że w wolontariat angażują się osoby w różnym wieku. Wolontariuszami są zarówno małe dzieci, młodzież szkolna oraz osoby w średnim i starszym wieku. Uczniowie np. organizują spotkania dla osób samotnych i wykluczonych, zbiórki pieniędzy i żywności dla potrzebujących, zakładają ogrody, promują ekologiczny sposób życia. Dodatkowo spędzają czas z chorymi i samotnymi osobami, pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji oraz bawią się z maluchami z ubogich z rodzin, czy nagrywają filmiki bądź przedstawienia dla osób w hospicjach. Dorośli najczęściej zbierają środki dla potrzebujących czy wykluczonych w lokalnej społeczności. Otaczają także sąsiedzką opieką starszych i chorych. Także te osoby w najtrudniejszym momencie pandemii roznosiły zakupy seniorom, zapraszały na spacer, a także pomagały w korzystaniu z nowych technologii.

W Polsce działa również wolontariat misyjny angażuje się co roku blisko 3 tys. młodych Polaków. W Polsce działa ponad 50 wolontariatów misyjnych. Ich specyfika zależy od grupy i prowadzącego go stowarzyszenia. Część z nich zajmuje się animacją misyjną, a więc mówieniem o misjach, świadczeniem usług na rzecz różnych referatów i instytucji misyjnych. Inne mają charakter krótkoterminowych wyjazdów na misje (1-3 miesiące) lub długoterminowych wyjazdów (trwają przeważnie rok).

Wśród największych organizacji prowadzących w Polsce wolontariat młodzieżowy są: Salezjański Wolontariat Misyjny "Don Bosco", Klaweriański Wolontariat Misyjny "Furaha", Salwatoriański Wolontariat Misyjny "Salvator", Pallotyński Wolontariat Misyjny "Salvatti.pl" oraz Tarnowski Wolontariat Misyjny. Wiele osób angażuje się także wolontaryjnie w dzieła prowadzone przez konkretne zgromadzenia zakonne. Przykładem są salezjanie prowadzący oratoria dla młodzieży oraz księża michalici.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla