wolontariat

  wolontariat

  Wolontariat polega na niesieniu pomocy potrzebującym - zarówno w kraju, jak i za granicą. Pomagać można pojedynczym osobom i całym społecznościom, uczestnicząc w pojedynczych akcjach lub podejmując się stałego wolontariatu na rzecz danej instytucji lub osoby. Rodzajów wolontariatu jest tak wiele, że każda osoba zainteresowana niesieniem pomocy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie.

  Rok 2020 trudny był dla wszystkich ośrodków zajmujących się osieroconymi, dzikimi zwierzętami. W brazylijskiej placówce w okresie od lutego do września nie było żadnego wolontariusza. Z pomocą postanowiła ruszyć Małgorzata Zdziechowska. Polska Dr Dolittle nie zważając na zagrożenia, ruszyła z odsieczą dla małych mrówkojadów, aby stać się ich zastępczą mamą.

  Siedemnastoletni Khalid stracił słuch podczas wybuchu bomby. Niepełnosprawność nie zabiła w nim chęci do nauki. Chłopak chodzi do szkoły i stara się czytać z ruchu warg nauczycieli. Na szczęście znalazła się osoba, która chce pomóc Khalidowi i zebrać pieniądze na zabieg, który przywróci mu słuch. To Bernadetta Jarocińska. Z polską wolontariuszką i Khalidem skontaktowała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Ile pieniędzy potrzeba na zabieg? W jaki sposób można się przyłączyć do akcji zbierania funduszy? O czym marzy chłopak?

  Pan Mirosław jest gitarzystą. Niestety z powodu utraty wzroku przestał grać. Ile przeszedł już operacji? Czy jest szansa, że odzyska wzrok? Pana Mirosława odwiedził ambasador Szlachetnej Paczki Tomasz Ciachorowski. Jaki prezent przyniósł muzykowi? Czy aktorowi udało się namówić Pana Mirosława do zagrania na gitarze?

  Z ośrodkiem preadopcyjnym w Otwocku współpracują wolontariusze, których zadaniem jest przytulanie dzieci. Jedną z takich osób jest Anna Kępczyńska. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, dlaczego zdecydowała się na tego typu wolontariat i iloma dziećmi się opiekuje. Obok Pani Anny usiadła na naszej kanapie Kinga Błaszczyk Z Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Zapytaliśmy ją, ile dzieci obecnie przebywa w ośrodku, jak długo tam zostają i jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać wolontariuszem w ośrodku.

  Tomasz Kot dołączył do Szlachetnej Paczki. Z jakiego powodu postanowił zaangażować się w tę akcję społeczną? Aktora gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, o co zaapelował do naszych widzów. Do naszego studia przyszła również dyrektor Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Joanna Sadzik. Opowiedziała na czym polega praca wolontariuszy.

  W styczniu 2017 roku Helena Kmieć wyjechała do Boliwii, aby pomagać siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci. W nocy z 23 na 24 stycznia doszło do napadu. Wolontariuszka zginęła ugodzona nożem. Jaka była Helena? Czy jej rodzina wybaczyła mordercy? Z najbliższymi Heleny rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Podróżniczka Paulina Kozub-Chwastek zawsze marzyła o tym, by jej przyszły mąż był himalaistą i - jak mówi - miał wielkie pasje. Wtedy poznała Wojtka, który kochał góry, był himalaistą, grał na gitarze i pianinie oraz śpiewał. Zakochał się. Gdy miała 19 lat wzięli ślub. Po roku urodziła się ich córka. Miesiąc po jej narodzinach Wojtek zginął w górach. Świat Pauliny nagle się zawalił... Jednak kilka miesięcy później odezwali się do niej wolontariusze Szlachetnej Paczki, który chcieli jej pomóc. Teraz ona sama pomaga innym. Poznajcie historię Pauliny Kozub-Chwastek.

  Pozbawienie wolności w zawieszeniu i dozór elektroniczny - to kary, na które została skazana Paulina Strzelecka. Mało kto dawał jej szansę na zmianę. Dziś jednak jest wzorem do naśladowania. Co się stało, że przeszła taką przemianę?

  Marina Hulia jest Rosjanką, która od 20 lat mieszka w Polsce. Jako wolontariuszka organizuje zajęcia dla dzieci czeczeńskich uchodźców koczujących na dworcu w Brześciu, którzy od kilku miesięcy bezskutecznie próbują wjechać do Polski. Działaczkę społeczną zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała o swojej pracy. Dlaczego Czeczeni uciekają z kraju? Jaki jest los tych uchodźców, którzy są już w Polsce?

  Dzięki pewnemu rowerowi bezdomni na Krakowskich Plantach dwa razy w tygodniu mają szansę dostać jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Kto był pomysłodawcą tej akcji? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Miała okazję porozmawiać z wolontariuszami i osobami potrzebującymi.

  Za nami 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Dzień Dobry TVN Jurek Owsiak podsumował tegoroczną zbiórkę. Ile pieniędzy jest w tej chwili na koncie Orkiestry? Kiedy będzie znana cała kwota? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego WOŚP gra zimą a nie latem i jakie buty Jurek dostał od pewnego szewca z Łodzi. Nasza redakcja - jak każdy wolontariusz - otrzymała również specjalne pisemne podziękowanie od WOŚP.

  Prezenterka, prezes fundacji i Święty Mikołaj w jednym... Omenaa Mensah opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swoim ostatnim pobycie w Ghanie.

  Zdjęcie, na którym uwieczniono ciało małego uchodźcy wyrzucone na brzeg zmieniło życie Salama Aldeena. Kiedy je zobaczył, postanowił zostawić swoje życie w Danii i wyjechać, aby pomagać uciekinierom. Zobaczcie, na czym polega jego praca. Dowiedzieliśmy się również, że Salam - wraz z innymi wolontariuszami - został aresztowany przez grecką policję. Dlaczego? Co mu grozi?

  Yevhen Vovchuk w czasie ukraińskiej rewolucji wdrażał multimedialne projekty. Na czym konkretnie polegała jego praca? Gdy skończył się Majdan, Yevhen zaczął pracować jako wolontariusz na froncie. Co spowodowało, że w końcu postanowił wstąpić do armii? W czasie jednej z akcji uległ poważnemu wypadkowi. Groziło mu kalectwo. Pomocy udzielił mu pewien przedsiębiorca z Rzeszowa. Jak obecnie wygląda jego powrót do normalnego życia? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.

  Dziennikarka, podróżniczka i blogerka Małgorzata Zdziechowska kocha zwierzęta, rozumie ich język, posiada z nimi niezwykłą więź, która często zadziwia ich opiekunów. W Dzień Dobry TVN Gosia powiedziała o swoim wolontariacie i relacjach ze zwierzakami.

  Dobrowolki to ekipa wolontariuszy, którzy bezinteresownie pomagają uciekinierom z krajów ogarniętych wojną. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy członków grupy: Macieja Bulandę oraz Filipa Niedenthala, aby powiedzieli nam o swojej inicjatywie. Jak można ich wesprzeć? Czego potrzebują uchodźcy?

  Podczas wakacji coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża do najdalszych zakątków świata, aby - w ramach wolontariatu - pomagać najbardziej potrzebującym. W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Katarzynę Heider, która brała udział w wolontariacie zagranicznym oraz Łukasza Łacha, koordynującego wyjazdy na wolontariat zagraniczny. Czy wolontariat zmienia charakter? Czy wolontariat związany jest z jakimikolwiek kosztami? Jak wolontariusze są przygotowywani do wyjazdu?