wolontariat

  Na czym polega ta wyjątkowa praca nad morzem?

  - To nie tylko pomaganie osobom chorym. (...) Staramy się zmieniać stereotypy - tłumaczy w Dzień Dobry TVN prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu Dawid Jastrzębski.

  Tetyana Hrubenyuk to jedna z wielu osób, które w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowały się pozostać w Kijowie i nieść pomoc potrzebującym. Kobieta z godną podziwu gorliwością organizuje transporty, dzięki którym ukraińscy żołnierze mają dyspozycji apteczki i niezbędny do przetrwania sprzęt.

  "Barszcz dla 1 500 osób!"

  "Bronią nie tylko Ukrainy, ale całej Europy".

  5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że Polacy coraz chętniej się angażują w pomaganie innym ludziom. Jak to robimy?

  Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr pojechali na granicę polsko-białoruską, by wesprzeć koczujących tam uchodźców z Bliskiego Wschodu. Małżonkowie nie chcieli bezczynnie przyglądać się tragedii migrantów. Interwencja przyniosła określone rezultaty, dlatego żona aktora postanowiła powtórzyć wyprawę. Tym razem towarzyszyły jej Maja Staśko i Monika Tomaszewska.

  Wolontariat polega na niesieniu pomocy potrzebującym - zarówno w kraju, jak i za granicą. Pomagać można pojedynczym osobom i całym społecznościom, uczestnicząc w pojedynczych akcjach lub podejmując się stałego wolontariatu na rzecz danej instytucji lub osoby. Rodzajów wolontariatu jest tak wiele, że każda osoba zainteresowana niesieniem pomocy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie.

  Był przedsiębiorcą, teraz jest buddyjskim mnichem. Dawid Schwalk cztery lata temu postawił wszystko na jedną kartę. Firmę elektroniczną zamienił na zakon. Jak wygląda dzień z życia mnicha?

  Kim jest islamista? Słownik języka polskiego podpowiada, że po polsku islamista to przede wszystkim badacz i znawca islamu – naukowiec. Na czy polega jego praca i czym się zajmuje? O tym opowiedzieli nam Anna i Karol Wilczyńscy, pomysłodawcy Laboratorium Pokoju.

  W czasach pandemii zespół ratowników górniczych z Knurowa postanowił wesprzeć służbę zdrowia i wspomóc personel w codziennych obowiązkach. Tak panowie, którzy ratują życie ludzi pod ziemią, w ramach wolontariatu trafili na jeden z oddziałów miejscowego szpitala. Co należy do ich obowiązków?

  Rok 2020 trudny był dla wszystkich ośrodków zajmujących się osieroconymi, dzikimi zwierzętami. W brazylijskiej placówce w okresie od lutego do września nie było żadnego wolontariusza. Z pomocą postanowiła ruszyć Małgorzata Zdziechowska. Polska Dr Dolittle nie zważając na zagrożenia, ruszyła z odsieczą dla małych mrówkojadów, aby stać się ich zastępczą mamą.

  Monika Szczepanik jako dziecko doświadczyła w domu przemocy i biedy. W dorosłym życiu również nie brakowało trudnych chwil. Jej rodzina skorzystała ze Szlachetnej Paczki, dlatego kobieta postanowiła, że będzie pomagać innym i zostanie wolontariuszką. Jak zapewnia, dzięki tej akcji w jej życiu pojawiła się magia.

  W związku z rosnącą liczbą chorych na Covid-19 i brakiem lekarzy w szpitalach, wielu dyrektorów poprosiło o pomoc wolontariuszy. Na czym dokładnie polega ich wsparcie w czasie pandemii koronawirusa? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Magdalena Malejczyk rzuciła swoje dotychczasowe życie. I zamiast stereotypowych Bieszczad, wybrała fawele w Rio de Janeiro. To właśnie tam przez pół roku pracowała jako wolontariuszka. W naszym studiu opowiedziała widzom o swojej brazylijskiej przygodzie.

  Kamila Tomczewska jest położną, która kilka miesięcy temu postanowiła wykorzystać zdobyte w Polsce doświadczenie i wyjechać na misję do… Zambii. W ramach wolontariatu niesie pomoc lokalnej społeczności. W programie opowiedziała o swojej pracy i pobycie w Afryce.

  Jose Manuel Vasquez jest właścicielem baru, który w czasie pandemii koronawirusa zaczął rozdawać posiłki potrzebującym. - To wspaniałe uczucie pomagać ludziom, którzy są ci za to wdzięczni. Kiedy wiesz, że jedyne co dzisiaj zjedzą, to to, co im dasz - stwierdził Jose.

  Adam Szostek jest skateboardzistą, który pasję przekuł w pomaganie dzieciom i młodzieży na całym świecie. Na koncie ma m.in. podróże do Palestyny czy Gruzji, gdzie ze swoją deskorolką zmienia codzienność młodych osób. Zobacz, jak to robi.

  Siedemnastoletni Khalid stracił słuch podczas wybuchu bomby. Niepełnosprawność nie zabiła w nim chęci do nauki. Chłopak chodzi do szkoły i stara się czytać z ruchu warg nauczycieli. Na szczęście znalazła się osoba, która chce pomóc Khalidowi i zebrać pieniądze na zabieg, który przywróci mu słuch. To Bernadetta Jarocińska. Z polską wolontariuszką i Khalidem skontaktowała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Ile pieniędzy potrzeba na zabieg? W jaki sposób można się przyłączyć do akcji zbierania funduszy? O czym marzy chłopak?

  Jeśli marzycie o zwiedzaniu świata i lubicie pomagać, podróżniczka Lidia Kilińksa-Dłabich ma dla Was pewną ciekawą propozycję. Jaką? Przedstawiła ją w Dzień Dobry TVN.

  Piotr Adamczyk wspiera Szlachetną Paczkę. W ramach akcji odwiedził Panią Elę, kobietę o wielkim sercu, która zaopiekowała się trójką rodzeństwa. Jak zareagowała na pomoc Szlachetnej Paczki i wizytę aktora? Zobaczcie!

  Pan Mirosław jest gitarzystą. Niestety z powodu utraty wzroku przestał grać. Ile przeszedł już operacji? Czy jest szansa, że odzyska wzrok? Pana Mirosława odwiedził ambasador Szlachetnej Paczki Tomasz Ciachorowski. Jaki prezent przyniósł muzykowi? Czy aktorowi udało się namówić Pana Mirosława do zagrania na gitarze?

  Z ośrodkiem preadopcyjnym w Otwocku współpracują wolontariusze, których zadaniem jest przytulanie dzieci. Jedną z takich osób jest Anna Kępczyńska. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, dlaczego zdecydowała się na tego typu wolontariat i iloma dziećmi się opiekuje. Obok Pani Anny usiadła na naszej kanapie Kinga Błaszczyk Z Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Zapytaliśmy ją, ile dzieci obecnie przebywa w ośrodku, jak długo tam zostają i jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać wolontariuszem w ośrodku.

  Tomasz Kot dołączył do Szlachetnej Paczki. Z jakiego powodu postanowił zaangażować się w tę akcję społeczną? Aktora gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, o co zaapelował do naszych widzów. Do naszego studia przyszła również dyrektor Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Joanna Sadzik. Opowiedziała na czym polega praca wolontariuszy.

  W styczniu 2017 roku Helena Kmieć wyjechała do Boliwii, aby pomagać siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci. W nocy z 23 na 24 stycznia doszło do napadu. Wolontariuszka zginęła ugodzona nożem. Jaka była Helena? Czy jej rodzina wybaczyła mordercy? Z najbliższymi Heleny rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Podróżniczka Paulina Kozub-Chwastek zawsze marzyła o tym, by jej przyszły mąż był himalaistą i - jak mówi - miał wielkie pasje. Wtedy poznała Wojtka, który kochał góry, był himalaistą, grał na gitarze i pianinie oraz śpiewał. Zakochał się. Gdy miała 19 lat wzięli ślub. Po roku urodziła się ich córka. Miesiąc po jej narodzinach Wojtek zginął w górach. Świat Pauliny nagle się zawalił... Jednak kilka miesięcy później odezwali się do niej wolontariusze Szlachetnej Paczki, który chcieli jej pomóc. Teraz ona sama pomaga innym. Poznajcie historię Pauliny Kozub-Chwastek.

  Pozbawienie wolności w zawieszeniu i dozór elektroniczny - to kary, na które została skazana Paulina Strzelecka. Mało kto dawał jej szansę na zmianę. Dziś jednak jest wzorem do naśladowania. Co się stało, że przeszła taką przemianę?

  Marina Hulia jest Rosjanką, która od 20 lat mieszka w Polsce. Jako wolontariuszka organizuje zajęcia dla dzieci czeczeńskich uchodźców koczujących na dworcu w Brześciu, którzy od kilku miesięcy bezskutecznie próbują wjechać do Polski. Działaczkę społeczną zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała o swojej pracy. Dlaczego Czeczeni uciekają z kraju? Jaki jest los tych uchodźców, którzy są już w Polsce?

  Dzięki pewnemu rowerowi bezdomni na Krakowskich Plantach dwa razy w tygodniu mają szansę dostać jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Kto był pomysłodawcą tej akcji? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Miała okazję porozmawiać z wolontariuszami i osobami potrzebującymi.

  Za nami 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Dzień Dobry TVN Jurek Owsiak podsumował tegoroczną zbiórkę. Ile pieniędzy jest w tej chwili na koncie Orkiestry? Kiedy będzie znana cała kwota? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego WOŚP gra zimą a nie latem i jakie buty Jurek dostał od pewnego szewca z Łodzi. Nasza redakcja - jak każdy wolontariusz - otrzymała również specjalne pisemne podziękowanie od WOŚP.