Idea pomagania innym przekazywana jest w naszej kulturze zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie, przez rodziców, wychowawców, nauczycieli. Już od najmłodszych lat słyszymy, że warto pomagać, że tak "po prostu trzeba". Dlaczego warto pomagać innym? Korzyści jest co najmniej kilka.
Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym
23 lutego obchodzone jest światowe święto, które ma przypomnieć o tym że trzeba pomagać potrzebującym, ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie.
Pomaganie innym, to nie tylko pomaganie potrzebującym, dotkniętym przez los, ubogim czy nieradzącym sobie z przeciwnościami losu. Pomaganie to także bardzo drobne gesty pomocy, a nawet zwykłej sympatii. Z sytuacjami, które stwarzają nam możliwość pomocy komuś, stykamy się codziennie – w domu, w pracy, w szkole, wśród znajomych. Choć sposobów na pomaganie innym są dziesiątki, pod względem intencji pomoc podzielić można najogólniej na bezinteresowną i obliczoną na korzyści.
Dlaczego warto pomagać ludziom? Jak różne mogą być intencje?
Pomaganie innym jest odruchem bardzo szlachetnym, choć niektórzy od razu dodają, że w ostatnich latach zanikającym (pomoc jaką Polacy nieśli i nadal niosą Ukraińcom uciekających przed wojną pokazała, że jest inaczej).
Obserwując osoby pomagające innym, szczególnie w sytuacjach, gdy pomoc taka wymaga ogromnego poświęcenia, a czasem i odwagi, nasuwa się pytanie, co motywuje je do pomagania innym? Intencje podzielić można na pomoc obliczoną na osiąganie korzyści oraz na pomoc bezinteresowną.
Z pierwszym rodzajem mamy do czynienia, gdy dana osoba, pomagając, liczy na to, że odniesie z tego osobiste korzyści. Niekoniecznie bezpośrednio po udzieleniu pomocy. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, np. chłopak pomagający dziewczynie wnieść walizkę do pociągu, liczący na rozmowę, sąsiad zgadzający się wyprowadzać czyjegoś psa, liczący na "rewanż", kierowca podwożący autostopowicza i liczący na opłatę itd. Istnieje też pomaganie bezinteresowne, gdy ktoś pomaga innym, nie spodziewając się w zamian żadnych korzyści. To ta bardziej szlachetna forma pomagania i o ile w pomaganiu dla korzyści intencje są jasne, o tyle źródeł bezinteresownego pomagania innym może być kilka, np.:
- Wychowanie. Przekazywanie potomstwu wzorców zachowań, objaśnianie słuszności postaw, dawanie przykładu własnym zachowaniem. Osoba wychowana w duchu pomocy innym postępuje tak, bo tak została wychowana. Liczy się dla niej bezwarunkowy odruch pomagania innym.
- Wiara, religia. Za przykład może posłużyć znana katolikom (i nie tylko) przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 25-37). Choć pokazuje ona, że w danej sytuacji każdy z nas może się zachować różnie, to wyraźnie wskazuje, jakie zachowanie godne jest naśladowania. Można by posądzić osoby wierzące o wyrachowanie – bo za życie zgodne z zasadami wiary czeka człowieka po śmierci nagroda, czyli Królestwo Niebieskie – jednak trudno dopatrywać się w takich chwilach liczenia na tego typu gratyfikację.
- Własna satysfakcja. Jest jeszcze szczególny rodzaj motywacji do pomagania innym, wynikający nieco przewrotnie z egoizmu, choć jest to być może za mocne słowo. To pomoc, która nie jest obliczona na uzyskanie korzyści "z zewnątrz", rewanżu, podziękowań, nagród. To pomaganie innym dla własnej satysfakcji. Rozważania teoretyczne o pobudkach można odłożyć na bok, gdyż ważny jest efekt – korzystają obie strony.
- Światopogląd, ukształtowany na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji, przekonań. Przykłady na to, że pomaganie ma sens, znaleźć można nie tylko w nauce Kościoła. Także literatura czy filmy dostarczają wielu przykładów, które mogą wpłynąć na kształtowanie postawy bezinteresownej pomocy innym.
Rodzaje pomocy – jak możemy wspierać innych
Niezależnie od tego, z jakich pobudek decydujemy się pomagać innym, do wyboru mamy wiele form, w jakich nasza pomoc może dotrzeć do innych np.:
- Pomoc finansowa. Wspomaganie fundacji (np. zbiórek WOŚP), przeznaczenie 1 proc. podatku na pomoc potrzebującym czy wspomaganie "drobnymi" lub posiłkiem osób żebrzących na chodnikach.
- Pomoc w codziennych sytuacjach. To pomaganie innym, często starszym, słabszym. Rzeczy pozornie błahe jak dźwiganie zakupów, przepuszczanie w kolejkach, ustępowanie miejsca starszym itd.
- Wsparcie psychiczne. To wspomaganie swoją obecnością w chwilach, gdy potrzebuje jej druga osoba, często samotna, zagubiona czy izolowana przez innych.
- Pomoc niematerialna. To wszelkie formy pomocy, w których "walutą", jaką poświęcamy, jest nasz prywatny czas. Np. pomaganie zwierzętom przez organizowanie zbiórek karmy czy koców na zimę dla schroniska. To także wolontariat, pod wieloma postaciami, jak kwestowanie, pomoc w domach opieki, fundacjach itp.
Czy warto pomagać? Podsumowanie
Odpowiedź jest prosta. Tak. Z pomagania korzystają najczęściej obie strony. Bezdyskusyjnie korzysta osoba potrzebująca pomocy. Osoba, która decyduje się pomóc, bardzo często też odnosi z tego powodu korzyści. Warto pomagać innym ludziom, by dawać im radość i rozwiązywać ich konkretne, niekiedy życiowe problemy. Warto też pomagać innym, bo kiedyś to my możemy potrzebować pomocy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co to jest wolontariat i komu można w ten sposób pomagać?
- Wsparcie mimo przeszkód. Dlaczego Polki i Polacy najchętniej pomagają innym w grudniu?
- Polacy pokochali wolontariat. Jak pomagamy innym?
- Co oznacza słowo "altruizm"? Czym charakteryzują się zachowania altruistyczne?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: OJO Images/Getty Images