5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że Polacy coraz chętniej się angażują w pomaganie innym ludziom. Jak to robimy?
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
W 1985 roku Zgromadzenie Narodowe Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Z badania CBOS z marca 2020 roku pt. "Aktywność Polaków w organizacjach obywatelskich" wynika, że z roku na rok rośnie odsetek osób posiadających własne doświadczenia wolontariatu. W ocenie analityków CBOS, aktywności w organizacjach i ogólnej działalności społecznej Polaków sprzyjają m.in. ponadprzeciętne zaangażowanie religijne, wyższe wykształcenie, znacząca pozycja zawodowa, relatywnie najwyższe zarobki oraz status ucznia lub studenta.
Polacy najczęściej poświęcają swój czas na pracę społeczną w ramach organizacji charytatywnych – największy odsetek obserwujemy wśród pomagających dzieciom (15 proc.), ale także dorosłym, w tym chorym, niepełnosprawnym, starym, ubogim i bezdomnym (11,2 proc.).
Zobacz wideo: Ostatnia prosta Szlachetnej Paczki
Jak pomagają Polacy?
Warto podkreślić, że w wolontariat angażują się osoby w różnym wieku. Wolontariuszami są zarówno małe dzieci, młodzież szkolna oraz osoby w średnim i starszym wieku. Uczniowie np. organizują spotkania dla osób samotnych i wykluczonych, zbiórki pieniędzy i żywności dla potrzebujących, zakładają ogrody, promują ekologiczny sposób życia. Dodatkowo spędzają czas z chorymi i samotnymi osobami, pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji oraz bawią się z maluchami z ubogich z rodzin, czy nagrywają filmiki bądź przedstawienia dla osób w hospicjach. Dorośli najczęściej zbierają środki dla potrzebujących czy wykluczonych w lokalnej społeczności. Otaczają także sąsiedzką opieką starszych i chorych. Także te osoby w najtrudniejszym momencie pandemii roznosiły zakupy seniorom, zapraszały na spacer, a także pomagały w korzystaniu z nowych technologii.
W Polsce działa również wolontariat misyjny angażuje się co roku blisko 3 tys. młodych Polaków. W Polsce działa ponad 50 wolontariatów misyjnych. Ich specyfika zależy od grupy i prowadzącego go stowarzyszenia. Część z nich zajmuje się animacją misyjną, a więc mówieniem o misjach, świadczeniem usług na rzecz różnych referatów i instytucji misyjnych. Inne mają charakter krótkoterminowych wyjazdów na misje (1-3 miesiące) lub długoterminowych wyjazdów (trwają przeważnie rok).
Wśród największych organizacji prowadzących w Polsce wolontariat młodzieżowy są: Salezjański Wolontariat Misyjny "Don Bosco", Klaweriański Wolontariat Misyjny "Furaha", Salwatoriański Wolontariat Misyjny "Salvator", Pallotyński Wolontariat Misyjny "Salvatti.pl" oraz Tarnowski Wolontariat Misyjny. Wiele osób angażuje się także wolontaryjnie w dzieła prowadzone przez konkretne zgromadzenia zakonne. Przykładem są salezjanie prowadzący oratoria dla młodzieży oraz księża michalici.
Zobacz także:
- Kto to jest introwertyk? Jak zachowuje się w relacjach z innymi ludźmi? Cechy osobowości introwertycznej
- Teoria dysonansu poznawczego – co to jest dysonans i na czym polega?
- "Nie miałam na chleb". Pani Kasia może być inspiracją dla ludzi przeżywających kryzys
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images