"Siła jest kobietą". 83-latka przekazała 150 tys. zł Fundacji TVN. "Robię to z głębokiej potrzeby"

83-latka przekazała 150 tys. zł Fundacji TVN
83-latka przekazała 150 tys. zł Fundacji TVN
Źródło: Elena Pejchinova/Getty Images
Pani Aurelia jest schorowaną 83-letnią wdową, od której można uczyć się empatii. Od najmłodszych lat pomaga innym z dobroci serca. Ostatnio przekazała swoje oszczędności, 150 tys. złotych, na rzecz Fundacji TVN, która wraz z Centrum Zdrowia Dziecka buduje nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. - Zawsze mówię, że należy się cieszyć tym, że możemy pomagać - podkreśla w rozmowie z cyklu "Siła jest kobietą".

Siła jest kobietą: Każda jest inna. Każda wyjątkowa. Każda ma różne cele i marzenia, inną historię do opowiedzenia. Łączy je jedno. Bohaterki tego cyklu udowadniają, że siła jest kobietą.

Pani Aurelia wsparła budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl. Ostatnio wsparła Pani budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Czy to oznacza, że los najmłodszych jest najbliższy Pani sercu?

Pani Aurelia: Potrzebujących jest wielu. Kiedyś się nad tym zastanawiałam, ale teraz przeważnie wpłacam na rzecz dzieci. Dlatego że sama nie zostałam matką, nie wychowywałam, więc nie wniosłam swojego wkładu do społeczeństwa. Teraz w jakiś sposób staram się to robić. Rodzice zawsze ponoszą koszty, by wychować dziecko. Mierzą się nie tylko z trudem, ale i z wydatkami. Nie doświadczyłam tego, więc choć przekazaniem datku mogę się zwrócić w kierunku dzieci. Poza tym rozpacz tych rodziców, którzy nie są w stanie pomóc swojemu dziecku, jest straszna.

Od najmłodszych lat pomagała Pani innym?

Odkąd sięgam pamięcią, brałam udział w akcjach charytatywnych. Pierwsza wpłata, jaką przekazałam, była na budowę Domu Pomocy Społecznej im. "Matysiaków". Później były kolejne zbiórki.

Nie każdy ma tyle empatii. Tę chęć pomocy wyniosła Pani z domu?

Nikt mnie nie zachęcał. W ogóle nie przypominam sobie, żeby w rodzinnym domu były rozmowy na ten temat. Poza tym po ukończeniu szkoły podstawowej musiałam się przeprowadzić, by kontynuować naukę z racji tego, że moi rodzice mieszkali na wsi.

Jak potoczyły się dalej Pani losy?

Zacznę od tego, że do pierwszej klasy szkoły podstawowej poszłam tuż po wojnie, w 1945 roku. Warunki straszne i ciężkie. Dzisiejsza młodzież w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy, jak wszystkiego brakowało. Później - tak jak wspomniałam - opuściłam rodzinny dom. Najpierw skończyłam roczną szkołę pielęgniarską. Proszę pamiętać, że mam 83 lata, więc to wszystko działo się w głębokim PRL-u. Okazało się, że właściwie nie bardzo mogłam pracować jako pielęgniarka. Przeżyłam kilka szoków… Pierwszy, kiedy trzymałam dziecko, które było prześwietlane, bo koń je kopnął. Do dzisiaj pamiętam tę piankę na jego ustach. To dziecko zmarło. Drugi pojawił się, kiedy ujrzałam w szpitalu pacjentkę, która chorowała na nowotwór. To były lata 50., więc poziom leczenia był w powijakach. Ona leżała tam tygodniami. Jak lekarz wchodził na salę, to tylko wzrokiem ją omiatał i przechodził do następnych pacjentek. Strasznie to przeżywałam. Byłam zbyt wrażliwa na to wszystko. Nie potrafiłam się uwolnić.

Zdecydowała się Pani na zmianę zawodu?

Tak. Przeszłam do pracy w administracji, do Wydziału Zdrowia. Uznałam wówczas, że moje obecne wykształcenie to za mało, by dobrze pracować. Zaczęłam więc studia na Wydziale Prawa i Administracji. Ukończyłam je i prawie 30 lat przepracowałam w administracji rządowej w ministerstwie. Ono przez lata zmieniało nazwę, ale mam na myśli Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W Departamencie Pomocy Społecznej byłam aż do swojego 70-lecia, bo wtedy przeszłam na emeryturę. 30 marca skończyłam 70 lat, a z dniem 31 marca rozwiązałam umowę na moją prośbę, bo wcale nie planowano mnie zwalniać.

Misie Fundacji TVN lecą do dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda życie aktywnej kobiety w wieku emerytalnym?

Mam sporo pracy (śmiech). Dużo robię robótek, np. szaliki, czapki, swetry. Kupuję włóczki, nici, a potem dziergam lub szyję i wrzucam do pojemników na odzież. Wcześniej zajmowałam się też porządkami wokół swojego bloku. Dla mnie to, co robią sprzątacze, to za mało (śmiech). Trochę mnie to dziwi, że nikt do mnie nie dołączył. Jak jeszcze pracowałam, posadziłam sporo krzewów wokół bloku i je pielęgnowałam. Nosiłam wodę, podlewałam. Jestem człowiekiem starej daty, więc dla mnie najważniejszą rzeczą jest książka, a nie film czy telewizja. Dlatego kupuję książki, a później zostawiam je w różnych miejscach, np. w sklepie czy na przystanku, żeby ktoś je wziął.

Zobacz wideo: Misie Fundacji TVN lecą do dzieci

83-letnia działaczka społeczna

Jest Pani stuprocentową działaczką społeczną. Rodzina Panią wspiera?

Rodzina? Wie pani, rodzice i mąż nie żyją. Było nas 5 rodzeństwa, ale 2 też już nie żyje. Pozostały mi 2 siostry, ale to już są leciwe osoby. Stan zdrowia nie najlepszy. Takiego zaangażowania, jakie ja chciałbym widzieć, to chyba raczej nie ma.

Uczy Pani, jak być wyczulonym na potrzeby innych. Gdy opowiada Pani o pomocy, słychać radość w głosie.

Pomagać na pewno warto. Zawsze mówię, że należy się cieszyć tym, że możemy pomagać. Każdy z nas może się znaleźć w takiej sytuacji, co potrzebujący. Niestety, boleję nad tym, że jest stosunkowo małe zaangażowanie. Mimo że przecież poziom życia tak wzrósł.

A nawet symboliczna złotówka jest w stanie pomóc.

Tak, ale obecnie tych drobnych datków to już raczej nie czynię. Jeśli już się angażuję, to staram się przekazać jakąś większą wpłatę. Teraz tak było. Wpłaciłam 150 tys. złotych na TVN i po 100 tys. na dwie inne fundacje.

Jestem pod wrażeniem Pani datków. Takie wpłaty od osób prywatnych nie zdarzają się codziennie. Przekazała Pani swoje oszczędności?

Tak, ale chcę bardzo podkreślić, że te oszczędności nie wynikały z tego, że sobie czegoś odmawiałam. Mam bardzo małe potrzeby, więc pewne środki mi pozostały. Jestem raczej samowystarczalna. Dla mnie wszelkie wojaże ze względu na stan zdrowia i problemy z sercem od dawna są niebezpieczne. Nie byłam też w sanatorium, bo po prostu źle się czuję poza domem. Z natury jestem bardzo oszczędna. Nie ze skąpstwa, bo to nie o to chodzi. Oszczędzam, np. wodę i prąd ze względu na sytuację, jaka panuje na naszym globie.

Nie bójmy się tego nazwać, żyjemy w konsumpcyjnym świecie. Pomimo licznych kampanii społecznych taka postawa to rzadkość.

Jestem bardzo wdzięczna Matce Naturze, że obdarzyła mnie taką cechą charakteru, że nikomu niczego nie zazdroszczę. Nie patrzę, czy ktoś ma to, czy tamto, np. mam prawo jazdy, ale nigdy nie kupiłam samochodu, chociaż mogłam mieć ich kilka. Z mężem pracowaliśmy w różnych miejscach, więc uważałam, że ten samochód jest mi niepotrzebny. Poruszałam się środkami komunikacji miejskiej. W życiu, jeśli coś robię, to nie po to, by później się z tym afiszować. Robię to z własnej, głębokiej potrzeby.

To prawda. W przypadku tej rozmowy również poprosiła Pani o zachowanie anonimowości.

Nie lubię rozgłosu. Pomaganie sprawia mi przyjemność. Zresztą bez przesady, że moja pomoc jest aż tak wielka. Na pewno są osoby, które robią znacznie więcej...

Fundacja TVN - jak pomóc?

Osoby, które chciałaby wesprzeć Fundację TVN i budowę Centrum, mogą to zrobić:

 • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
   • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
    • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN.

     Masz ciekawą historię do opowiedzenia? Chcesz zostać bohaterką cyklu Siła jest kobietą? Napisz do mnie: dominika_czerniszewska@discovery.com

     Zobacz też:

     Autor: Dominika Czerniszewska

     Źródło zdjęcia głównego: Elena Pejchinova/Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

     Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

     Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

     Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

     Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
     Materiał promocyjny

     Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

     Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
     Materiał promocyjny

     Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

     Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

     Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

     Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

     Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

     ''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
     Materiał promocyjny

     ''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

     Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
     Materiał promocyjny

     Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

     Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

     Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

     "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

     "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

     Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
     Materiał promocyjny

     Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

     Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

     Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

     Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

     Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

     Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

     Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

     Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

     Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

     Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

     Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

     "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

     "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

     Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
     Materiał promocyjny

     Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

     Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

     Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

     "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
     Materiał promocyjny

     "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

     Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
     Materiał promocyjny

     Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

     Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

     Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

     Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

     Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

     Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

     Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

     Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

     Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

     "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

     Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

     Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

     "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

     "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

     14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

     14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

     "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

     "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

     Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

     Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

     Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

     Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

     Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

     Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

     Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

     Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

     Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

     Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

     Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

     Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

     Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

     Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

     Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

     Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

     Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

     Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

     "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

     "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

     Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

     Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

     "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

     "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

     Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

     Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

     Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

     Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

     Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

     Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas