Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"

Dzień Dobry TVN/x-news

Fundacja TVN obchodzi 20-lecie działalności. Z tej okazji wraz z Centrum Zdrowia Dziecka zbuduje nowoczesne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. O projekcie w Dzień Dobry TVN opowiedzieli: Katarzyna Kieli, przewodnicząca Rady Fundacji TVN, Katarzyna Kolenda-Zaleska - prezes Fundacji TVN oraz dr Marek Migdał - dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Fundacja TVN świętuje 20-lecie działalności

Fundacja TVN przez 20 lat przekazała ponad 250 milionów na cele charytatywne, m.in. na remonty szpitali, klinik, zakup karetek pogotowia oraz udzieliła pomocy ponad 26 000 podopiecznym. - 20-lecie Fundacji TVN jest dla nas niezwykle ważne. Przez te 20 lat diagnozowaliśmy problemy zdrowotne Polaków. (...) Skala tych potrzeb nas zaskoczyła. Wybudowaliśmy m.in. wspaniały oddział profilaktyki nowotworów, z którego teraz mogą wszyscy korzystać - podkreśliła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Fundacja TVN podjęła się kolejnego wyzwania. Wybuduje pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. - Kiedy z Kasią już dwa lata temu zaczęłyśmy się zastanawiać, w jaki sposób uczcimy 20-lecie Fundacji TVN, to uznałyśmy, że problemy psychiczne dzieci i młodzieży są takim problemem, z którym musimy się zmierzyć - przyznała w Dzień Dobry TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska. - Potem okazało się, że przyszła pandemia i zwielokrotniła te wszystkie problemy - dodała.

- 20-lecie jest wielką dla nas datą, dlatego, że na Fundację zbiera się tyle ludzi. Wszyscy Państwo także w tym uczestniczą, nasi widzowie w tym uczestniczą. Jesteśmy super dumni, że tak wiele osób się zbiera, więc chcieliśmy zrobić coś, co będzie społecznie ważne. Decyzję, że będzie to psychiatria, podjęliśmy jeszcze przed pandemią. Było to w lutym 2020 roku, a pandemia spowodowała, że jest jeszcze większy kryzys. Powiedziałabym, że to wręcz paląca potrzeba - tłumaczyła Kasi Kieli, przewodnicząca Rady Fundacji TVN. - To, że robimy to z Centrum Zdrowia Dziecka to dla nas niezwykle ważne. Współpracujemy razem od wielu lat. Wiemy, jak takie projekty razem prowadzić, żeby one były efektywne - argumentowała.

Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Centrum Psychiatrii będzie miejscem kompleksowym, referencyjnym dla Polski. Budowa właśnie ruszyła, a plany zakładają, że potrwa 2 lata. - W tej chwili wykopane są wielometrowe doły. Trwają prace przygotowawcze na terenie, na którym ten 4-piętrowy budynek powstanie. Trzeba poprzekładać instalacje elektryczne, kanalizację i te prace trwają od kilku tygodni - mówił dr Marek Migdał - dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Widzowie Dzień Dobry TVN mogli zobaczyć wizualizację budynku. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów (tyle będzie łóżek na oddziale), w tym:

  • oddział obserwacji – 6 łóżek,
  • oddział detoksykacji – 4 łóżka,
  • oddział szpitalny - 22 łóżka.

Oprócz tego w Centrum powstanie Poradnia psychiatryczna, w niej: 3 gabinety lekarskie, 2 terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa i gabinet zabiegowy.

Cały budynek będzie miał 6 000 m2. Oprócz Centrum Psychiatrii zostanie przeniesiona tu i powiększona Klinika Onkologii. Fundacja TVN odpowiedzialna jest finansowo za segment psychiatrii. To milowy krok, ponieważ lekarze od lat alarmują o fatalnej sytuacji dziecięcej psychiatrii. Pod tymi słowami podpisał się dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

- Problemy zaburzeń psychicznych, czy to, co szeroko rozumiemy jako problemy psychiatryczne, dotyczą w tej chwili co 10. dziecka w Polsce, czyli mówimy tu o około 700-800 tysiącach dzieci. Takie statystyki. (...) Wielokrotnie widziałem, jak problemy psychiczne muszą być leczone w szpitalu wysokospecjalistycznym, bo tylko tam, gdzie jest intensywna terapia, możliwość wykonania całodobowo tomografii, RTG, rezonansu, możemy postawić właściwe rozpoznanie. Jest wiele zaburzeń psychicznych, które maskują choroby organiczne i wtedy jest potrzebne przekierowanie tego pacjenta natychmiast do wysokospecjalistycznej opieki pediatrycznej - tłumaczył dr Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka. - Ten projekt będzie dawał szansę leczenia co roku przeszło kilkuset dzieci w warunkach stacjonarnych - dodał.

Dodatkowo Klinika ma być modelowym przykładem współpracy: lekarz-pacjent. Katarzyna Kolenda-Zaleska ma nadzieję, że w przyszłości powstaną poradnie psychiatryczne również w innych województwach, a lekarze będą mogli się uczyć od Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. - Chcieliśmy, żeby projekt emanował na cały kraj. To ma być szeroki ośrodek na całą Polskę – podkreśliła w Dzień Dobry TVN.

Fundacja TVN zamierza się zająć kompleksowo problemem psychiatrii dzieci i młodzieży. Budowa Centrum to zaledwie jedna z odnóg. Oprócz tego problem depresji i prób samobójczych będzie nagłaśniany na antenach TVN, Player.pl i w innych mediach. Będą także organizowane panele wsparcia dla rodziców chorych dzieci.

Z okazji 20-lecia Fundacja TVN zmieniła również logotyp. - To troszeczkę symbol. Nowy etap. 20 lat za nami, ale ważne jest to, że jest ciągłość, chęć i próba pomocy. To jest dla nas najważniejsze - zaznaczyła Kasia Kieli.

Nowy logotyp Fundacji TVN

Apel Katarzyny Kolendy-Zaleskiej

- Pieniądze są potrzebne ciągle. Apelujemy do Państwa: pomóżcie nam z tym wszystkim. Bardzo prosimy o pomoc, SMS-y - zwróciła się do widzów.

Fundację możesz wesprzeć:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Od dwóch tygodni lekarze walczyli o życie trzylatki. Dziewczynka zmarła, rodzice są w areszcie

Rodzice walczą o życie córki. "To rzadka choroba. 25 proc. ryzyka, że dziecko urodzi się chore! Marysia miała pecha"

Nowe skutki pandemii u dzieci? Dr Gonerko: "Pojawiają się zaburzenia, np. zatory, czyli zawał mózgu"

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie