Edukator wydm - wolontariat nad morzem
Edukatorzy wydm to wolontariusze w różnym wieku, którzy opiekują się nadmorskimi terenami w trakcie wakacji. Ich głównym celem jest pomnażanie piaskowych wałów oraz ochrona pięknych miejsc przed zniszczeniem powstałym na skutek ingerencji turystów.
- Dla osób kochających długie spacery, przyrodę i bałtyckie plaże ten wolontariat to spełnienie marzeń - przekonuje przed kamerami Agata Zjawińska, reporterka Dzień Dobry TVN, która zawitała do Lubiatowa.
Dziennikarka zgłosiła się jako wolontariuszka do Obwodu Ochrony Wybrzeża we wspomnianej miejscowości i rozmawiała z Wacławem Lipcem, kierownikiem tej instytucji, który profesjonalnie przygotował ją do pełnienia obowiązków.
- Zanim tam pojedziemy, musimy wyposażyć Cię w identyfikator i kamizelkę. Dostajesz jeszcze kask, żebyś nie jeździła bez kasku w terenie. (...) Dostajesz tutaj rękawice. Będą Ci potrzebne, dlatego że wykonasz pracę związaną z odtwarzaniem wydm. Będziesz budować płotek wydmotwórczy. Dostaniesz też kilka worków na śmieci - tłumaczy kolejno mężczyzna.
Budowa wydm. Jak przebiega proces zabezpieczania wałów?
Wydma to wał, który zabezpiecza zaplecze terenu przed falami morskimi i chroni obszary położone nad wodą przed powodzią. Edukatorzy wydm dbają o to, by złogi piasku były coraz większe i pełniły swoją naturalną funkcję. Kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża pokazał Agacie Zjawińskiej poszczególne etapy budowania wałów.
- Musimy wyłożyć chrust, żeby zabezpieczyć tę wydmę przed wywiewaniem jej przez piasek. Przywozimy chrust, woźnica ten chrust wykłada, zrzuca z wozu, a my wejdziemy na zaplecze i zaczniemy go układać po to, żeby to miejsce zostało chrustem założone. Wtedy wiatr będzie zasypywał ten chrust i powstanie wydma. Najpierw budujemy płotek i zabezpieczamy piasek. Piasek zacznie się przewiewać i wydma zacznie rosnąć - wyjaśnia Wacław Lipiec.
Więcej szczegółów znajdziesz w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mateusz Waligóra dotarł do Słowińskiego Parku Narodowego. "Na horyzoncie majaczy Półwysep Helski"
- Niezwykła historia Starej Łeby. "To wszystko leży metry pod obecnymi wydmami"
- Tajniki pracy alpinisty przemysłowego. "Respekt do wysokości musi być ciągle zachowany"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN