Iroha Ukon to 17-letnia wolontariuszka z Japonii, która 7 maja przyjechała do Wrocławia. Maturzystka przerwała szkołę i zrezygnowała z egzaminu śródsemestralnego, by przez niemal dwa miesiące pomagać w Polsce ukraińskim uchodźcom. Skąd w młodej dziewczynie takie poświęcenie? O tym, jak zorganizowała podróż na inny kontynent, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.
Ukraińscy uchodźcy w Polsce. 17-letnia Japonka przyjechała, by im pomóc
Iroha Ukon ma przed sobą egzamin dojrzałości, który będzie zdawała w Japonii pod koniec lipca. 17-letnia uczennica mimo tego zdecydowała się na dwumiesięczną przerwę od nauki, by przyjechać do Polski i pomagać dzieciom z Ukrainy. Bilety lotnicze za 25 tys. jenów, czyli około 8600 złotych, sfinansowała sama. Część dołożyli jej dziadkowie i rodzice, ale ponad połowę zdobyła dzięki szkolnej zbiórce.
Młoda dziewczyna zamieszkała we Wrocławiu u rodziców Henryka Kalinowskiego - pasjonata Japonii, który podróżował do Kraju Kwitnącej Wiśni niemal sto razy. 20 lat temu, podczas jednej z wypraw, mężczyzna poznał tam polską, katolicką rodzinę, z którą przyjaźni się aż do dziś. Syn jego bliskiego kolegi - Emil - chodzi z Irohą do tej samej klasy.
- Iroha chciała zrobić niespodziankę Emilowi i powiedzieć mu: "Słuchaj, jadę do Polski. Dałam radę wszystko załatwić". Planowała przyjechać do Warszawy, ale nie udało się. Wtedy zwróciła się o pomoc. Była trochę zawiedziona. Albert, czyli tato Emila, skontaktował się ze mną i zapytał, czy jest szansa - opowiada w studiu Dzień Dobry TVN Henryk Kalinowski.
Iroha Ukon, czyli wolontariuszka z Japonii. Jak pomaga ukraińskim dzieciom?
Iroha Ukon przyjechała do Polski 7 maja. 17-latka zostanie we Wrocławiu aż do 20 czerwca, by w tym czasie wesprzeć dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Wolontariuszka zajmuje się maluchami we wrocławskim domu studenckim, w którym mieszkają uchodźcy. Dodatkowo oferuje swoją pomoc w zlokalizowanym tuż obok kąciku dziecięcym.
- To jest okres, w którym one [dzieci - przyp. red.] powinny się rozwijać, uczyć, poznawać, a ta wojna to wszystko im odebrała. Dlatego pomyślałam, że muszę im pomóc - tłumaczy młoda Japonka. Na czym polega jej wolontariat?
- Bawię się z tymi dziećmi. Biegamy, czytamy książki, rysujemy. Pracuję w kilku miejscach. Rano i po południu zajmuję się nimi i pilnuję ich, ale po godz. 16 przechodzę do drugiego miejsca i to nie jest już tylko zabawa, ale uczę je też na temat kultury japońskiej i trochę podstaw języka japońskiego - wyjaśnia Iroha.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Matka i córka uciekły z Mariupola, a ojciec został w Azowstalu. "Gdyby nie my, to nie miałby już żadnej nadziei"
- 21-letni żołnierz skazany za zabicie bezbronnego cywila. Zapadł pierwszy wyrok w sprawie rosyjskich zbrodni
- Ołena Zełenska opublikowała nagranie, które chwyta za serce
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News