Razem z Ukrainą

21-letni żołnierz skazany za zabicie bezbronnego cywila. Zapadł pierwszy wyrok w sprawie rosyjskich zbrodni

Razem z Ukrainą

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
RMF FM
Proces rosyjskiego żołnierza
Ukraina 24 / Telegram, boonchai wedmakawand / Getty ImagesProces rosyjskiego żołnierza

Wadim Szyszymarin, rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne, usłyszał wyrok. To pierwsza zakończona sprawa w kwestii łamania przez Rosjan prawa wojennego w czasie zbrojnej inwazji na Ukrainę. Mężczyzna przyznał się do winy.

Zabójstwa cywilów w Ukrainie

Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę, media donoszą o brutalnych mordach na cywilach, o które są oskarżani żołnierze najeźdźcy. Władze zaatakowanego kraju wielokrotnie zapowiadały, że doprowadzą do ukarania osób odpowiedzialnych za dokonywane niejednokrotnie w brutalny sposób egzekucji ludności. Przed kijowskim sądem właśnie zapadł wyrok w sprawie zabójstwa 62-letniego mieszkańca wsi Czupachiwka. Mężczyzna został zamordowany 28 lutego, kiedy idąc poboczem prowadził rower. Nieuzbrojona ofiara otrzymała kilka strzałów w głowę z karabinu maszynowego. Sprawca przyznał się do winy, wyjaśniając, że otrzymał taki rozkaz od przełożonego. Wojskowy obawiał się, że postronny cywil poinformuje ukraińskie wojsko o obecności Rosjan.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Kazano mi strzelać. Strzeliłem raz. On upadł. My szliśmy dalej - powiedział w trakcie procesu. - Szczerze żałuję. Byłem wtedy zdenerwowany, nie chciałem zabić (...). Tak do tego doszło - dodał.

Wadim Szyszymarin został skazany na dożywocie.

Zbrodnie wojenne w Ukrainie

W kwietniu 2022 roku ukraińskie władze utworzyły Cyfrowe Archiwum Rosyjskich Zbrodni Wojennych. Jego zadaniem ma być gromadzenie dowodów na okrucieństwa rosyjskiej armii. Z kolei Unia Europejska powołała specjalny zespół dochodzeniowo-śledczy, którego celem jest dokumentowanie i prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni wojennych. Na terenach ogarniętych wojną działają też ukraińscy prokuratorzy przesłuchujący jeńców i świadków wydarzeń.

Prokuratura generalna w Kijowie przekazała, że 41 podejrzanych jest gotowych, by stanąć przed sądem. Sprawy dotyczą przestępstw różnego rodzaju: bombardowań cywilnych budynków, zabójstw ludności, gwałtów i rozkradania mienia. Wkrótce odbędą się wstępne przesłuchania dwóch Rosjan przebywających w Ukrainie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Ukraina 24 / Telegram, boonchai wedmakawand / Getty Images

Pozostałe wiadomości