Roczna przerwa od pracy i obowiązków lekiem na wypalenie zawodowe?

Gap year. Czy warto robić roczną przerwę od pracy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Roczna przerwa w pracy
Roczna przerwa w pracy
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Gap Year to roczna przerwa od obowiązków, która najczęściej wynika z wypalenia zawodowego, chęci odpoczynku lub potrzeby uporządkowania spraw związanych z życiem prywatnym. To również czas na samorozwój, podróże i przyjemności. Jak odnaleźć się w pracy po powrocie z kilkunastomiesięcznego, niepłatnego urlopu? Na to pytanie w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedzieli: specjalistka HR Anna Kozińska, specjalistka IT Agnieszka Brzeskot oraz trener mentalny Jakub Bączek.

Gap year zyskuje na popularności. Co to za zjawisko?

Gap Year można porównać do długiego, niepłatnego urlopu, ale z tą różnicą, że gwarancja ponownego zatrudnienia de facto nie istnieje, jeżeli nie podejmie się w tym kierunku odpowiednich kroków. To w najprostszym tłumaczeniu kilkunastomiesięczna przerwa od wszystkich obowiązków, związana najczęściej z poważnymi zmianami w życiu i wkraczaniem na jego nowe etapy. Mowa chociażby o okresie pomiędzy zakończeniem edukacji szkolnej a podjęciem studiów, kiedy wielu młodych ludzi zastanawia się nad przyszłością i obraniem drogi zawodowej.

Zjawisko to dotyczy również starszych i doświadczonych osób, które marzą o odpoczynku po męczącej pracy, stresujących wydarzeniach czy wychowywaniu pociech i pragną skupić się na własnych potrzebach oraz przeżyć niezapomnianą przygodę. Jak przekonuje trener mentalny Jakub Bączek, powodów korzystania z gap year jest naprawdę dużo.

- Ktoś może ucieka przed długami, a może ktoś jedzie na przygodę. Ktoś może jedzie na wolontariat, a ktoś chce poskładać się po jakimś związku albo po pracy, która była wypalająca. Ktoś być może jedzie po to, by się czegoś nauczyć i zdobyć nowe znajomości, a ktoś ma wszystkiego po prostu serdecznie dość - wymienia w studiu Dzień Dobry TVN.

Agnieszka Brzeskot od lat pracowała w branży IT. Pełniła funkcję menadżera w dużej, globalnej firmie. Po pewnym czasie odczuła, że praca, w którą dotychczas wkładała całe swoje serce, nie sprawia jej już przyjemności.

- Po upływie wielu lat zaczęło mi doskwierać wypalenie zawodowe. Zastanawiałam się, czy to jest kwestia tej konkretnej firmy, czy może to jest taki trend i chciałabym robić coś innego - opowiada w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.

Przemęczona obowiązkami zawodowymi kobieta wbrew przekonaniom, że gap year wiąże się z dalekimi podróżami, pozostała w Warszawie i skupiła na przyziemnych sprawach.

- Uznałam, że to będzie dla mnie najlepsze, żeby nabrać dystansu, zastanowić się, co dalej robić. Z perspektywy czasu myślę, że to była jedna z lepszych decyzji, jakie mogłam podjąć - ocenia.

Roczna przerwa od pracy - konsekwencje. Jak wrócić do tej samej firmy?

Głównymi obawami, które powstrzymują niektórych przed skorzystaniem z gap year, są: brak zaplecza finansowego pozwalającego na zrezygnowanie z zarobków oraz niepewność związana z powrotem na rynek pracy.

Pierwsza z przeszkód jest do przeskoczenia wyłącznie wtedy, kiedy na koncie posiadamy oszczędności lub podejmiemy pracę dorywczą, by zapewnić sobie materialny dobrostan. Druga natomiast w dużej mierze zależy od szczerej relacji i rozmowy z pracodawcą.

- Jeżeli ktoś otwarcie opowiada nam o swoich potrzebach. Jest świadomy swoich słabych i mocnych stron i wie, co chciałby zbudować przez ten czas, to pracodawca na pewno będzie współpracował. Do tego są właśnie te wszystkie wspaniałe służby HR-u, żeby nawiązywać takie relacje i wzmacniać ludzi - zapewnia specjalistka HR Anna Kozińska.

Ekspertka podkreśla jednak, że słowna deklaracja o możliwości powrotu do firmy po rocznej przerwie nie jest niestety wiążąca. Kozińska wskazuje jednak sensowne rozwiązanie. - Nie ma takiej gwarancji, ponieważ z firmami dzieją się różne rzeczy, czego doświadczaliśmy niedawno na rynku i nie każda obietnica może być dotrzymana. I tutaj prawo pracy pomaga nam w tym również, bo udzielanie urlopu bezpłatnego na taki okres jest gwarancją powrotu - tłumaczy w Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!