Rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto będzie mógł skorzystać?

Drzwi do mieszkania, wkład własny - program rządowy
Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto będzie mógł skorzystać?
Źródło: lOvE lOvE/Getty Images
Rusza rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego. 26 maja wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Wsparcie od Banku Gospodarstwa Krajowego ma ułatwić Polakom zaciąganie kredytów na własne mieszkanie. Kto może liczyć na takie wsparcie i w jakiej wysokości? Czym jest spłata rodzinna?

Mieszkanie bez wkładu własnego - kwoty

Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, program Mieszkanie bez wkładu własnego będzie realizowany poprzez proces zawierania z bankami umów umożliwiających udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych. W czwartek 26 maja w życie wchodzi ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Zgodnie z jej zapisami, państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantowało do 20 proc. kwoty całego kredytu. Nie może to być jednak więcej niż 100 tys. zł.

Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo?

Wsparcie otrzymają wszyscy, którzy nie mają własnego mieszkania lub powiększyła im się rodzina i potrzebują większego. Gwarantowany przez państwo wkład własny to szansa dla tych, którzy obecnie wynajmują lokum, a staje się to coraz droższe. Jeśli osiągają stabilny, średniej wysokości dochód, mogą skorzystać z programu i potem już spłacać swoje mieszkanie, a nie płacić za wynajem czyjegoś.

Spłata rodzinna

W ramach programu BGK będzie również jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego - w sytuacji, gdy w rodzinie urodzi się dziecko. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł gdy w rodzinie pojawi się drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku każdego kolejnego.

- Prace nad wdrożeniem do oferty BGK gwarancji wkładu własnego i spłat rodzinnych trwają. BGK ze swojej strony zapewnia wszelkie potrzebne środki i rozwiązania, żeby Program rządowy "Mieszkanie bez wkładu własnego" w zakresie gwarancji i spłat rodzinnych mógł rozpocząć się w wyznaczonym terminie. (…) BGK obecnie pracuje nad szczegółami współpracy z bankami kredytującymi. Proces zawierania przez BGK umów z bankami umożliwiającymi udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych rozpocznie się z dniem 27 maja br. – poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z PAP.

Rola banków w programie Mieszkanie bez wkładu własnego

O terminach udzielania gwarancji klientom będą decydować banki, które udzielają kredytów. Banki zadecydują również o tym, jak będą wyglądały procedury udzielenia kredytów i zabezpieczenia wkładu własnego gwarancją BGK. Wszystkie formalności dotyczące kredytu mieszkaniowego zainteresowani nim zrealizują bezpośrednio w banku, który tego kredytu udziela.

Zebranie pieniędzy na wkład własny jest dla wielu Polaków bardzo dużym wyzwaniem, trwającym często kilka lat lub wiążącym się z pożyczkami u rodziny, znajomych, innymi kredytami itd. Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym miała stanowić wsparcie w tej sytuacji. Jednak inflacja i związany z nią wzrost stóp procentowych powoduje, że wejście w życie tej ustawy może wcale nie przełożyć się na wzrost kredytów mieszkaniowych. Obecnie nie tylko sam wkład własny, ale również zdolność kredytowa stanowi problem w dostępie do długoterminowego kredytu mieszkaniowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz teraz:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości