Czy w trudnych czasach da się odłożyć pieniądze? "Drobniaki mają moc"

Jak zacząć oszczędzać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak oszczędzać, kiedy w portfelu pusto?
Jak oszczędzać, kiedy w portfelu pusto?
Dziś Dzień Obniżania Kosztów Energii
Dziś Dzień Obniżania Kosztów Energii
Dobry zwyczaj nie pożyczaj?
Dobry zwyczaj nie pożyczaj?
Zmieniamy styl za niewielkie pieniądze
Zmieniamy styl za niewielkie pieniądze
Polacy martwią się o swoje oszczędności
Polacy martwią się o swoje oszczędności
Stopy procentowe i inflacja rosną w zastraszającym tempie. Spora część z nas musiała mocno ograniczyć wydatki, aby podołać wszystkim zobowiązaniom. Czy w tych trudnych czasach da się jeszcze oszczędzać? W ocenie Anny Grochowskiej, autorki bloga "Po Taniości Blog" jest to możliwe. O swoim sposobach blogerka opowiadała w Dzień Dobry TVN.

Jak oszczędzać pieniądze w trudnych czasach?

Mamy za sobą 8. podwyżkę stóp procentowych - na tym pewnie jeszcze nie koniec. Do tego dochodzi bardzo wysoka inflacja, która sprawiła, że ceny większość produktów poszły mocno w górę. Mimo że sytuacja nie jest najłatwiejsza, to oszczędzanie pieniędzy jest możliwe. - Zaczęłam oszczędzać 4 lata temu. Miałam wtedy 31 lat i podjęłam decyzję o studiach pielęgniarskich w Szkocji. Były to studia dzienne, które spowodowały to, że nie mogłam pracować i wtedy zaczęłam pochylać się nad moim budżetem. I ta decyzja była najlepszą w moim życiu - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Grochowska, autorka bloga Po Taniości Blog.

To właśnie wtedy pani Anna opracowała proste metody, które pomogły jej zaoszczędzić pieniądze. - Ograniczanie zakupów do raz w tygodniu, co pozwoliło mi obciąć nasz budżet spożywczy o połowę. Rok po tym, jak zaczęłam wprowadzać takie bardzo proste metody na oszczędzanie, zbudowałam malusieńką poduszkę bezpieczeństwa, która pozwoliła mi też opuścić przemocowe małżeństwo - dodała.

Dlaczego warto oszczędzać nawet w trudnych czasach?

Część z nas uważa, że nie może oszczędzać, ponieważ zarabia za mało. Dopiero wzrost pensji pozwoli na odkładanie pieniędzy. W ocenie Anny Grochowskiej, autorki bloga "Po Taniości Blog" takie myślenie do niczego nie prowadzi. - Nazywam to efektem drożdżówki. Czekamy na takie święte nigdy, tzw. jest taka rada dotycząca oszczędzania: zarabiaj więcej i wtedy dopiero zacznij oszczędzać. Ja to zrobiłam. Poszłam na studiu, ale to oznaczało kolejne trzy lata, zanim zacznę zarabiać więcej, a potrzebowałam pieniędzy na już - mówiła.

Pani Anna nie tylko zaczęła przyglądać się swoim potrzebom, ale także zaczęła chodzić na zakupy z gotówką. - Z gotówką chodzę na zakupy spożywcze. To pozwala bardzo mocno trzymać budżet spożywczy w ryzach. Ta metoda płacenia gotówką uruchomiła kolejną bardzo fajną metodę [...], czyli "drobniaki mają moc" - mówiła. Drobne, które zostają blogerce z zakupów, lądują w słoiku. W ten sposób - po pewnym czasie - można uzbierać sporą kwotę. - Mam w swojej społeczności mnóstwo osób, które w ten sposób odłożyły sobie na wyprawkę dla dziecka do szkoły - mówiła.

Blogerka jest zdania, że wysoka inflacja nie jest wymówką do tego, żeby nie oszczędzać. - Nigdy nie będzie dobrego momentu. Zawsze coś będzie. Oszczędzanie małych kwot, które się sumują po pewnym okresie, daje nam poczucie, że coś tutaj można zrobić i one też otwierają nas na kolejne możliwości - dodała.

W jaki sposób możemy jeszcze oszczędzić pieniądze? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: manusapon kasosod/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości