Oszczędzanie ma płeć. Kto jest bardziej zaradny?

kobieta, która liczy pieniądze
Jak oszczędzają Polacy?
Źródło: JGIJamie Grill/Getty Images
Mogłoby się wydawać, że wysoka inflacja, a co za tym idzie wzrost cen, powinny skłonić Polaków do zaciśnięcia pasa i oszczędzania. Tymczasem - jak pokazują badania - blisko 40 proc. z nas nie zmieniło swoich nawyków. Jak podchodzimy do odkładania pieniędzy i komu udało się ograniczyć wydatki? Kto i na czym oszczędza najbardziej?

Na czym oszczędzają Polscy?

Osoby, które oszczędzają, starają się przede wszystkim ograniczać codzienne wydatki. Tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Co drugi ankietowany przyznaje, że rezygnuje z wyjść do restauracji. Blisko 37 proc. respondentów odmawia sobie wyjazdu, wyjścia do kina czy teatru.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

W ocenie Jakuba Borowskiego ekonomisty z Credit Agricole sondaż potwierdza, że wysoka inflacja i ceny ograniczyły nasze wydatki. Jednak jest też spora grupa nie zamierza rezygnować z dotychczasowego poziomu życia.

– 37 proc. deklaruje, że nie planuje zmniejszania wydatków. Ta grupa jest dużo większa niż grupa osób o wysokich dochodach, które faktycznie nie muszą ograniczać kosztów – mówił specjalista w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Kto częściej oszczędza?

Raport pokazał, że w podejściu do oszczędności różnimy się w zależności od płci. Okazuje się, że kobiety ograniczyły swoje wydatki niemal na każdym polu. W tej grupie nie ma także ani jednej osoby, która by nie wiedziała, jak i na czym oszczędza. Dla porównania 8 proc. panów nie wie, na co wydaje mniej.

Kobiety nie tylko potrafią oszczędzać, ale częściej niż mężczyźni proszą o podwyżkę lub deklarują, że o nią wystąpią. Na taki ruch decyduje się 47 proc. pytanych pań i tylko 23 proc. mężczyzn. Warto dodać, że blisko 68 proc. ankietowanych nie zamierza walczyć o wyższe wynagrodzenie. Jedna czwarta deklaruje, że zwróci się do pracodawcy o podniesienie wynagrodzenia, a 5 proc. już to zrobiło.

To, jak rozporządzamy domowym budżetem, zależy też od wieku. Największe ograniczenia wprowadzili najstarsi i najmłodsi ankietowani. Ich dochody są stosunkowo najniższe w porównaniu z pozostałymi grupami.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: JGIJamie Grill/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana