Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to stosunkowo nowe świadczenie. Rodzice, którzy złożą stosowne dokumenty mogą otrzymać nawet 12 tysięcy złotych rocznie na drugie i kolejne dziecko. Teraz z zapomogi będą mogli skorzystać także Ukraińcy. Jak i gdzie trzeba złożyć wniosek, aby otrzymać pieniądze?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla Ukraińców
Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poinformowała, że uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Polsce mogą skorzystać z pieniędzy wypłacanych w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.
Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów
Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów
Osoby, które chcą skorzystać z zasiłku muszą wypełnić odpowiednie dokumenty. Odpowiedni formularz jest już dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto może skorzystać ze świadczenia?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy został wprowadzony wraz z tzw. Polskim ładem. Dzięki nowym przepisom rodzice mogą otrzymać nawet 12 tysięcy rocznie na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Pieniądze mogą wypłacane przez rok lub dwa rata. W pierwszym wariancie rodzice będą otrzymać tysiąc złotych miesięcznie, w drugim - 500 złotych.
Aby otrzymać pełną kwotę czyli 12 tysięcy złotych rodzice powinni złożyć wniosek pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesięcy i nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym maluch kończy rok. Każdy miesiąc spóźnienia będzie powodował, że świadczenie zostanie pomniejszone o 500 złotych za każdy miesiąc.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rosyjscy żołnierze zgwałcili, a potem zabili matkę i siostrę 17-latki z Ukrainy. "Ze szczególnym okrucieństwem"
- Uciekając z Mariupola, ocaliła swojego koguta. "Nie mogła zostawić swojego przyjaciela"
- Ukrainka pomaga Lekarzom bez Granic. "Tłumaczę ludzkie dramaty"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Todor Dinchev/Getty Images