17-letnia Ukrainka wraz z babcią zgłosiły się na linię telefoniczną ukraińskiej Poufnej Pomocy Psychologicznej. Dziewczyna opowiedziała o okrucieństwie Rosjan, którzy najpierw zgwałcili jej matkę i siostrę, a później obie zabili na jej oczach. Nastolatka przez 4 dni żyła ze zwłokami bliskich. Jej wstrząsającą historię przekazała ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich.
Wojna w Ukrainie - okrucieństwo Rosjan
Do mediów trafiają przerażające historie dokumentujące okrucieństwo rosyjskich żołnierzy wobec obywateli Ukrainy. Coraz częściej pojawiają się informacje o gwałtach, morderstwach i kradzieżach na ludności cywilnej atakowanego kraju. Jednym z takich przypadków jest tragedia 17-latki z Irpienia.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
W trakcie wojny powstała specjalna linia telefoniczna Poufnej Pomocy Psychologicznej. To właśnie tam zadzwoniła nastolatka oraz jej babcia. Kobiety opowiedziały, że trzech mężczyzn na oczach nieletniej pobiło, zgwałciło, a później zabiło jej mamę oraz siostrę. Tragedię kobiet zdecydowała się opisać ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa.
Rosjanie zgwałcili i zabili mamę oraz siostrę 17-latki
Kobiety zgodziły się na wpis rzeczniczki. To właśnie tam dostępne są szczegóły tej przerażającej sytuacji.
- W Irpieniu trzech faszystowskich okupantów zgwałciło matkę i 15-letnią siostrę na jej oczach. Były bite i gwałcone ze szczególnym okrucieństwem. Obie kobiety nie żyją - pisze Denisowa.
Rosyjscy żołnierze nie zrobili krzywdy 17-latce, ponieważ stwierdzili, że jest "zbyt brzydka". Powiedzieli jedynie, aby "żyła i powiedziała o tym innym".
Dziewczyna przez 4 dni żyła ze zwłokami bliskich - była w stanie szoku psychologicznego. Po wyzwoleniu miasta udało jej się uciec do babci. To właśnie wspólnie z nią zadzwoniła pod telefon wspierany przez UNICEF. Do tej pory skorzystało z niego 400 osób, w większości ofiar lub świadków przestępstw seksualnych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Omenaa Mensah otworzyła ośrodek dla uchodźców z Ukrainy. "Możemy przyjmować około stu osób dziennie"
- Niezwykła, wojenna historia 28 kotów, które połączyły kobiety z 4 krajów
- Polskie gwiazdy we wzruszającym utworze dla Ukrainy. "Zjednoczyliśmy się, by lepiej nas usłyszano"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: radiozet.pl
Źródło zdjęcia głównego: XH4D/Getty Images