zbrodnia

  zbrodnia

  Wymordowanie przez NKWD tysięcy polskich oficerów i inteligencji to jedna z najczarniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych kart w historii II wojny światowej. Dorota Pawlak badała sprawę Bykowni, gdzie również znajdują się groby zamordowanych Polaków. Z zebranych materiałów powstała książka "Bykownia. Czwarty cmentarz katyński. Ostatni świadkowie". O pracy nad nią rozmawialiśmy z reporterką Uwagi! TVN w Dzień Dobry Wakacje.

  Srebrenica to miasto w Bośni i Hercegowinie, w którym doszło do największego ludobójstwa po II wojnie światowej. W ciągu kilku dni serbskie wojska wymordowały 8 tysięcy mężczyzn i chłopców. Od tej tragedii mija 26 lat. Jak dzisiaj wygląda życie kobiet, które przetrwały masakrę i dlaczego w ogóle do niej doszło? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy z Sylwaną Dimtchev, popularyzatorką wiedzy o islamie i autorką bloga "Zwykły zeszyt" oraz Wojciechem Tochmanem, reporterem i pisarzem.

  3 lutego mija pięć lat od brutalnego zabójstwa Katarzyny J., lektorki języka włoskiego. Kilka dni temu sprawca tego czynu, Kajetan P. usłyszał wyrok. Mężczyzna został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na wyrok dożywotniego więzienia, a także obowiązek zapłaty 150 tysięcy złotych nawiązki dla rodziców zamordowanej. Czy każdą zbrodnię można wytłumaczyć "niepoczytalnością"? O tym opowiedziała nam dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk.

  9-letni Janusz i jego 11-letnia siostra Monika z podbiałostockiej wsi Jeńki zginęli w 1989 roku. Ich ciała znaleziono w lesie. Zdaniem prokuratury, sprawcą zbrodni był ich sąsiad, który miał wówczas 13 lat. Dziś jest 44-letni mężczyzną, ale zgodnie z przepisami będzie odpowiadać przed sądem dla nieletnich. Ten może mu wymierzyć najwyżej karę poprawczaka.

  W nocy 15 marca br. do jednego z domów w Cerekwicy Starej wszedł 22-letni mężczyzna, a następnie zabił nożem niedoszłych teściów, ugodził w brzuch swoją ciężarną partnerkę i ranił jej siostrę. Co było motywem napadu? Co wiadomo o mordercy? W jakim stanie jest młoda kobieta i jej dziecko? Zapytaliśmy o to reportera Uwagi Jakuba Dreczkę, który zajął się tą sprawą. Obok niego na naszej kanapie usiadła psycholog Katarzyna Klimko-Damska.

  Wczoraj, po 18 latach w więzieniu, na wolność wyszedł Tomasz Komenda. Został skazany za brutalny gwałt i zabójstwo nastoletniej Małgosi. Teraz prokuratura doszła do wniosku, że Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy reportera programu "Uwaga" Grzegorza Głuszaka, który tą sprawą zajmował się przez wiele lat i, który najbliższe dni spędzi z Tomaszem Komendą i jego rodziną. O zawiłościach sprawy rozmawialiśmy też z kryminologiem dr. Pawłem Moczydłowski. Kto jest odpowiedzialny za to, że Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat? Czy będzie się domagać odszkodowania?

  Policjanci z Archiwum X zatrzymali Roberta J. - mężczyznę podejrzewanego o zabójstwo i oskórowanie studentki. Do morderstwa doszło 19 lat temu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarza Superwizjera Michała Fuję, który był zaangażowany w rozwiązanie sprawy. Dlaczego dziennikarze Superwizjera interesowali się Robertem J. przed jego zatrzymaniem? Znaleźli nowych świadków?

  Profiler zajmuje się sporządzaniem portretów psychologicznych nieznanych sprawców przestępstw, głównie zabójstw. Jak tworzy się profil mordercy? O specyfice tego zawodu mówili goście Dzień Dobry TVN: profiler Jan Gołębiowski z Centrum Psychologii Kryminalnej i dziennikarka Justyna Kopińska. Czy praca polskiego profilera wygląda tak, jak pokazują to w filmach?

  Asne Seierstad to jedna z najbardziej znanych norweskich dziennikarek wojennych i pisarek. Jej relacje z Kabulu czy Groznego stały się międzynarodowymi bestsellerami. Asne jako jedyna dziennikarka miała możliwość rozmowy z matką Andersa Breivika. Jej zapis znajdziemy w najnowszej książce pisarki. Jak udało jej się namówić matkę zbrodniarza do osobistych zwierzeń? I dlaczego korespondentka wojenna zdecydowała się opisać akurat tę historię? Z Asne Seierstad rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  Choć brzmi to absurdalnie, bardzo wiele zbrodni popełnianych jest z... miłości. Innym głównym motywem zbrodni są pieniądze. I właśnie procesy sądowe w tego typu sprawach śledzi od lat gość Dzień Dobry TVN dziennikarka Helena Kowalik. W studiu powiedziała, kim są sprawcy największych przestępstw, a kim ich ofiary.

  W ostatnich dniach żyliśmy sprawą Kajetana Poznańskiego. Ale to nie jedyna zbrodnia, która wstrząsnęła całą Polską. Z kryminolog Joanną Stojer-Polańską rozmawialiśmy o morderstwach, którymi żył cały kraj. Okazuje się, że opinię publiczną najbardziej bulwersują zabójstwa wyrządzone przez bliskich. Czy można zauważyć w kimś symptomy, że w przyszłości dokona morderstwa?

  "Ma dar dostrzegania prawdy w takich dziwnych zdarzeniach, które, na pierwszy rzut oka, każdy by odrzucił (...) jako rzeczy kompletnie nieprzydatne... " i uważa, że "Nie ma zbrodni doskonałej,(...) po każdym działaniu człowieka zostają jakieś ślady". Naszym gościem była, kryminolog, Joanna Stojer-Polańska. Czy oglądanie seriali kryminalnych i czytanie kryminałów rzeczywiście pomaga jej w pracy?

  Za sprawą książki Johna Carlina "Tajemnica Oscara Pistoriusa" wraca sprawa niepełnosprawnego sportowca odsiadującego w więzieniu karę za nieumyślne spowodowanie śmierci swojej dziewczyny Reevy Steenkamp. Z Johnem Carlinem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Pod jak wielką presją pisał książkę? Czy był w sądzie tego dnia, kiedy pokazywano drastyczne zdjęcia z miejsca zbrodni? Dlaczego nie udało mu się porozmawiać z rodzicami Reevy Steenkamp? Ile Oscar Pistorius wydał na obronę? Czy jego zdaniem sportowiec zabił swoją dziewczynę z premedytacją?

  Richard A. Grzybowski to ekspert od broni palnej. Twierdzi, że seriale typu CSI rozmijają się z rzeczywistością. Co można wyczytać z łuski po naboju? W studiu dzień Dobry TVN opowiedział, jak ziścił się jego amerykański sen. Dlaczego wyjechał z Polski, by za oceanem łapać przestępców?

  Zawsze w nieskazitelnym czarnym garniturze, z czarną teczką, w ciemnych okularach. Niebawem ukaże się książka "Detektyw Rutkowski. Prawdziwa historia". Gościem Dzień Dobry TVN był detektyw Krzysztof Rutkowski. Zakochany w sobie narcyz, czy Rambo w służbie praworządności? Kto jest autorem książki o najsławniejszym detektywie w Polsce? Czy Rutkowski nadal nie ma licencji na wykonywanie zawodu detektywa?

  Co decyduje o podobieństwach między ludźmi, a co o różnicach? Mówi się " skóra zdjęta z ojca". Niektórzy twierdzą, że każdy ma gdzieś na świecie swojego sobowtóra. Czy tak jest naprawdę? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była genetyczka prof. Ewa Bartnik.

  Kamera Dzień Dobry TVN towarzyszyła policjantce podczas wykonywania rutynowych czynności. Jak wygląda praca kobiety w policji, czy przestępcy boją się jej mniej niż mężczyzn w mundurach? Zobacz, jak wygląda dzień z życia policjantki.