Te zbrodnie wstrząsnęły nie tylko Podhalem. "Często my jesteśmy współwinni"

Kryminalne sekrety Zakopanego. "Często my jesteśmy współwinni tym zbrodniom"
Te zbrodnie wstrząsnęły nie tylko Podhalem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Beata Sabała-Zielińska w Dzień Dobry TVN podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami i analizami na temat najgłośniejszych zbrodni, które miały miejsce w stolicy Podhala. W swojej najnowszej książce "Kryminalne Zakopane" autorka szczegółowo opisała brutalność tych zdarzeń i zastanawiała się nad ich wpływem na tamtejszych mieszkańców.

Prawdziwe zbrodnie, które wstrząsnęły Podhalem

Beata Sabała-Zielińska w swojej najnowszej książce "Kryminalne Zakopane" pochyla się nad najbardziej brutalnymi i głośnymi zbrodniami, które miały miejsce na Podhalu. Przez swoje bliskie związki z tym rejonem, autorka ma unikalny wgląd w te sprawy, które znamy tylko z nagłówków gazet.

- Celem napisania tej książki nie było to, żeby przypominać zabójstwa po to, żeby kogoś ponownie stygmatyzować. Albo żeby odgrzebywać te emocje, które towarzyszyły tym zbrodniom i tym makabrycznym opisom. Ale żeby w tych zbrodniach się przejrzeć. (...) Dlatego, że nad wyraz często my jesteśmy współwinni tym zbrodniom. I trzeba to powiedzieć bardzo otwarcie. To znaczy tyle, że przyglądamy się latami patologicznej sytuacji - powiedziała autorka książki.

- Bardzo bym chciała, żeby ta książka była przyczynkiem do pewnej dyskusji, która będzie się toczyć zawsze. I być może będzie się toczyć latami. Za dyskusją muszą iść rozwiązania, które wymagają pieniędzy - dodała.

Czy zbrodniom można zapobiec?

Sabała-Zielińska nie tylko opisała te zbrodnie, ale również zastanawiała się nad ich wpływem na mieszkańców Podhala. Czy te wydarzenia zmieniły sposób, w jaki postrzegają siebie i swoje otoczenie? Autorka podkreśliła, że mimo ciemnej historii miasta, górale nie różnią się od reszty Polski - zbrodnie zdarzają się wszędzie i każde społeczeństwo musi zmierzyć się z tym mrocznym aspektem ludzkiej natury.

- Pięć zbrodni z sześciu opisanych. We wszystkich my jako społeczeństwo zawiedliśmy i my jako system zawiedliśmy. Jeżeli mamy (...) trzynastolatkę, która chodzi z dwudziestosiedmiolatkiem. I wszyscy na to patrzą. Cała wieś się temu przygląda i mówi: "ale przecież to jest jego dziewczyna". I nie widzą w tym nic złego. Albo widzą, ale nie reagują. No to jest to patologia - wskazała nasza gościni.

- Jestem bardzo ciekawa, ilu z państwa, którzy przeczytają tę książkę, tak jak ja, będzie miało moment, że będzie współczuć sprawcy - podsumowała Beata Sabała-Zielińska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości