zakopane

  zakopane

  Zakopane chce uniknąć problemów z niekontrolowanym napływem turystów. Włodarze polskiej stolicy Tatr wyciągnęli lekcję z poprzedniego weekendu i postanowili zrobić wszystko, aby nie dopuścić do incydentów podobnych do tych z zeszłego tygodnia. Funkcjonariuszy z Zakopanego wesprze tym razem kilkudziesięciu policjantów z Krakowa. Wojewoda małopolski apeluje o przestrzeganie reżimu sanitarnego.

  Morskie Oko ma bardzo bogatą historię. Początkowo, chcieli je sobie zawłaszczyć węgierscy leśnicy, do czego nie dopuścili lokalni górale. Dawniej do jeziora można było dojechać tylko konno, nie było żadnych dróg, które zaprowadziłyby nas do jednego z najczęściej odwiedzanych miejsce w Polsce. Żywotność Morskiego Oka nie jest jednak wieczna, z roku na rok poziom wody znacznie się obniża.

  W górach każdy z nas powinien wypoczywać i oddychać świeżym powietrzem, jednak w okresie grzewczym trujemy się dymem z kominów. Nie tylko klimat i atmosfera zimy unoszą się tam bowiem w powietrzu, ale także smog. Naprzeciw temu wyszedł inżynier Bartłomiej Zubek, który udowadnia, że górale nie tylko idą z duchem czasu, ale wyznaczają nowe trendy w budownictwie i nowoczesnych technologiach.

  Międzynarodowy zespół naukowców, badający roślinność na szczytach gór, odkrył, że w okolicach Giewontu wyrósł... pomidor. Według badaczy jest to niepokojące. Dlaczego? Jakie inne rośliny zaczynają rosnąć w górach? Czy to prawda, że w Tatrach pojawiły się kleszcze? Do Zakopanego pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Od 20 lat, w każdy weekend, Ricardo czaruje swoich fanów, którzy do Zakopanego przyjeżdżają specjalnie dla niego. Jak żyje podhalański celebryta? Czy to prawda, że ma swojego ochroniarza i, że nie może się opędzić od kobiet? Z Ricardo spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  W Krakowie mieszka 5-letni Arek, który na wózku inwalidzkim pokonał 18-kilometrową trasę z Zakopanego do Morskiego Oka. Wiele osób, które usłyszało o jego wyczynie stwierdziło, że chłopiec "zawstydził turystów" wjeżdżających na górę dorożkami. Bardzo się zmęczył podczas tego spaceru? Kto wpadł na pomysł, żeby podjąć takie wyzwanie? Jakiego kolegę zyskał chłopiec po tym wyczynie? Z Arkiem i jego mamą rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  W Zakopanem jedną z turystycznych atrakcji jest największy na świecie śnieżny labirynt. Jak wygląda? Jak powstał? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Niedawno prognozę pogody prowadziły ciekawskie i wygadane papugi. Tym razem asystentem Bartka Jędrzejaka był nieco wyrywny Totek. Zobaczcie, w jaki sposób Totek zachowywał się przed kamerą i czy Bartkowi udało się odśnieżyć Zakopane.

  Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pojechał do Zakopanego. Spotkał się z tam z miłośnikami narciarstwa na zielonej trawie. Czym dyscyplina ta różni się od tradycyjnego narciarstwa? Czy każdy może spróbować swoich sił na nartach z gąsienicami?

  Na południu Polski wróciła zima. Zasypało m.in Zakopane. I właśnie tam utknął prezenter pogody Bartek Jędrzejak. Wykorzystał ten czas, aby zwiedzić miasto. Spotkał się również z Marcinem Steindlem i Janem Karpielem-Bułecką, którzy chcą przywrócić miastu zakopiański styl. Zobaczcie, jak architekci łączą nowoczesność z tradycją.

  Niestety śniegu tej zimy jak na lekarstwo. Co nim sypnie, to za chwilę już go nie ma. W górach też nie jest lepiej. Dlatego prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pędził co sił w nogach, aby zobaczyć to, co jeszcze zostało z najdłuższego lodowego labiryntu, który zbudowano w Zakopanem. Czy przez ten pośpiech nie zapomniał o ciepłych rajstopkach? ;)

  Zakopane to ukochane miejsce wielu polskich artystów. Tam - zainspirowani przepiękną przyrodą, górami i folklorem - tworzyli wspaniałe dzieła. O niezwykłości tego miejsca i twórczości młodopolskich dekadentów rozmawialiśmy z historykiem i krytykiem sztuki prof. Dorotą Folgą-Januszewską, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  Wielu ceprów nie wie, jak wyglądają góralskie Święta Bożego Narodzenia. Dlatego prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wybrał się do Zakopanego, aby zapytać o tamtejsze tradycje świąteczne. Jego przewodnikiem był Staszek Karpiel-Bułecka.

  Od pewnego czasu zakopiańska niedźwiedzica razem ze swoimi małymi schodzi co noc do miasta. Jak zapobiec nieprzewidzianym zdarzeniom i odstraszyć dzikie zwierzę? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to Filipa Ziębę, pracownika Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czego niedźwiedzica szuka w Zakopanem?

  Oksana Pidgurska i Nikolaj Pusznikow to młodzi Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po nowe życie. Na bieżąco śledzimy ich losy i obserwujemy kolejne dni spędzone w naszym kraju. Dlaczego wyjechali z Warszawy i zamieszkali w Zakopanem? Czym się tam zajmują? Jakie mają plany na najbliższe lata? Parę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Marcin Kościelniak wybrał "życie włóczęgi". Od kilku miesięcy mieszka w namiocie w Zakopanem. Postanowił żyć w celibacie i w pełni poświęcić się sztuce. Co to oznacza? Dzień rozpoczyna od medytacji, a następnie rysuje. Co lub kogo przedstawiają jego portrety? Jak na nowego mieszkańca zareagowali górale? Czy się z nim dogadują?