Jak wiatr halny wpływa na psychikę? "Występuje choroba fenowa"

Jak wiatr halny wpływa na psychikę?
Jak halny wpływa na ludzi? (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie widać go, ale bardzo dobrze czuć, a jego skutki mogą być opłakane. Wiatr halny bywa niebezpieczny dla przyrody oraz dobytku mieszkańców gór. To żywioł, który sieje spustoszenie także w ludzkiej psychice. W jaki sposób? Co to jest choroba fenowa? Sprawdziliśmy to w Dzień Dobry TVN.

Jak wiatr halny wpływa na ludzi?

W porywach osiąga nawet 150 km/h. Jego siła jest tak ogromna, że drzewa łamią się jak zapałki, a z domów zrywane są dachy. Wiatr halny najczęściej pojawia się na Podhalu wiosną i jesienią. Jak przekonują miejscowi, to prawdziwy huragan, który nie tylko ma wpływ na przyrodę, dobytek, ale także ludzki organizm.

- Ludzie się zachowują czasami jak wariaci. To wpływa na ich umysł. W tym czasie wzrastają samobójstwa - mówił Kazimierz Gąsienica-Byrcyn, były ratownik górski.

- Wszystko zaczyna się od głowy. Niepokój, który wywołuje ten wiatr, wpływa na funkcje organizmu. To adrenalina, hormony stresu i ok. 12 h przed tym, jak zacznie wiać, wtedy jest najgoręcej. Na oddział ratunkowy trafia kilkanaście albo kilkadziesiąt osób z różnymi zaburzeniami oddechowymi, krążeniowymi i psychicznymi. Dodatkowo porodówka pęka w szwach. To wszystko jak się zgra w czasie, to pracy w szpitalu jest mnóstw - dodał dr Sylweriusz Kosiński, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Wiatr halny i jego konsekwencje

Chociaż nie ma oficjalnych statystyk, policja przyznaje, że gdy wieje halny, interwencji jest więcej.

- Dotyczą one tych samych osób. Są one agresywne do bliskich, otoczenia, ewentualnie nawet do przypadkowych osób. Łatwo dają się sprowokować do błahych spraw - tłumaczył asp. szt. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej w Zakopanem.

Często słyszy się także o chorobie fenowej, która potrafi doprowadzić do niebezpiecznych zachowań.

- Choroba fenowa występuje tam, gdzie wieje głównie halny. Pacjenci są bardzo pobudzeni, występuje duży lęk. Większość z nich to osoby pobudzone negatywnie, ale zdarzają się też pobudzeni patologicznie. Dużo adrenaliny, kortyzolu i dużo różnych sytuacji się dzieje. Występuje wzrost agresji i samobójstw - dodała dr Justyna Milewska, lekarz rodzinny.

DD_20241017_Wiatr_REP
Jak wiatr wpływa na organizm człowieka?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Bezpieczeństwo w górach

Idąc w góry, pamiętaj, żeby mieć w telefonie zapisany numer ratunkowy 985 lub 601 100 300. Warto też zainstalować bezpłatną aplikację Ratunek (dostępna w systemie Android oraz iOS). Podczas zgłoszenia zagrożenia aplikacja wysyła automatycznie do TOPR lub GOPR informację o lokalizacji osoby potrzebującej.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości