Halny to żywioł, który sieje spustoszenie w ludzkiej psychice. W jaki sposób? Co to jest choroba fenowa?
Jak nauczyć się odpoczynku i regeneracji? O tym opowiedziała nam dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska, lekarz rodzinny.
W naszych snach często pojawiają się powtarzające się motywy, takie jak wypadające zęby i spadanie z wysokości. Jedna z teorii przekonuje, że treści snów odzwierciedlają nasze zmagania, obawy i pragnienia. Czy rzeczywiście tak jest? O tym porozmawialiśmy z analityczką jungowską PTPJ Katarzyną Kwaśny-Czehak.
Za kilka tygodni na szkolnych korytarzach zabrzmi pierwszy dzwonek. Uczniowie wrócą do placówek, by kontynuować edukację, a także spotkać się z rówieśnikami. Sytuacja nie wygląda jednak optymistycznie. Jak się okazuje, 450 gmin nie ma ani jednego psychologa szkolnego. - Dziecko ma próbę samobójczą w środę i musi czekać do poniedziałku, bo psycholog jest akurat w innych placówkach - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Dominik Kuc z fundacji GrowSpace.
Okres dojrzewania jest dość trudny dla młodych ludzi, głównie przez intensywne zmiany zachodzące w ich ciele i psychice. Choć w przypadku zmian fizycznych można zauważyć wiele różnic w okresie dojrzewania u dziewcząt i chłopców, te psychologiczne przebiegają dość podobnie u obu płci.
ADHD coraz częściej diagnozowane jest u dorosłych. Wiele osób zauważa u siebie zachowania, które są objawem tego zaburzenia, jednak przez brak świadomości i mnogość mitów na ten temat, nie wiążą tych zachowań z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Na co zwracać uwagę? Jak wygląda diagnostyka? O tym opowiedziały nam Paulina Pietrzak, psycholożka, specjalistka od ADHD oraz Olimpia Jenczek, która walczy z zespołem nadpobudliwości.
Jedna z przyszłych mam na filmiku na TikToku była przekonana, że w ciąży poczuje się seksownie. Jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Kobieta pokazała, z czym musiała się zmierzyć.
Jakie sygnały powinny wzbudzić naszą czujność?
Rosie Daniels od 12 roku życia walczy z łuszczycą. Choć początkowo choroba atakowała tylko skórę głowy, z upływem lat rozprzestrzeniła się na całe ciało.
Gwiazdy i influencerzy mają pomóc dzieciom w walce z depresją.
Jak pomóc osobie mierzącej się z tym problemem i gdzie szukać pomocy? O tym opowiedziała psycholog Paulina Pawlak.
Kasia Kowalska w rozmowie z Ewą Ewart opowiedziała o doświadczeniu z psychodelikami zażywanymi w celach terapeutycznych. Piosenkarka szczegółowo opisała, co zobaczyła podczas sesji ayahuaski. Jak zaznaczyła, s
"To jest nasz drugi mózg w jelitach".
Wielu z pacjentów ma problem, by po rekonwalescencji powrócić do aktywności fizycznej. Podłożem tego zjawiska najczęściej są zaburzenia psychiczne. Jak możemy sobie pomoc, by przełamać traumę i lęk? O tym opowiedział nam ortopeda, dr Konrad Słynarski.
Iwona Guzowska to doświadczona kick-bokserka, mistrzyni świata, Europy oraz Polski. Postanowiła trenować kobiety i sprawiać, by uwierzyły w siebie i potrafiły zachować się w podbramkowych sytuacjach. Teraz Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim działaniu.
Obecna sytuacja na świecie wpływa na wszystkich. Jej skutki dotykają również dzieci, które choć nie zawsze rozumieją, co się dzieje, to jednak odczuwają napięcie i złe emocje. Jak przekazywać i tłumaczyć najmłodszym bieżące wydarzenia w Ukrainie? O tym rozmawiały Ewa Drzyzga i Oliwia Pogodzińska podczas webinaru Fundacji TVN i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
We wzruszającym wpisie aktorka przyznała, że miała problemy zdrowotne spowodowane ogromnym lękiem.
Rozstanie rodziców to dla dziecka trudny moment, ale dzięki cierpliwości wszystkich i właściwego podejścia do sprawy, mały człowiek może sobie to jakoś wszystko w głowie poukładać. Jeśli jednak rodzice postanawiają nagle wrócić do siebie, dziecko ma prawo odczuwać chaos, tym bardziej, gdy takich powrotów i rozstań - dla dobra dziecka - jest więcej. Konsekwencje takiej sytuacji mogą poważnie wpływać na jego dorosłe życie.
Depresja to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. W depresji dwubiegunowej na przemian występują epizody obniżenia nastroju z epizodami hipomanii lub manii. Zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia i jego objawów wyczuli nas na niepokojące symptomy u osób z najbliższego otoczenia.
"To najstraszniejsza rzecz, jakiej doświadczyłam"
"Chce zwiększać psychiczny potencjał sportowców".
Praca, rodzina, obowiązki, a kiedy ostatni raz widziałaś się ze swoją przyjaciółką? Badania dowodzą, że kobiety powinny spotykać się z koleżankami aż dwa razy w tygodniu. Dzięki temu są nie tylko bardziej zadowolone z życia, ale także znacznie zdrowsze.
Badania Światowej Organizacji Zdrowia nie napawają optymizmem. Według WHO Polki są na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o akceptację swojego wyglądu. Dlaczego wciąż czujemy się niezadowolone i nieszczęśliwe? O tym opowiedziała nam Patrycja Tylenda – żona, matka, podróżniczka i kobieta sukcesu, która toczyła walkę z wyniszczającą chorobą.
Sue Stuart-Smith jest psychiatrą i psychoterapeutą, której książka "Kwitnący umysł. Uzdrawiająca moc natury" trafiła na listę najlepszych książek minionego roku stworzoną przez magazyn "Times". Pisarka uchyliła rąbka tajemnicy, zapraszając do swojego ogrodu w Hedfordshire Annę Senkarę.
Izolacja społeczna z miesiąca na miesiąc męczy nas coraz bardziej, a gabinety terapeutów przeżywają prawdziwe oblężenie. Naukowcy potwierdzają - relacje z innymi ludźmi stanową źródło naszej siły: fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i kulturowej. Rodzimy się nastawieni na budowanie więzi, a zbyt długa i niechciana samotność negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Jak sobie z tym radzić? O tym opowiedziała nam Urszula Dąbrowska, biolożka, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Życie towarzyskie mózgu".
4 stycznie rozpoczną się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w Polsce. Ale czy na pewno dla wszystkich? Jeśli nic się nie zmieni, młodzież do 16. roku życia spędzi je w "domowym areszcie". Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją, w której apeluje, by zawiesić obowiązywanie zakazu. O tym, dlaczego to takie ważne wyjaśniły psycholog Marta Skierkowska oraz Justyna Suchecka, dziennikarka zajmująca się tematyką edukacyjną.
Głos towarzyszy nam od momentu narodzin, kiedy to po przyjściu na świat wydaliśmy swój pierwszy krzyk. Nie tylko wyróżnia każdą z osób, lecz także może być wykorzystywany w chociażby kojeniu nerwów. O potędze terapii głosem wypowiedziała się terapeutka Agata Bargiel.
Julia Wróblewska od dłuższego już czasu nie boi się mówić o stanie swojego zdrowia psychicznego. Aktorka wyznała, że bierze leki i chodzi na terapię, która pomaga jej w uporaniu się z wieloma problemami. W ostatnim poście w poruszający sposób opowiedziała też o zaburzeniach dysocjacyjnych, na które cierpi.
Katarzyna Kryta - mama Sebastiana : "Sebastian jest bardzo dobrym dzieckiem. Jest grzeczny, uczynny. Pomagał mi bardzo dużo. Wrażliwy, bardzo wrażliwy i ambitny. Starał się, żeby wszędzie wypaść dobrze. Wspaniały chłopak. (...) Miał być stolarzem. Nie lubił siedzieć w miejscu". Poznajcie historię Sebastiana, który próbował popełnić samobójstwo.
Szczęśliwie udało się uratować wszystkich, uwięzionych w tajlandzkiej jaskini, chłopców. Spędzili tam, odcięci od świata, 17 dni. O akcji ratunkowej oraz o tym, jak teraz należy wspomagać uratowanych, by ciężkie doświadczenia psychiczne nie wpłynęły negatywnie na ich przyszłe życie, rozmawialiśmy z Adamem Pietrzakiem, specjalistą ds. ratownictwa medycznego i Małgorzatą Kabas, psychoterapeutą.