Czym są psychobiotyki?
Psychobiotyki to ściśle określone szczepy bakterii probiotycznych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Znajdują się w naszych jelitach lub jako suplementy są izolowane z przewodu pokarmowego zdrowego człowieka. Nie znajdują się jednak w pożywieniu. Należy jednak pamiętać, że poprzez odpowiednią dietę możemy się wspomóc. Ich ilość zależy także od wielu innych czynników: ogólnego stylu życia, tego, czy byliśmy karmieni piersią, jakie leki przyjmujemy oraz czy rodziliśmy się naturalnie czy poprzez cesarski cięcie.
- Mikrobiota to jest nasz drugi mózg w jelitach - tłumaczy Małgorzata Różańska. - To wszelkie drobnoustroje, które zamieszkują obszary ciała. Są to bakterie, grzyby, wirusy. Mamy ich aż tyle, że z genetycznego punktu widzenia człowiek tylko w 1 proc. jest człowiekiem - dodaje.
Do niedawna było wiadome, że organizmy zamieszkujące nasze jelita chronią nas przed infekcjami układu pokarmowego, biorą udział w dojrzewaniu układu odpornościowego, ułatwiają trawienie, a także pomagają w produkcji witamin z grupy B oraz K oraz wpływają pozytywnie na perystaltykę jelit i pasaż jelitowy. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Wiadomo już, że mikrobiota jelitowa ma wpływ na nasze samopoczucie, emocje, skłonności do radzenia sobie ze stresem, a nawet na kształtowanie funkcji poznawczych czy podstawowych wzorców zachowań.
- Od nich zależy, jak się czujemy, czy jesteśmy szczęśliwi, czy mamy stany lękowe - wylicza dietetyczka. - Powstały badania, podczas których przeszczepiono drobnoustroje z kału osoby zdrowej do jelita grubego osoby z zaburzeniami lękowymi, które po zabiegu zniknęły. To jest podejście rewolucyjne - zaznacza gościni Dzień Dobry TVN.
Poprzez wspomagania produkcji serotoniny, psychobiotyki korzystnie wpływają na poprawę nastroju oraz są naturalnymi wspomagaczami w walce z depresją oraz zaburzeniami poznawczymi. Ponadto, redukując ilość wydzielanego kortyzolu, ułatwiają zmniejszenie napięcia nerwowego oraz są pomocne w leczeniu stanów lękowych.
Jak jedzenie wpływa na nasze samopoczucie
Dobra dieta dla naszych jelit jest bogata w warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, oleje roślinne, pestki i orzechy. Warto też stronić od czerwonego mięsa, które dobrze jest zastąpić rybami i drobiem. Świetnie sprawdza się dieta wegetariańska, nawet taka, która dopuszcza jedzenie jaj i mleka, czyli laktoowowegetariańska, z racji tego, że zawiera dużo błonnika pokarmowego. Niezwykle istotna jest również różnorodność jadłospisu, w którym powinny się pojawiać warzywa, owoce, ziarna i produkty zbożowe. Najgorszą opcją z możliwych jest nieurozmaicona dietą bogata w żywność wysokoprzetworzoną, mięso, fast foody, tłuste potrawy, cukry proste i słodycze.
- Im bliżej natury jesteśmy, tym lepiej - stwierdza Małgorzata Różańska. - Zachodni tryb życia nie sprzyja mikrobiocie: antybiotyki, leki przeciwbólowe, dość powszechna sumplementacja żelazem.
Oprócz tego, co jemy, ważne jest też regularne pory posiłków i nieobjadanie się na noc. Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność fizyczna.
Naukowcy pracują nad opracowaniem suplementacji umożliwiającej dostarczanie organizmowi psychobiotyków. Zanim jednak powstanie cudowna pastylka, dobrze jest zadbać o bakterie, w które wyposażyła nas natura.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Oscary 2022. Will Smith publicznie przeprasza Chrisa Rocka. "Moje zachowanie było niedopuszczalne i niewybaczalne"
- "Przez Atlantyk": Renata Kaczoruk wspomina trudny moment. "Nie było gdzie uciec"
- Licealistki z Lublina mówią NIE nowym ubraniom. "Mało osób wie, jak moda wpływa na środowisko"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński / East News